20 років взірцевої співпраці: Австрійське бюро кооперації у Львові відсвяткувало ювілей

20 років тому видатний австрійський громадський і політичний діяч, дипломат, президент Австрійського культурного товариства у Відні Бернгард Штільфрід ініціював створення у Львівському університеті Українсько-австрійського бюро кооперації з питань науки, освіти і культури. 17 вересня 2018 року вдячні спадкоємці його амбітних і, як показало життя, візіонерських починань зібралися в Дзеркальній залі Університету, щоб відзначити черговий ювілей українсько-австрійської міжкультурної співпраці – по-справжньому взаємозацікавленої, а відтак необтяжливої і надзвичайно плідної. Ця непідробна емоція радісного піднесення виразно проступала і в офіційних виступах, і в коротких імпровізах, що лунали того дня в урочистій залі, яка пам’ятає й самого доктора Штільфріда.

На святкування до Львова приїхали гості з Києва, Чернівців, Одеси, Ужгорода, Дрогобича, Відня та Клаґенфурта – загалом понад 120 осіб. Про важливість українського вектора співпраці свідчить участь у ювілейних заходах багатьох чільних осіб з дипломатичних, освітньо-наукових та культурних кіл Австрійської Республіки. Надзвичайний і повноважний посол Республіки Австрія в Україні Герміне Поппеллер, Генеральний секретар Федерального міністерства освіти, науки та досліджень Австрії Якоб Каліче, керівник Культурно-політичної секції Федерального міністерства Європи, інтеграції і зовнішніх відносин Тереза Інджейн, виконавчий директор Австрійських академічних обмінів (ОЕАД) у Відні Штефан Цотті, член магістрату Відня з питань Європи та міжнародних відносин Томас Реш – присутність цих високоповажних гостей перетворила відзначення 20-річчя початку діяльності Австрійського бюро кооперації у Львові на подію міжнародного значення.

«Андреасе, ти тут, аби вирішувати проблеми, а не створювати їх», – ці напутні слова Бернгарда Штільфріда нинішній директор Австрійського бюро кооперації у Львові Андреас Веннінгер пам’ятатиме, мабуть, усе життя. Не в останню чергу саме завдяки його невтомній праці впродовж останніх 18 років очолювана ним установа стала невід’ємною складовою австрійської культурної діяльності в Україні. Виступаючи на урочистому засіданні у Дзеркальній залі Львівського університету, виконавчий директор Австрійських академічних обмінів (ОЕАД) у Відні Штефан Цотті згадав про цікавий епізод, коли у 2008 році новий австрійський уряд, намагаючись скоротити державні витрати, вирішив закрити львівське Бюро. Андреас Веннінгер боровся за Львів до останнього і таки переконав урядовців, що відступати з цього плацдарму вкрай недалекоглядно. Сьогодні переконуємося, наскільки стратегічно правильною була позиція пана Веннінгера. Україна, за словами Генерального секретаря Федерального міністерства освіти, науки та досліджень Австрії Якоба Каліче, в планах Австрійського бюро кооперації посідає чільне місце – і передусім завдяки Львову! Підтвердженням цього стало підписання договору між Львівським національним університетом імені Івана Франка та Австрійським мовним дипломом про відкриття нового центру здачі Австрійського мовного диплома у Львові на базі Австрійського бюро кооперації у Львові. Крім того, було підписано договір про співпрацю між Австрійською службою академічних обмінів та Львівським університетом.

Щоб привітати в особі Андреаса Веннінгера Австрійське бюро кооперації у Львові, всі охочі в буквальному сенсі ставали в чергу. Високе наукове, культурне й політичне реноме Австрійської Республіки, сформоване в тому числі й за останні 20 років завдяки активній роботі львівського Бюро, було підкріплене щирими вітаннями від представників державної влади України й академічної еліти Львівського університету. Зокрема проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародної співпраці ЛНУ ім. Івана Франка Марія Зубрицька висловила впевненість, що велика українсько-австрійська родина – академічна, культурна – сформована і є надзвичайно міцною!

«За 20 років діяльності Австрійського бюро кооперації здійснено низку важливих культурно-освітніх проектів – і не тільки в Галичині й на Буковині, а по всій Україні. Відкрито мережу австрійських бібліотек, встановлено пам’ятні дошки, присвячені видатним представникам культури Австрії та України, створено спільну комунікативну платформу для обміну ідеями між українськими й австрійськими науковцями, і сьогодні ми бачимо її реальні плоди. Завдяки діяльності Бюро десятки і сотні вчених нашого Університету мали змогу стати учасниками академічних обмінів, відвідати австрійські університети і налагодити тісні зв’язки зі своїми колегами», – зазначила Марія Зубрицька.

На відзначення особливих заслуг пана Веннінгера у розбудові українсько-австрійських культурних і наукових взаємин Марія Олексіївна від імені Ректора Львівського університету, професора Володимира Мельника нагородила Андреаса Веннінгера ювілейною медаллю «Іван Франко». Крім того, від імені Департаменту освіти і науки Львівської облдержадміністрації Марія Зубрицька вручила Андреасу Веннінгеру грамоту і нагороду «за вагомий внесок у налагодження академічної співпраці з австрійськими університетами та реалізацію перекладознавчих і літературознавчих проектів з метою популяризації німецької мови в Україні та української мови і культури в Австрії».

Далі вітальну естафету підхопили представник Міністерства закордонних справ України у Львові Зіновій Гошовський та представниця управління освіти департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради Зоряна Хонько, які подякували Андреасу Веннінгеру за самовіддану працю на благо наших дружніх країн.

Після українських чиновників Австрійське бюро кооперації у Львові привітали їхні австрійські колеги: Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Австрія в Україні Герміне Поппеллер, Генеральний секретар Федерального міністерства освіти, науки та досліджень Республіки Австрія Якоб Каліче, керівник культурно-політичної секції Федерального міністерства Європи, інтеграції і зовнішніх відносин Республіки Австрія Тереза Інджейн, виконавчий директор Австрійських академічних обмінів у Відні Штефан Цотті, а також член магістрату Відня з питань Європи та міжнародних відносин Томас Реш.

Декан факультету іноземних мов Львівського університету Володимир Сулим, вітаючи Андреаса Веннінгера з 20-річним ювілеєм Бюро, наголосив, що саме завдяки тісній співпраці між кафедрою німецької філології та Австрійським бюро кооперації у Львові на факультеті іноземних мов була створена ще одна кафедра – міжкультурної комунікації та перекладу на чолі з професором Аллою Паславською. Сьогодні Алла Йосипівна є президентом Асоціації українських германістів. Крім того, саме вона очолить новий центр здачі Австрійського мовного диплома у Львові, створення якого зафіксоване у підписаному в цей день договорі. Від імені Асоціації українських германістів професор Алла Паславська нагородила Андреаса Веннінгера почесною грамотою та медаллю «за видатні заслуги з підтримки німецької мови в Україні, а також за невтомну працю щодо розбудови культурних відносин між Україною та Австрією».

Завідувач кафедри німецької філології, професор Богдан Максимчук зосередив увагу присутніх на глибоких традиціях вивчення німецької мови, що існують у Львівському університеті. Тож створення 20 років тому Австрійського бюро кооперації німецькомовна академічна спільнота Університету сприйняла як відновлення столітніх «традиційних братніх відносин Австрії та України у сфері освіти». На знак глибокої пошани й високо оцінюючи діяльність Андреаса Веннінгера у справі «оживлення австрійсько-української історичної пам’яті», професор Максимчук подарував пану Веннінгеру символічну гетьманську булаву. Саме під такою булавою загони українських козаків боронили Відень від турецької навали 1863 року.

Останнім на урочистому засіданні з нагоди 20-річчя Австрійського бюро кооперації у Львові виступив його нинішній директор Андреас Веннінгер. Його слово – зовсім не педантичний звіт про досягнення і перспективи очолюваної ним структури, а прониклива, лірична, місцями ностальгійна розповідь про 20 років взаємної любові до України і Львова – чудово підсилило ті емоції радісного піднесення і взаємного вдоволення, що панували 17 вересня у Дзеркальній залі Львівського університету.

Після цього команда Австрійського бюро кооперації, численні гості з Австрії, представники адміністрації ЛНУ ім. Івана Франка і всі охочі взяли участь у відкритті нового центру здачі Австрійського мовного диплома у Львові при Львівському університеті. В аудиторії 243 Андреас Веннінгер, професор Алла Паславська і керівник Австрійського мовного диплома (ÖSD) у Відні Бріґітте Міттереґґер представили команду цього центру, після чого зустріч продовжилася у форматі дружнього спілкування.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото