Екологічна акція «Чисті Карпати – чиста Україна»

З ініціативи екологічного гуртка географічного факультету та за підтримки громадської екологічної організації «Екопоступ» упродовж 8-10 травня 2015 року відбувалась екологічна акція з циклу «Чисті Карпати – чиста Україна».

Вперше подібна акція була проведена в Карпатському національному природному парку навесні 2012 року, коли під час прибирання підніжжя та схилів гори Говерла учасники акції зібрали близько 8 м3 побутового сміття, яке залишили після себе туристи на найбільш популярних маршрутах.

У 2015 році в екоакції взяли участь 50 осіб: студенти ІІІ-V курсів, викладачі, працівники й аспіранти географічного факультету, викладачі кафедри іноземних мов для гуманітарних факультетів, активісти громадської екологічної організації «Екопоступ».

Учасники екологічної акції розділились на чотири групи: одна – для прибирання урочища Цибульник, друга – підніжжя та схилів гори Говерла, третя охопила прибиранням рекреаційні зони вздовж дороги хутір Завоєла – спортбаза «Заросляк», четверта прибирала околиці Чорногірського географічного стаціонару.

Пізня весна цього року завадила охопити прибиранням більшу територію – на популярних серед туристів місцевостях ще лежить сніг. Та, незважаючи на це, роботи вистачило всім учасникам екоакції. Було зібрано 36 мішків сміття об’ємом сто літрів. Склад сміття від року до року не змінюється – пластикові та скляні пляшки, бляшанки, пакувальні матеріали, залишки туристичного спорядження тощо.

Загалом учасники прибирання зібрали 4 м3 сміття. Це вдвічі менше, ніж було зібрано в 2012 році. Отже, щороку спостерігається тенденція до зменшення об’ємів сміття, що накопичується за час відпочинкового сезону.

На думку учасників акції, цьому сприяють загальне підвищення екологічної культури туристів, а також численні екологічні акції. Банери, розміщені вздовж туристичних маршрутів, які проклали працівники Карпатського НПП на території Чорногірського масиву, запевняють, що «Чисто не там, де прибирають, а там, де не смітять». Однак для того, щоби було чисто, не достатньо просто не смітити, а потрібно прибирати ще й залишки сміття. І тоді екологічно свідомі відвідувачі зможуть милуватися чистими Українськими Карпатами.

Акцію провели за підтримки дирекції Карпатського НПП – вивіз зібраного сміття на найближче сміттєзвалище та надані дрова для комфортного перебування на ЧГС, а також студентської профспілки географічного факультету, яка закупила рукавиці для прибирання та мішки.

Організатори акції та дирекція Карпатського НПП щиро вдячні всім учасникам за активну «екологічну» життєву позицію і завзяття, з яким вони прибирали сміття, та мають надію, що з часом потреба в подібних заходах зникне, а українці стануть екологічно культурними.

Світлини: Богдана Сенчина, Юлії Кушнір, Ірини Вовк, Дмитра Корнійчука, Мар’яни Гамуняк Більше фото