#360_градусів_у_діяльності_львівського_університетуБіологічний факультет

Чи знали ви, що Ботанічний сад ЛНУ ім.І.Франка є одним з найстаріших садів Східної Європи?

🌸У 1783 році цісар Франц Йосиф ухвалив декрет про заснування ботанічного саду на території Жовківського передмістя Львова, але ділянка була передана військовим 

🌸Проте у 1786 році проект саду вдалося втілити в реальність на території монастиря Домініканок (вул. Коперніка). Проіснував він до 1788 року під керівництвом С.Шіверека.

🌸У 1823-1829 роках існував ботанічний сад на території міського стрільбища (вул. Лисенка) під керівництвом Е.Віттманна.

🌸У 1852 під керівництвом Г.Лобажевського на території старого саду отців Тринітаріїв (тепер вул. Кирила і Мефодія,4) закладено ботанічний сад, який діє і сьогодні. Сад слугував для практичного втілення теорії морфології та систематики рослин, що викладалися в університеті. З часу його заснування тут проводилася робота зі збирання колекцій рослин-екзотів.

🌸 У 1911 р. для розширення території ботанічного саду університет докуповує додаткову ділянку – закинутий парк Цетнерівку (зараз – вул.Черемшини). Згодом, під керівництвом С. Кульчинського тут було створено сад-музей місцевої флори з зібраними близько 2 тисячами видів рослин.

🌸 У роки Другої світової війни садові було завдано великої шкоди. Незважаючи на те, що велика кількість екземплярів була втрачена, чимало рослин таки вдалося зберегти.

🌸 У повоєнний період була проведена повна реконструкція території, а межі території саду неодноразово змінювалися.

🌸 З 1998 року у структурі Ботанічного саду є 5 науково-дослідних відділів: природної трав’янистої флори, культурної флори та озеленення, тропічних та субтропічних рослин, дендрології, фізіології та біохімії рослин.

🌸 Зараз колекційний фонд Ботанічного саду складає близько 5000 таксонів, а спонтанна флора налічує 489 видів.

🌸 У 1983 році Ботанічному саду присвоєно статус наукової установи першої категорії, а у 1992 він увійшов до складу природно-заповідного фонду України як об’єкт загальнодержавного значення.

🌸 У 1974 році у саду закінчено будівництво оранжерейного комплексу площею 1250 м2, що функціонує і досі. Колекція тропічних і субтропічних рослин є особливо цінною. Вік деяких рослин сягає понад 100 років. Серед найцінніших: 150-річний агатіс Броуна; араукарія Бідвіла, вік якої близько 100 років; 125-річний фінік канарський.

🌸У колекціях Ботанічного саду знаходяться рідкісні та зникаючі види рослин, з них 64 з Червоної книги України.

Зараз на більшій частині території розташований дендропарк. Деякі з дерев є свідками створення ботанічного саду, вони залишилися ще від колись монастирського саду.

Крім того, тут розташовані декілька квітників, оранжерей та теплиць, де вирощують 70 видів орхідей та їхніх гібридів. Найбільше у теплицях квітне фаленопсисів, або орхідей-метеликів. 

Значна частина об’єктів, які входять у комплекс ботанічного саду, що на Кирила і Мефодія, збереглися з середини ХІХ ст. і є цінними історичними пам’ятками.

Пам’ятаєте про нашу рубрику відеопрогулянок у Ботанічному саду? Дивись їх тут: https://www.facebook.com/watch/137130983036501/3456453907700233/