Дев’ять років війни росії проти України:  Від Nord Stream II до Ramstein

В четвер, 16 березня 2023 року, на факультеті міжнародних відносин відбулося засідання круглого столу, приуроченого до дев’ятої річниці війни росії проти України. Захід провели за ініціативи кафедри міжнародної безпеки та стратегічних студій, Центру міжнародної безпеки та партнерства у співпраці з Інститутом міжнародних студій Вроцлавського університету за підтримки Центру інформації та документації НАТО в Україні.

З вітальним словом до учасників звернувся з науково-педагогічної роботи та міжнародної співпраці Львівського національного університету імені Івана Франка, професор Сергій Різник. У виступі, він відзначив важливість проведення спільних наукових та експертних заходів та продовження взаємовигідної співпраці з партнерами з Республіки Польщі, яка одна з перших стала на захист європейських цінностей та виступила в підтримку України після початку російської інвазії, а особливо активізувала свою участь після початку повномасштабної агресії 24 лютого 2022 року.

Звертаючись до учасників дискусії, заступник декана факультету міжнародних відносин, професор Михайло Микієкич відзначив актуальність питань винесених для обговорення у такому форматі та наголосив на важливості продовження співпраці як кафедри міжнародної безпеки та стратегічних студій так і Центру міжнародної безпеки та партнерства в контексті переосмислення сучасної міжнародної ситуації у сфері безпеки. Учасників круглого столу привітав директор Інституту міжнародних студій Вроцлавського університету, професор Кшиштоф Коцюбінський та заступник декана факультету суспільних наук, професор Марта Ратайчек.

Питання ставлення України та українців до російської агресії стало ключовим у виступі доцентки кафедри міжнародних відносин та дипломатичної служби, Народної депутатки України Софії Федини та доцентки кафедри міжнародної безпеки та стратегічних студій, керівниці Центру країн Північної Європи Маріанни Гладиш. Науковиці звернули увагу учасників на трансформацію сприйняття відносин з москвою українським політикумом та суспільством від 2014 до 2023 року. Було проілюстровано таку зміну настроїв та зовнішньополітичних орієнтацій. Питанню еволюції сприйняття російської агресії західним світом були присвяченні доповіді іноземних колег – д-ра Євгеніуша Цєсляка, (Балтійський безпековий коледж, Тарту, Естонія) та д-ра Марека Кульчицького з Центру вивчення безпеки Інституту міжнародних студій Вроцлавського університету.

Про перспективи побудови нової системи європейської та міжнародної безпеки йшлося у виступах керівника кафедри міжнародної безпеки та стратегічних студій, заступника директора Центру міжнародної безпеки та партнерства доцента Олександра Кучика й аналітика Програми Міжнародної безпеки Артура Капшка.

Після виступів експертів, модераторка дискусійної панелі професорка Вроцлавського університету Лариса Лещенко відкрила обговорення порушених питань, які викликали жвавий інтерес аудиторії. В дискусії взяли участь представники академічного та експертного середовища Польщі та України. Учасники відповіли на численні питання присутніх. Активну участь взяли студенти факультету та інших освітніх осередків обох країн.

Підсумовуючи дискусію, декан факультету міжнародних відносин, Надзвичайний і Повноважний Посол України, професор Маркіян Мальський відзначив контроверсійність питань піднятих під час виступів та обговорень і, водночас, неминучість їхнього ґрунтовного наукового та експертного опрацювання з метою створення ефективної системи запобігання агресивним проявам російської зовнішньої політики та створення ефективних механізмів функціонування нової системи міжнародної безпеки.

Захід відбувався у змішаному форматі з використанням платформи командної роботи ZOOM, що дозволило зібрати аудиторію у понад двісті учасників.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото