Факультет міжнародних відносин відзначає 30-річчя з часу заснування

23 грудня 2022 року в Актовій залі Університету відбулася конференція «Завтра настає сьогодні: контури майбутніх міжнародних відносин», присвячена відзначенню 30-річчя з часу заснування факультету міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка та Дню української дипломатії. В урочистостях взяли участь представники влади, провідні українські дипломати, науковці, освітяни та академічна спільнота Львівського університету.

Розпочалися урочистості із погашення ювілейної марки «Факультету міжнародних відносин 30». Надалі, відкриваючи зустріч, до усіх присутніх звернувся декан факультету міжнародних відносин Львівського університету, Надзвичайний і Повноважний Посол, професор Маркіян Мальський.

«Тільки завдяки героїзму і мужності Збройних сил України і наших Захисників, ми сьогодні зібралися у найславетнішому українському університеті. Зараз чимало студентів, викладачів і випускників Університету, у тому числі й факультету, зі зброєю в руках захищають наше право жити у вільній державі», – зазначив Маркіян Зіновійович і закликав колег хвилиною мовчання вшанувати пам’ять випускника факультету міжнародних відносин Богдана Яценка, який загинув внаслідок ворожих дій від танкового обстрілу під Миколаєвом.

Надалі Маркіян Мальський привітав колектив факультету із ювілейною датою, наголосивши на тому, що «факультету міжнародних відносин не могло не бути». «До створення факультету міжнародних відносин долучилася уся університетська спільнота. Прагнення відійти від усталених радянських традицій, бажання запозичити та імплементувати освітню практику передових європейських технологій та методів навчання заклали фундаментальну стратегію і чітку орієнтацію на максимально ефективне використання міжнародних грантів, партнерських зав’язків. Сьогодні факультет став потужною навчальною та науковою інституцією, що об’єднує дев’ять кафедр, справедливо відповідаючи викликам сучасного світу», – наголосив Маркіян Мальський, констатувавши, що серед випускників факультету міжнародних відносин – відомі дипломати, міністри й заступники міністрів, Надзвичайні і Повноважні Посли, генеральні консули, голови державних комітетів, голови обласних державних адміністрацій, відомі науковці та лідери українського й міжнародного бізнесу.

Слова вітання учасникам заходу адресував Ректор Університету, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник.

«Утворення будь-якої структури – це подія. Творення в перші дні утвердження незалежності України факультету міжнародних відносин з історичної ретроспективи – це подія, яка не може загубитися поміж інших поважних подій. Пригадуючи ті дні, можу констатувати, що атмосфера науковості і відкритості до світу, традиція наукового пошуку, розвитку міжнародних відносин і дипломатії, яка існувала в Університеті, а також гостра відповідальність перед тими викликами, які ставив час, і необхідність підготовки українського дипломата послугували причиною створення такого факультету», – наголосив Володимир Петрович, додавши, що чимало працівників факультету свого часу долучилися до його становлення.

«Я пам’ятаю тих людей, які з чистого листа починали писати програми спеціальностей. І тепер можу відповідально констатувати, що факультет відбувся. Відбувся тому, що результат великої роботи багатьох учених – не просто формування наукових, освітніх, дипломатичних шкіл, а виховання тих людей, які готують українську національну еліту», – резюмував Ректор, висловлюючи слова захоплення і вдячності колективу факультету за інновації і здобутки, які вони помножують. Окрім того, за вагомі досягнення і сумлінну працю Володимир Петрович відзначив подяками працівників факультету.

Спільноту факультету міжнародних відносин привітав міський голова Львова Андрій Садовий: «Кожне дерево цінують за плодами, які воно дає, а кожен університет цінний випускниками. Якщо сьогодні поглянути на карту світу, то нема, мабуть, жодної країни, де б не працювали випускники факультету міжнародних відносин Львівського університету, – зазначив Андрій Садовий. – Спілкуючись із іноземними делегаціями, я відчуваю, що стіна, яка завжди була між українцями і західним світом, зникла. І сьогодні в Україні вирішується доля світу і те, яким він буде. Я вірю, що українці мають велику місію: народившись вільними людьми, ми будуємо вільну державу.  У муках і вогні сьогодні народжується Українська Держава, яка викликає захоплення в усьому світі, і ця держава потребує своїх репрезентантів у кожній країні».

Андрій Садовий також відзначив представників факультету подяками за багаторічну віддану працю та вагомий внесок у виховання патріотичної і кваліфікованої молоді.

До колег звернувся й заступник міністра закордонних справ України, Надзвичайний і Повноважний Посол, випускник факультет міжнародних відносин Андрій Мельник.

«Від імені керівництва Міністерства закордонних справ України та від себе особисто вітаю нас усіх зі славетним ювілеєм – 30-ю річницею створення факультету міжнародних відносин у Львівському національному університеті імені Івана Франка. Для мене це особлива подія, адже я був одним із тих, хто належав до першого випуску цього факультету. Це сповнює мене і моїх колег, які також перебувають на дипломатичній службі, особливою гордістю. Я дуже вдячний деканові, викладачам та усім тим, хто створили школу міжнародного права й міжнародних відносин у Львові. І, те, що сьогодні у дипломатії є десятки випускників факультету, є свідченням того, що львівська школа – це справді круто», – наголосив заступник міністра, адресуючи слова вітання колективу рідного факультету і додавши, що «двері МЗС завжди відкриті для усіх, хто закінчує Львівський університет».

Зі словами вітання до присутніх звернувся й заступник голови Львівської обласної військової адміністрації Іван Собко.

«Там, де завершується дипломатія, – в рух іде зброя. Саме так і сталося. З тими, хто на нас напав, говорити мовою цивілізованого світу ніколи не було можливим. Які б наші професори чи їхні європейські колеги не виводили формулу, з невіглаством мовою дипломатії говорити не можна, вони розуміють тільки силу. Але про дипломатію тапки варто говорити – тим, хто завжди був на вістрі цивілізованого світу і розвитку демократії, яка є основою всього людського. Зараз кожен бачить, наскільки справді потужною є дипломатична складова нашої країни. Тож я вітаю сьогодні тих, хто завжди відстоював, відстоює і відстоюватиме наші національні інтереси й Україну. Саме таких людей, Ви виховуєте – професійних, сильних, мужніх, націоналістичних і тих, які дійсно зроблять нашу країну європейською, демократичною і непереможною», – підкреслив Іван Собко, звертаючи до спільноти факультету. Посадовець також відзначив викладачів і працівників факультету міжнародних відносин за багаторічну сумлінну працю та вагомі здобутки у професійній діяльності подяками голови Львівської обласної військової адміністрації.

Із ювілеєм факультет привітав і перший заступник голови Львівської обласної ради Євген Гірник.

«Дипломатія – це мистецтво налагодження стосунків, мистецтво відстоювання власних інтересів та взаємовигідної співпраці. Зараз, як ніколи, важливими є якісна освіта та підготовлені фахівці цього напрямку. Я дякую Вам за нинішніх та майбутніх послів України, консулів, представників місій та міжнародних платформ», – зазначив Євген Гірник, нагородивши подяками голови Львівської обласної ради працівників факультету за особистий внесок у розвиток освіти і науки та сумлінну працю.

До колег звернувся також представник Міністерства закордонних справ України у м. Львові Андрій Грушко: «Від імені МЗС висловлюю щиру подяку факультету за тих випускників, які сьогодні, без перебільшення, становлять хребет української дипломатії, які щоденно працюють, об’єднуючи світ навколо допомоги нашій державі у цей складний час». За сумлінну працю та вагомий особистий внесок у становлення і розбудову дипломатичної служби України Андрій Грушко нагородив працівників факультету Почесними грамотами Міністерства закордонних справ України.

Від імені Асоціації деканів Львівського національного університету імені Івана Франка, президентом якої є Маркіян Мальський, спільноту факультет міжнародних відносин привітав декан географічного факультету Володимир Біланюк.

«Щиро вітаю Вас усіх із ювілеєм. Найбільшою похвалою для Вас є те, що наші діти і навіть онуки обирають якісну європейську освіту на факультеті міжнародних відносин. Біологи бажають Вам міцного здоров’я, геологи – фундаментальних рішень, географи – свободи, економісти – достатку. Факультет іноземних мов бажає порозуміння, факультет журналістики – хороших новин, історичний факультет – правди, а факультет культури і мистецтв – творчості. Механіко-математичний факультет бажає Вам незламності, факультет прикладної математики та інформатики – діджиталізації, філологічний факультет – доброго слова, філософський – мудрості, хімічний – прозорості. Факультет управління фінансами та бізнесу зичить Вам стабільності, факультет педагогічної освіти – майстерності, а юридичний факультет – стабільності. Інститут післядипломної освіти та доуніверситетської підготовки бажає Вам широких можливостей. А всі ми разом бажаємо Вам добра і здоров’я, миру і перемоги».

Від імені студентства спільноту факультету привітали президент громадської організації «Молода дипломатія» Андрій Сидор та студент факультету Олег Мельниченко. До вітальних слів долучилися також освітяни із провідних українських та закордонних закладів вищої освіти, дипломати та випускники факультету.

У рамках відзначення 30-річчя з часу заснування факультету міжнародних відносин відбулося також обговорення актуальних проблем сучасних міжнародних відносин на чотирьох дискусійних майданчиках, відповідно до напрямів – «Українська школа міжнародних відносин: сучасні освітні тренди», «Зовнішня політика як вимір цінностей: коли дипломатія долає постправду», «Сила міжнародного права: справедливість і рішучість» та «Відбудова України: новітній план Маршалла».

Упродовж наукового обговорення усі охочі, серед яких відомі вчені, керівники інститутів, академій та факультетів міжнародних відносин українських та іноземних закладів вищої освіти, дипломати, народні депутати та представники бізнесу, змогли висловити свої міркування щодо гострих проблем сьогодення Української Держави й обмінятися міркуваннями та досвідом. Зокрема, йшлося про особливості та сучасні тренди розвитку української школи міжнародних відносин, правові аспекти сучасних міжнародних відносин, перспективи відбудови економіки України.

Додамо також, що напередодні, 22 грудня 2022 року, на факультеті міжнародних відносин відбулося відкриття інформаційної таблиці на честь візиту Генерального секретаря ООН Антоніу Гутерреша. На таблиці викарбувана цитата Антоніу Гутерреша, яку він виголосив під час перебування на факультеті міжнародних відносин 18 серпня 2022 року: «Львівська школа дипломатії сформувала відомих учених, які зробили важливий внесок у розробку Статуту ООН, дослідження Голокосту та геноциду, а також творення фундаментальних концепцій захисту прав людини та індивідуальної кримінальної відповідальності за злочини проти людяності».

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото