До Львівського університету завітала команда туру «Ті, що вражають»

4 грудня 2018 року в Актовій залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася зустріч спікерів туру «Ті, що вражають» зі студентами Університету. У рамках туру містами України до Львова завітали відомі люди – ведуча «ТСН. Тиждень» Алла Мазур, журналіст Костянтин Грубич, співачка Ірина Федишин, спортсменка і коуч-мотиватор Тетяна Воротіліна, громадський діяч Олександр Волошинський. Головною метою цієї зустрічі було обговорення проблем соціальної адаптації людей з інвалідністю.

Акція «Ті, що вражають» розпочалася два роки тому. Першим потужним закликом було звернення до молоді, яка мусить повірити у свої сили, щоб змінити країну на краще. Сьогодні акція проходить під гаслами інклюзивності, децентралізації, рівності та доступності. Львів – завершальне місто у цьому турі.

Розпочинаючи захід, спеціальний кореспондент «ТСН» Костянтин Грубич зазначив, що «людей з інвалідністю не потрібно жаліти. Треба створити умови, які дадуть їм можливість почувати себе гідними людьми».

Цьогорічна акція проходить за підтримки посольства Великої Британії в Україні. Перший секретар Посольства Ребекка Лохна окреслила дві основні теми, з якими вони працюють у рамках цього проекту. «По-перше – децентралізація. Тут важливо наголосити на співпраці громадських організацій з органами, які займаються децентралізацією. Ще однією важливою темою є права людей. Це стосується і прав людей з інвалідністю», – зазначила Ребекка Лохна, додавши, що зараз необхідно подолати численні стереотипи, які існують у суспільстві щодо людей з інвалідністю.

Ректор Львівського університету, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник зауважив, що «зараз, на жаль, ми не можемо створити умови для повноцінної реалізації можливостей людей, які мають певні вади здоров’я». За його словами, це питання постає не лише в економічному вимірі, а стосується психологічного здоров’я суспільства. «Питання культивування сили в українському суспільстві переросло в головний спосіб завоювати собі місце під сонцем, але, переконаний, що це абсолютно не відповідає духовній парадигмі та внутрішнім ментальним вимірам української нації. Варто чесно зізнатися, що в нашому суспільстві зроблено далеко не все, щоб людина з обмеженими можливостями могла повністю розвиватися і реалізовуватися. Такі питання слід вирішувати не тільки на рівні держави. Це питання нашої внутрішньої спільноти. Нинішній захід апелює не тільки до наших професійних можливостей, а й до нашого серця, совісті», – наголосив Володимир Мельник.

Популярна співачка Ірина Федишин зазначила, що нашій державі слід звернути увагу на тих людей, які потребують особливої уваги. «Все починається з сім’ї. Це та маленька держава, яка закладає своєрідний моральний фундамент дітям. З правильним вихованням, з правильним розумінням життєвих цінностей вони можуть впевнено будувати майбутнє, розрізняючи добро і зло, розставляючи власні пріоритети», – наголосила Ірина Федишин.

«Дуже знаменно, що наша зустріч відбувається на наступний день після того, як весь світ відзначав всесвітній День людей з інвалідністю, – зазначив Костянтин Грубич. – Це привід задуматися про те, що біля нас живуть люди, яким непросто з нами. Такі люди є в моєму оточенні, в дуже близькому оточенні. І я настільки до цього звик, що навіть не сприймаю їх як людей з інвалідністю. Такі ситуації можуть трапитися з кожним. Тому не проходьте повз людей на візках, повз людей, які погано чують, погано бачать, які мають якісь особливості, яких не маєте ви… Зміни у нашому суспільстві залежать від кожного з нас. Яке ти собі поставиш завдання – такий буде результат».

З натхненною мотиваційною промовою до присутніх звернулася Тетяна Воротіліна – спортсменка і мотиваційний коуч. У 2015 році вона потрапила в аварію, в результаті якої одна нога втратила чутливість. Тетяна прийняла тверде рішення – ампутувати ногу на користь протезу. Це дало їй змогу знову повноцінно займатися спортом. «Будь-який вибір у вашому житті – це вибір або на користь майбутнього, або на користь минулого. Треба усвідомити, що абсолютно все в цьому житті закінчується – навіть найбільша халепа. Якщо Вам добре – насолоджуйтесь, якщо погано – пам’ятайте, що рано чи пізно це закінчиться. Тому найкраще, що ви можете зробити, – це рухатись вперед».

Керівник організації «Зелений хрест» Олександр Волошинський розповів про особливості працевлаштування людей з інвалідністю. «Багато людей, які мають певні особливості, – зазначив Олександр Волошинський, – часто відмовляються від запропонованої роботи, адже тоді вони можуть втратити державні субсидії, які не покриє майбутня робота».

Останньою виступила відома телеведуча Алла Мазур. За її словами, всі разом і кожен окремо може зробити щось, щоб людям з інвалідністю жилося комфортніше. «Є одна річ, яка, фактично, не залежить від грошей і яку реально ми всі можемо зробити, щоби пробити ту глуху стіну, яка відділяє людей, які знають мову жестів, і людей, які її не знають. Головне – хоча б вивчити жест, що означає «допоможіть». Якщо ми бачимо цей жест у людини, яка є глухонімою, то слід докласти всіх зусиль, аби допомогти їй», – розповіла Алла Мазур.

Під час зустрічі всі охочі могли відправити sms-запитання спікеру, на яке він відповідав після свого виступу. Після плідної дискусії відбулася автограф-сесія. Студенти також мали змогу зробити фото зі спікерами.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото