Діджиталізація традицій: Ірина Кметь провела майстер-клас із писанкарства в онлайн-режимі

Невтішна ситуація у світі не стала перешкодою для дотримання хороших звичаїв світлого християнського свята. Вже традиційно заступниця декана філологічного факультету, доцентка кафедри українського прикладного мовознавства, знана у Львові майстриня Ірина Кметь напередодні Великодня навчає усіх охочих давньому мистецтву створення писанок. Цьогоріч майстер-клас із писанкарства відбувся 15 квітня у в онлайн-форматі у «віртуальному» Домі Франка.

Понад пів сотні маленьких та дорослих глядачів зібралися біля екранів своїх гаджетів для того, аби долучитися до магічного процесу малювання писанки. Хтось тримав писачок вперше й уважно стежив за кожним новим рухом Ірини Кметь, а хтось вже впевнено наносив на тонку шкаралупку свої власні орнаменти.

«Кожна писанка відображає індивідуальний внутрішній світ того, хто її малює. Немає двох однакових писанок. Кожна з них різна, кожна з них розповідає про інше», – зазначала під час майтер-класу Ірина Кметь.

Цього разу майстриня демонуструвала виготовлення писанки-травлянки, для якої не потрібні жодні барвники, лише справжній віск і натуральні продукти. Градація теплих відтінків ­– від коричнивого аж до білого – утворюється за допомогою висвітлення яйця оцтом. Тож, усі потрібні інгредієнти для створення цього різвиду писанки є на кухні кожної господині. А далі справа лише за завзяттям рук та спокоєм думок: і перше, і друге в цій справі, як виявилось, однаково важливе.

Під час того, як учасники події вчилися виводили воском один із найдавніших символів-візерунків під назвою «гілочка», або ж «смеречка», Ірина Кметь переповідала найцікавіші віхи історії писанкарства, пояснила, чим відрізняються крашанки і писанки, розтлумачила сакральне значення кольорів і деталей.

Допоки вогні свічок змагалися з мерехтінням моніторів, майстриня, зануривши своїх учнів в етимотолію великодніх традицій і пов’язаних з ними містичних легенд наших предків, створила атмосферу таємничого умиротворення та щирої радості дитинтсва.

За чудовий майстер-клас Ірині Кметь подякував директор Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка Богдан Тихолоз. «У цей час, збираючись за таким світлим заняттям, зберігаючи віковічні українські традиції писанкарства, ми можемо бути на 100% впевнені у здоров’ї принаймні наших душ», – зазначив Богдан Сергійович.

На завершення онлайн-зустрічі Ірина Кметь закликала усіх учасників майстер-класу поширювати фото своїх творінь у соціальних мережах, адже писанка – це не лише оберіг, але й символ вдячності своїм ближнім, і роблять її для того, аби ділитися, дарувати.