Факультет прикладної математики та інформатики відзначив 50-літній ювілей

16 травня 2025 року в Актовій залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулась урочиста академія з нагоди відзначення 50-ліття з часу заснування факультету прикладної математики та інформатики. Захід об’єднав представників адміністрації Університету та місцевої влади, професорсько-викладацький склад, студентську спільноту, роботодавців, працівників факультету та гостей з різних сфер діяльності, щоб відзначити усі досягнення факультету та надихнути на нові креативні ідеї для його успішного розвитку у всіх напрямках.

Святкову атмосферу заходу гармонійно доповнили виступи творчих колективів Львівського університету – Народного ансамблю пісні і танцю «Черемош» та Народного дівочого хору «Ліра», а також креативні танцювальні подарунки від студентів.

Факультет прикладної математики та інформатики розпочинає відлік своєї історії від 1956-1957 навчального року, коли на базі кафедри математичного аналізу механіко-математичного факультету група студентів під керівництвом професора Олександра Костовського розпочала підготовку з обчислювальної математики та програмування. У 1959 році у Львівському університеті була встановлена перша в Західному регіоні електронно-обчислювальна машина «Урал-1» і був організований обчислювальний центр. З того часу у Львівському університеті розпочався інтенсивний розвиток наукових робіт в області прикладної математики, обчислювальної математики та інформатики. Це були роботи як фундаментального характеру, пов’язані з розвитком числових методів, так і прикладного характеру, пов’язані з розвитком електронного приладобудування та машинобудування. Відтак, у 1975 році у Львівському університеті був відкритий факультет прикладної математики та механіки. Факультет об’єднав кафедри обчислювальної математики, прикладної математики, теорії оптимальних процесів та механіки. У 1988 році, після переведення кафедри механіки до складу математичного факультету, перейменовано на факультет прикладної математики, а з 1990 року – на факультет прикладної математики та інформатики.

Відкриваючи урочисту частину з нагоди ювілею факультету, організатори заходу відзначили важливість вшанування пам’яті Захисників та Захисниць України, котрі віддали своє життя за свободу та незалежність нашої держави, та висловили глибоку шану тим, хто продовжує боронити Україну. Усі присутні вшанували полеглих Героїв хвилиною мовчання.

Надалі присутніх із ювілеєм факультету привітав декан факультету прикладної математики та інформатики Іван Дияк. «Пів століття – це вагома віха в історії факультету прикладної математики та інформатики, що став ще одним осередком академічної досконалості у місці, де формується інтелектуальна еліта України. Упродовж історії функціонування факультету, завдяки злагодженій роботі професорсько-викладацького складу та активній підтримці партнерів факультет сьогодні є потужним освітньо-науковим центром, відкритим до викликів ХХІ століття. А відтак, сьогоднішня подія – це нагода пригадати, ким ми були, звідки прийшли і куди ми рухаємось», – наголосив Іван Дияк та у вітальному слові розповів про визначних професорів, творчий доробок науковців, а також студентів та випускників, які сьогодні працюють у провідних ІТ-компаніях. Декан подякував багаторічним надійним партнерам факультету та спонсорам, завдяки яким «факультет сьогодні є потужним освітнім центром із сучасними лабораторіями та обладнанням, готовий до викликів ХХІ століття».

Надалі хвилиною мовчання вшанували пам’ять викладачів факультету, які були натхненними наставниками для багатьох поколінь студентів, однак, відійшли у Вічність.

Вітальні слова спільноті факультету прикладної математики та інформатики адресував перший проректор Львівського університету Андрій Гукалюк. «50 років – це ювілей, який свідчить про те, яким є сьогодні факультет: він налічує 8 кафедр, які охоплюють різні наукові напрямки, органічно доповнюючи одне одного. На факультеті працюють 23 професори та 66 доцентів, що свідчить про потужний науковий потенціал, який і надалі має перспективи розвитку. А 1200 здобувачів освіти засвідчують той факт, що факультет прикладної математики та інформатики – провідний і популярний, у чому значна заслуга його колективу, який, співпрацюючи із роботодавцями дає можливість факультету розвиватися у правильному напрямку», – наголосив Андрій Федорович.

До привітань також долучився голова Наглядової ради Львівського національного університету імені Івана Франка, співзасновник IT-компанії «SoftServe» та випускник факультету Тарас Кицмей. У своєму виступі Тарас Володимирович пригадав роки свого навчання на факультеті й відзначив надзвичайно високий рівень академічної культури, яка панувала серед спільноти як тоді, так і триває до сьогодні. «Мені пощастило навчатися на факультеті прикладної математики та інформатики Львівського університету, який упродовж усієї історії був і залишається еталоном якості. Тут завжди панувала позитивна атмосфера та корпоративна культура, яку створювали справжні особистості – професори, науковці та студенти. Тримайте і надалі такий високий рівень», – зазначив Тарас Кицмей та побажав факультету активного розвитку та процвітання.

Вітальні слова колективу факультету адресував заступник голови Львівської ОВА з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації (CDTO) Олександр Кулепін. «50 років – це поважний вік, який засвідчує певну експертність колективу. Тож бажаю і надалі розвиватись, навчати успішних і яскравих студентів. Нехай розвиток суспільства і технологій сприяє розвитку факультету, а ви, натомість черпали усі інноваційні тренди й використовуй їх в освіті і науці», – зазначив Олександр Кулепін й вручив грамоти викладацькому складу факультету від імені очільника Львівської ОВА Максима Козицького за багаторічну сумлінну працю, наукову та організаційну роботу, а також вагомі здобутки.

Із 50-літнім ювілеєм колектив факультету прикладної математики та інформатики привітали представники місцевої влади, зокрема, депутат Львівської обласної ради Юрій Раделицький, який побажав колективу розвитку та процвітання, а також можливостей для інноваційного розвитку. «Ваші випускники – відомі у всьому світі. Вони – власники великих ІТ-компаній, показники успішності яких засвідчують важливість ІТ-галузі в структурі економіки України. Тож і надалі продовжуйте працювати на такому високому рівні», – закликав математиків Юрій Раделицький і вручив грамоти Львівської обласної ради представникам колективу за багаторічну сумлінну працю, плідну науково-педагогічну діяльність та вагомий особистий внесок у підготовку висококваліфікованих спеціалістів.

Колектив факультету прикладної математики та інформатики привітав директор Інституту прикладних проблем механіки і математики імені Я. С. Підстригача, голова НТШ Роман Кушнір. Насамперед Роман Михайлович пригадав історію створення факультету й наголосив на багаторічній спільній праці науковців факультету із колегами з Інституту. «Історія демонструє нам процес зростання як Інституту прикладних проблем механіки і математики, так і факультету прикладної математики Львівського університету. Наша плідна співпраця для розвитку наукових установ триває і до сьогодні – ми спільно працюємо над вдосконаленням освітніх програм, готуємо фахівців, беремо активну участь у захисті докторських дисертацій. Попереду – багато спільних справ, адже наша повага до колективу факультету є надзвичайно високою. Надіємось, що у майбутньому ми продовжимо чудові традиції плідної співпраці», – висловив переконання Роман Кушнір.

До вітальних слів долучився проректор з науково-педагогічної роботи та інформатизації Віталій Кухарський, зауваживши: «Найкращою оцінкою якості освіти є наші студенти та випускники, які сьогодні є засновниками та директорами великих провідних ІТ-компаній й формують ІТ-індустрію. Це також і оцінка нашої роботи. Тримаймо цей рівень підготовки й надалі, аби факультет прикладної математики та інформатики і надалі залишався прикладом інноваційності та креативності», – наголосив Віталій Михайлович й відзначив працівників факультету прикладної математики та інформатики подяками в.о. Ректора Володимира Мельника за багаторічну сумлінну працю, успішну наукову й організаційну роботу, вагомі професійні здобутки та з нагоди 50-річчя факультету.

Під час урочистої академії присутні насолодились виступом хору Народного ансамблю пісні і танцю «Черемош» Львівського університету під керівництвом Тетяни Когут, учасниками якого традиційно є студенти та випускники факультету прикладної математики та інформатики упродовж багатьох років. Після творчого дарунку організатори заходу привітали учасників колективу з факультетської спільноти зі святом та вручили подяки та символічні подарунки.

Під час урочистої академії колектив факультету привітав мер міста Львова Андрій Садовий. Андрій Іванович у вітальному слові подякував випускникам Університету за сприяння у розвитку та модернізації міста й наголосив на важливості високого рівня підготовки фахівців на факультеті і Львівському університеті. «Людей, яким ви дали путівку в життя – сотні і тисячі, адже 50 років – це значний відтинок часу. Тому від громади Львова вітаю колектив факультету прикладної математики та інформатики. Бажаю гармонії і енергії від навчання і добрих результатів. Ви – наша гордість!», – зазначив Андрій Іванович та вручив подяки голови Львівської міської ради представникам колективу  факультету за багаторічну сумлінну працю, високі показники та вагомий внесок у розвиток освітньої сфери Львівського університету.

Окрім того, низка науковців факультету удостоєні грамотами Верховної Ради України та Почесними грамотами Кабінету Міністрів України.

Під час урочистої академії із вітальним словом до присутніх звернувся Заслужений професор Університету, доктор фізико-математичних наук, академік Академії наук Вищої школи, один із фундаторів факультету Михайло Бартіш. У вітальному слові Михайло Ярославович «повернув» присутніх у 1956 рік й коротко розповів про основні події, які передували створенню факультету прикладної математики та інформатики, а також окреслив основні здобутки спільноти факультету до сьогодення.

До вітальних слів колег також долучився Заслужений професор Університету, доктор фізико-математичних наук Георгій Шинкаренко, який є одним із фундаторів наукової школи «Чисельне моделювання і оптимізація фізико-механічних полів». Професор привітав із ювілеєм колектив факультету та розповів про створення наукової школи, яка була створена на кафедрі прикладної математики з 1974 року, а також про впровадження вивчення на факультеті методу скінченних елементів. Георгій Шинкаренко у своєму виступі також відзначив тих науковців, які відігравали важливу роль в історії створення і розвитку механіко-математичного факультету.

Заслужений професор Університету, доктор фізико-математичних наук, лауреат державної премії України в галузі науки і техніки, завідувач кафедри обчислювальної математики Роман Хапко у вітальному зверненні до колег наголосив, що ювілей факультету – це добра нагода згадати відомих працівників, які склали славу факультету і здійснили значний вклад у його розвиток та становлення. Відтак, у своєму виступі Роман Хапко розповів про провідних фахівців із обчислювальної математики, вчених і педагогів, зокрема, професора Олександра Костовського і професора Йосифа Людкевича.

Від Асоціації деканів, Педагогічного фахового коледжу та Інституту післядипломної освіти та доуніверситетської підготовки колектив привітав декан факультету іноземних мов Любомир Бораковський та вручив подарунок від колег декану Іванові Дияку з нагоди ювілею факультету.

Надалі вітальні слова виголосив випускник факультету, віцепрезидент з управління талантами Intellias Роман Гапачило. Особливого настрою спільноті факультету додало відеопривітання для спільноти від команди «Набла».

Окрім того, вітальні слова факультетській спільноті адресували колеги-завідувачі кафедр, випускники, друзі та випускники факультету, що завжди були і залишаються складовою факультету і міцною підтримкою у його процвітанні та розвитку.

Урочистості та святковості заходу додав виступ Народного дівочого  хору «Ліра», у складі якого – студентка факультетської спільноти Марія Кравчук. Колектив натхненно і щиро подарував музичні композиції, які нікого не залишили байдужим. Окрім того, творчі привітання присутнім упродовж заходу також презентували студенти 2 курсу кафедри режисури та хореографії факультету культури і мистецтв під керівництвом Роксолани Маланчук, а також танцівниці із Творчої лабораторії із вуличних стилів танцю під керівництвом Віталія Дубініна.

Під час урочистої академії також пролунало музичне вітання від учасників колективу із загальносвітовим визнанням Львівської національної академічної чоловічої хорової капели «Дударик», учасниками якої також є студенти та випускники факультету прикладної математики. На завершення заходу усі присутні урочисто виконали гімн «Гаудеамус».

Світлини: Олега Лядика Більше фото