Бізнес в умовах війни: аналітика і прогнози

Зважаючи на обставини сьогодення, Відділ кар’єрного розвитку та співпраці з бізнесом Центру маркетингу та розвитку змінює та оновлює формат своєї роботи.

Зокрема, пропонуємо до уваги нову рубрику “БІЗНЕС В УМОВАХ ВІЙНИ: АНАЛІТИКА І ПРОГНОЗИ“.

Мета рубрики: дізнатися, як у час воєнного стану продовжує працювати вітчизняний бізнес і компанії, а також напрямки чи сфери у яких вони функціонують, які прогнози експертів щодо подальшого розвитку їх компанії. Також ми хочемо підтримати та інформувати молодь, студентів і університетську спільноту про вітчизняні компанії, які продовжують працювати і в такий спосіб докладаються та підтримують національну економіку.

Зараз ми звідусіль чуємо про важливість функціонування та розвитку економічного фронту, його значимість на шляху до нашої перемоги. Тому і пропонуємо ближче познайомитися із тими, хто формує наш економічний тил – українським бізнесом. Як він живе в умовах воєнного стану?

Для аналітичної інформації, окрім представників бізнесу, до участі у рубриці також запрошуємо фахівців та експертів різних галузей та напрямків. Сьогодні ж, у час війни, коли сфери бізнесу функціонують у надзвичайних умовах, діяльність Львівського міського центру зайнятості має особливе значення. Тим паче, коли із Львовом пов’язані значні релокаційні процеси бізнесу.

Саме тому ми звернулися до директора Львівського міського центру зайнятості Олега Петровича Рісного, щоб він компетентно розповів нам про ситуацію щодо зайнятості на ринку праці у м. Львові, перекваліфікацію, затребувані спеціальності та інші актуальні питання.

 

Інформація від директора Львівського міського центру зайнятості Олега Рісного щодо ситуації на ринку праці та зайнятості у місті Львові.

Яка ситуація на сучасному ринку праці у місті Львові?

Після 24 лютого  можна сказати, що кількість зареєстрованих безробітних у м.Львові  не збільшується. Якщо станом на 24.02.2022 року у Львівському міському центрі зайнятості перебувало на обліку  3573 безробітних, то станом на 01.04.2022 року було 3370 осіб. Але повязано це більше із загальною мобілізацією військовозобовязаних, які вступили на військову службу до ЗСУ і тому припинили реєстрацію у центрі зайнятості. Також припинили реєстрацію жінки, котрі вимушено виїхали закордон. Треба зазначити, що зменшилась кількість безробітних, які працевлаштувались за сприяння служби зайнятості. Якщо з 01.01.2022 р. до  24.02.2022 року знайшла роботу  531 особа, то з 25.02.2022 по 31.03.2022 року –  лише 104 людини.

Під час воєнного стану зменшилась і кількість роботодавців, які мали вакансії. Якщо з 01.01.2022 року по  24.02.2022 року мали вакансії 586 роботодавців, то з 25.02.2022 по 31.03.2022 року вакансії подали  лише  55 роботодавців. Відповідно у ці періоди було зареєстровано 1596 одиниць  та 581 одиниць. Станом на 24.02.2022 року було 2497 актуальних вакансій, а на 01.04.2022 року – лише 1459, з них  на більш ніж 200 припинено скерування.

Після 24.02.2022 року до Львівського міського центру зайнятості почали звертатись громадяни, котрі були вимушені переїхати з областей, у яких ідуть активні бойові дії. Вже зареєстровано більш ніж 450 таких осіб. З ними проводиться активна робота з метою працевлаштування. За цей час працевлаштовано 24 особи. Статус безробітного отримали 119 осіб. У більшості вимушено переміщених громадян відсутні необхідні документи, що ускладнює підбір роботи.

 

Як військовий стан вплинув на зайнятість населення? Чи можемо говорити про відтік кадрів та масові звільнення?

Зараз важко говорити про відтік  кадрів у зв’язку із війною. Це можна буде  дізнатись після оприлюднення даних на сайті Головного управління статистики щодо кількості зайнятих осіб на підприємствах, організаціях, установах та у фізичних осіб-підприємців у довоєнний та післявоєнний час.

Щодо масового  звільнення працівників у Львові у зв’язку із  війною, то його  не було. Більшість  підприємств, організацій, установ та фізичних  осіб-підприємців продовжили  працювати, хоча  деякі з них змінили графіки роботи. Одні зменшили  кількість робочих годин, а інші навпаки збільшили.

В повному обсязі у м.Львові  продовжують працювати підприємства, які забезпечують життєдіяльність міста, а саме: ПрАТ ”Львівобленерго”, ЛМКП “Львівтеплоенерго”, ВП “Галременерго” ПАТ “ДТЕК Західенерго”, ЛМКП “Львівводоканал”, ЛКП “Львівсвітло” та інші львівські комунальні підприємства. Також активно працює сфера торгівлі (ТзОВ “Рітейл Україна”, ТОВ “Сільпо-фуд”, ТЗОВ ТВК “Львівхолод” та інші) , швейної промисловості (ПВТП “Акрополіс”, Львівське швейне підприємство “Силует” українського товариства глухих, ДП “Грінкоттонгрупльвів”, ТзОВ “Ролада”, ПП”Беладонна” та інші), побутового обслуговування (Борисова Наталія Петрівна, Косіцина Раїса Володимирівна, Штука Наталія Михайлівна, ТзОВ “Елегія” та інші). Всі вони потребують кваліфікованих фахівців.

 

Який відсоток підприємств-роботодавців призупинили свою діяльність через активні бойові дії, руйнацію та порушення логістичних зв’язків?

Якщо зважати на аналіз роботодавців, які подавали вакансії до Львівського міського центру зайнятості, то 101 підприємство повністю чи частково призупинило свою діяльність, оскільки  491 вакансія була знята роботодавцем у зв’язку з воєнним станом.  Це приблизно 16%  з тих, які на 24.02.2022 року подали вакансії до центру зайнятості.

 

Фахівців яких спеціальностей зараз найбільше потребує сучасний ринок праці?

Сучасний ринок праці найбільше  потребує фахівців робітничих професій, а саме: електрогазозварників, електромонтерів з ремонту та обслуговування електроустаткування, електромонтерів оперативно-виїзної бригади, електрослюсарів, слюсарів з ремонту колісних транспортних засобів,  слюсарів аварійно-відновлювальних робіт, слюсарів з контрольно-вимірювальних приладів та автоматики,  слюсарів-електриків з ремонту електроустаткування, слюсарів-ремонтників, перукарів, манікюрниць, охоронників, двірників. Особливо затребувані водії автотранспортних засобів та швачки.

Загалом можна зазначити, що зараз особлива увага зосереджена на галузях, які безпосередньо забезпечують життєдіяльність громадян та зміцнюють обороноздатність держави. Багато з них перепрофільовують свої виробництва відповідно  до потреб держави в умовах війни. Так зараз працює швейна чи, наприклад, харчова промисловість.

 

Яке  співвідношення оголошених вакансій до кількості пошукачів роботи?

Станом на 24.02.2022 року на одну вакансію претендувала 1 людина,    а вже на 01.04.2022 року кількість претендентів збільшилось удвічі, тобто 2 особи на 1 робоче місце.

 

Як ви вважаєте, чи актуальною є перекваліфікація працівників як можливість отримати нову роботу? 

Перекваліфікація працівників та безробітних громадян завжди допомагала у їх працевлаштуванні. Не втратила вона актуальності, а, можливо, набула ще більших перспектив і зараз, особливо для вимушено переміщених осіб. Основні чинники актуальності перекваліфікації – дисбаланс між попитом та пропозицією робочої сили, що спричинений переміщеннями працівників та особливостями економіки військового часу. Львівський центр зайнятості організовує професійне навчання та курси підвищення кваліфікації населення.

 

Чи готові роботодавці приймати на роботу молодих фахівців, у яких ще недостатній досвід роботи?

Станом на 01.04.2022 року  у Львівському міському центрі зайнятості є актуальними 1459 вакансій, але всі вони вимагають досвід роботи.  Вакансії без досвіду роботи відсутні, що підтверджує актуальність здобуття такого досвіду ще під час навчання, завдяки стажуванням, виробничій практиці тощо. Тому кожен випадок є індивідуальний, рішення може бути прийнято керівником після проходження кандидатом співбесіди чи стажування безпосередньо на підприємстві.

 

Який середній розмір заробітної плати у місті Львові?

Станом на 01.04.2022 року середній розмір заробітної плати у місті Львові, зазначений у заявлених вакансіях, становив 10 076 грн. До оголошення воєнного стану на 24.02.2022 року він був  10035 грн. Хоча кількість актуальних вакансій зменшилась, це не суттєво вплинуло на середній розмір заробітної плати.

 

          У яких компаніях та секторах економіки випускники ЗВО зараз мають найбільше шансів щодо працевлаштування?

Зараз найбільш затребувані на ринку праці є спеціалісти з IT- технологій, медицини, ветеринарної медицини, сільського господарства, військових наук, цивільної безпеки.

 

 Які рекомендації ви можете надати випускникам ЗВО, які закінчують навчання та перебувають в активному пошуку роботи?

  • Використовувати можливість стажування та практики під час навчання.
  • Брати участь у програмах міжнародного студентського обміну, студентському самоврядуванні.
  • Грамотно скласти резюме.
  • Залучити до пошуку роботи всі можливі ресурси: пошук по інтернет – сайтах, на яких роботодавці розміщують вакансії, звернення до центрів зайнятості, оповіщення родичів, друзів, знайомих про пошук роботи
  • Подавати резюме навіть на ті вакансії, на які здається, що Вас ніколи не візьмуть.
  • Бути наполегливим і після подачі резюме (якщо немає відповіді) зателефонувати та поцікавитись станом його розгляду.
  • Якщо вже запрошені на співбесіду, то треба вміти себе презентувати як претендента, котрий хоче працювати на результат та є відповідальним, наполегливим, комунікабельним. А головне – готовим і далі навчатись чогось нового вже безпосередньо на підприємстві.
  • Якщо Вас готові взяти на вакансію із заробітною платою трохи нижчою ніж Ви хочете, то, напевно, варто погодитись, щоб здобути певний досвід. І тоді появляться перспективи щодо працевлаштування на кращі та більш оплачувані вакансії.
  • Бути впевненим у собі та вірити у себе.

 

          Які ваші прогнози загалом щодо подальшої ситуації на сучасному ринку праці та у місті Львові зокрема?

Зараз  в Україні запроваджено воєнний стан та ведуться активні бойові дії, то ж робити прогноз щодо подальшої ситуації на сучасному ринку праці країни та у місті Львові доволі важко.

За умови настання миру, поступово почнуть відновлюватись усі сфери економіки. Оскільки почнеться відбудова зруйнованої інфраструктури, то буде затребувана велика кількість фахівців у сфері будівництва, логістики та інше. Оскільки багато роботодавців переносять свій бізнес у Західні регіони, то відповідно і ринок праці швидше відновиться у цих областях, а відповідно й у Львові.

Якщо ж воєнний стан буде продовжено, то все одно ринок праці не завмре повністю. Роботодавці та працівники вже призвичаїлись до роботи у таких умовах. Навіть в зонах ведення активних бойових дій (де це ще можливо), підприємства та приватні підприємці намагаються не припиняти роботи та продовжувати вести бізнес.

 

Дякуємо пану Олегу Рісному, що поділився із нами актуальною інформацією. Розуміємо, що робити прогнози під час воєнного стану щодо подальшої ситуації на сучасному ринку праці країни та місті Львові важко. Але віримо у нашу перемогу та сподіваємось, що усі ваші рекомендації випускникам закладів вищої освіти, які закінчують навчання та перебувають в активному пошуку роботи, стануть їм у пригоді та не втратять своєї актуальності й у мирний час.

 

*Інформація станом на 18.04.22

Координатор рубрики: Оксана Бенсь

тел. +380994647945

oksanabens94@gmail.com

 

Запрошуємо приєднуватись до нашого проєкту заради спільного і успішного майбутнього для нашої молоді та держави!