Близько 600 осіб зголосилися до вивчення української мови у Львівському університеті

24 березня 2022 року розпочався безкоштовний практичний онлайн-курс «Українська мова: основи успішної комунікації», призначений для всіх, хто має намір  удосконалити навички використання української мови для забезпечення основних потреб щодо розгорнутого спілкування у повсякденних ситуаціях. Таке навчання виявилося дуже актуальним: упродовж тижня до участі у ньому зголосилися близько 600 осіб з різних куточків України, здебільшого, це внутрішньо переміщені громадяни. Усіх охочих було розподілено на відповідні групи, у яких вже встигли провести декілька занять, тож маємо нагоду дізнатися у викладачів про перші результати.

До волонтерського проєкту викладання української мови для російськомовного населення разом з колегами долучилася доцентка кафедри українського прикладного мовознавства Львівського університету Іванна Фецко. «Наші зустрічі розраховані на 10 занять, основна мета яких – покращити усну комунікацію саме державною мовою України, – пояснює філологиня. – Я вже провела 2 заняття і можу констатувати, що слухачі достатньо відкриті, щирі, привітні й головне – зацікавлені у покращені їхньої української. У мене в групі є представники з Дніпра, Одеси, Києва, Кривого Рогу та інших міст. Атмосфера на занятті дуже приємна – хтось ставить запитання, хтось виражає свою думку, а хтось висловлює вдячність за такий волонтерський проєкт. Одна пані сказала, що українська мова настільки приємна для слуху, що щиро хоче її вивчити досконало. Інша слухачка, відгукуючись про мої заняття, надзвичайно позитивно їх оцінила, висловлювала щиру подяку за дібраний матеріал, за доречні поради та цікаві ідеї на занятті, за можливість комунікації у процесі нашого навчання».

На привітності та відкритості слухачів акцентує також доцентка кафедри українського прикладного мовознавства Христина Щепанська. У її групі, яка налічує 19 осіб, також відбулося вже 2 заняття. «Слухачі усміхнені і привітні. Більшість легко йде на контакт, а рівень мовленнєвої культури вищий, ніж я очікувала. Вони ставлять багато запитань, залишають приємні відгуки. Коли попросила висловити побажання, було лише одне – ще більше комунікації», – ділиться мовознавиця, зазначаючи, що питання вивчення української мови є актуальним тоді, коли болить.

Христина Андріївна показує нам відгук однієї зі слухачок, пані Наталії: «Дуже Вам вдячна за заняття! Ми вчимо нашу маму – і Ваша інформація дуже корисна. Вона соромиться виходити онлайн, але ми на місці вголос проговорюємо. Ще раз Вам дякую». І справді, саме такі відгуки додають віри й оптимізму задля подальшої роботи проєкту.

Доцентка цієї ж кафедри Леся Дуда також ділиться думками щодо назрілості мовного питання: «У вирі дописів про (не)доцільність питання «мови в час війни», вважаю, що мовна освіта працює. Адже на курси «Українська мова: основи успішної комунікації» від ЛНУ ім. Івана Франка, за попередніми даними, записалося близько 600 (!!!) осіб. Для мене цей факт, а зокрема ця цифра – найвлучніший аргумент для тих, які на боці про «мованеначасі». Бо для цих шестисот осіб – мова таки на часі. Так, саме зараз – у час війни».

«На занятті учасники курсів ставлять запитання, уточнюють певні деталі, усміхаються, коли чують про м’яку вимову «ц» у слові «паляниця». Я впевнена, що тут немає примусу до навчання. Тут є усвідомлена відповідь на пропозицію навчання. І важливо, аби така пропозиція була. Бо від пропозиції можна відмовитися, а можна скористатися», – переконана Леся Євгенівна.

Водночас філологиня пояснює, що «ми не можемо дорікати тим, хто не скористався можливість вивчати українську, бо не живемо їхнім життям і не бачимо війну очима цих людей… Так само ми не можемо применшувати вагомості рішення тих, які вирішили вивчати українську, бо мовний фронт таки існує, як і культурний чи освітній.  Якщо ми скажемо, що у час війни важлива лише збройна війна – війна нас поглине», – підсумовує Леся Дуда, наголошуючи, що найціннішими будуть відгуки слухачів після закінчення курсу.

Нагадаємо, курс проводить Львівський національний університет імені Івана Франка на базі Інституту післядипломної освіти та доуніверситетської підготовки із залученням науково-педагогічних працівників філологічного факультету.

Щиро віримо в успіх нашої спільної справи – перемогу України!