Екологічна акція «Збережи первоцвіти»

Щороку навесні учасники студентського екологічного гуртка географічного факультету й активісти Громадської екологічної організації «Екопоступ» проводять екологічну акцію, спрямовану на виховання бережного ставлення до первоцвітів, які через масове зривання для продажу, входять до переліку рослин, занесених до Червоної книги України. Цього року студенти вирішили діяти рішуче й допомогти Екологічній інспекції Львівської області, перешкоджаючи продажу підсніжників напередодні 8 березня.

6 березня 2015 року активісти студентського екологічного гуртка Святослав Зюзін і Юрій Вергелес разом із працівниками Екологічної інспекції Львівської області взяли участь в акції «Збережи первоцвіти». Рейд щодо виявлення фактів незаконного продажу «червонокнижних» видів первоцвітів – підсніжника білосніжного – був проведений на Стрийському ринку м. Львова.

Згідно зі ст.88-1 та 90 Кодексу України «Про адміністративні правопорушення» штраф за незаконний продаж цих квітів складаєвід 20 до 30неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 – 510 грн.) із конфіскацією незаконно добутого. Але процедура штрафування досить складна. Спочатку, при виявленні факту порушення природоохоронного законодавства, екологічні інспектори зобов’язані провести роз’яснювальну бесіду з продавцем первоцвітів. Лише при повторному порушенні законодавства тією ж особою інспектор має право скласти протокол. Але й це непросто. Проблема в тому, що протокол можна скласти лише за умови наявності в порушника паспорта. А продавці підсніжників паспорти з собою не беруть. Якщо все ж таки вдається виписати протокол про порушення, то лише суд може вирішити міру покарання: або попередження, або штраф. Отож, процедура складна й мало ефективна. Цьогорічний рейд закінчився екоосвітніми бесідами з продавцями підсніжників.

Фактичні об’єми незаконного продажу первоцвітів вражають. За орієнтовними підрахунками Дружини охорони природи «Зубр», в Україні (без Криму, Донецької та Луганської областей) упродовж 7-9 березня 2015 року було незаконно реалізовано близько 8 млн. первоцвітів (переважно підсніжника білосніжного), чим було завдано збитків державі на 400 млн. грн. Загалом за лютий-квітень 2015 незаконний продаж сягне до 22 млн. первоцвітів.

Зверніть увагу! Якщо Ви бачите вже зірвані квіти в продажу, то це не означає, що зло вже звершилося без Вас: замість кожного проданого букетика продавці зриватимуть нові квіти. Тому дуже важливо розірвати це коло винищення. Саме Ваша позиція може стати ключовою!

Тому за результатами рейду активісти екогуртка зробили висновок: потрібно впливати на споживачів, адже саме попит формує пропозицію.  Екологічна освіта молоді та почуття особистої відповідальності за стан довкілля допоможе у вирішенні багатьох екологічних проблем сучасності.

Відтак, на географічному факультеті поблизу кафедри раціонального використання природних ресурсів і охорони природи (2 поверх, к. 62) учасники екогуртка оформили «екодошку» з інформацією про «червонокнижні» первоцвіти та необхідність їхньої охорони.Мета акції «Збережи первоцвіти!» – формування активної позиції щодо збереження довкілля та виховання особистої відповідальності за раціональне використання природних ресурсів.

Символом проекту «Збережи первоцвіти!» є підсніжники, виготовлені власноруч із ниток, паперу,  бісеру. Квіти також можна сфотографувати в лісі, вишити, намалювати на CD-дисках … Такі подарунки довго приносять радість – їх можна носити як прикраси, використовувати як закладки, брелки для ключів, аксесуари до мобільних телефонів. Вони символізують ніжні первоцвіти й водночас надію та життя.

Отож, екоактивісти закликають: не купуйте первоцвіти! Відмовляйтеся від букетів первоцвітів, які вам дарують! Закликайте усіх своїх друзів не купувати первоцвіти!

Світлини: Юрія Вергелеса та Ірини Койнової Більше фото