Христина Гнатенко: «Приємно, що студенти захоплюються наукою, мають велике бажання розв’язувати задачі теоретичної фізики»

Шлях від випускниці оркестрового факультету Львівської національної музичної академії імені Миколи Лисенка до наймолодшої докторки фізико-математичних наук в Україні пройшла Христина Гнатенко, яка обіймає посаду професорки кафедри теоретичної фізики імені професора Івана Вакарчука фізичного факультету Львівського університету.

Свою наукову діяльність Христина Гнатенко розпочала, навчаюсь в аспірантурі на кафедрі теоретичної фізики під керівництвом професора Володимира Ткачука, який, за словами вченої, надавав можливість проводити цікаві наукові дослідження та відкривати захопливий світ науки.

Серед наукових зацікавлень дослідниці варто виокремити фундаментальні проблеми квантової механіки, задачі квантової інформації, квантового програмування, дослідження властивостей фізичних систем у квантованому просторі.

У грудні 2022 року Христина Гнатенко отримала Премію Верховної Ради України для молодих вчених за роботу «Опис квантованості простору за допомогою деформованих алгебр зі збереженням фундаментальних фізичних принципів та верхня межа для кванта довжини».

«Над вивченням особливостей простору на дуже малих масштабах я почала працювати ще студенткою під керівництвом професора Володимира Ткачука. Цій тематиці присвячені мої кандидатська та докторські дисертації, які консультував професор Ткачук. Продовжую вивчати особливості структури простору на малих масштабах і сьогодні», – розповідає науковиця.

Описуючи зміст дослідження, Христина Гнатенко зазначила, що відкритою та актуальною задачею теоретичної фізики є побудова однієї узгодженої теорії, яка описує світ на всіх масштабах, адже найбільші проблеми та неузгодження виникають при об’єднанні квантової механіки та теорії гравітації, побудові квантової гравітації.

У своїх дослідженнях авторка ставила за мету побудувати теорію, яка описує особливості структури простору на планківських масштабах і при цьому узгоджується з фундаментальними фізичними законами та принципами, зокрема законом збереження енергії, принципом еквівалентності.

«Для мене процес наукових досліджень є дуже творчим, захопливим та цікавим. Розв’язання кожної нової задачі дозволяє відкрити щось нове. Приємно, коли результати  публікують у наукових журналах,  коли їх цитують вчені світу та використовують у своїх дослідженнях. Також люблю працювати з молодими вченими. Зараз є науковим керівником аспірантів та студентів фізичного факультету. Приємно, що студенти захоплюються наукою, мають велике бажання розв’язувати задачі теоретичної фізики. Результати наших досліджень представляємо у статтях та обговорюємо на конференціях», – ділиться Христина Гнатенко.

Науковиця продовжує вивчати вплив мінімальної довжини на властивості фізичних систем, в рамках проєкту молодих вчених від МОН України, сподіваючись, що задача про побудову успішної самоузгодженої теорії, яка описує простір на всіх масштабах, буде розв’язана.

Захоплення Христини Гнатенко не обмежуються вивченням квантованості простору, а й реалізуються у дослідженнях проблем квантової інформації та  розв’язанні  задач квантового програмування.

«Такі дослідження підтримуються проєктами НФД України та МОН України. Квантові комп’ютери стрімко розвиваються, неодноразово заявлено про досягнення квантової переваги. На сьогодні є надзвичайно багато цікавих нерозв’язаних задач, робота над якими захоплює і, сподіваюсь, дасть важливі прикладні результати у найближчі роки», – розповідає дослідниця.

Завдяки тому, що для фізика-теоретика часто достатньо тільки паперу та ручки для проведення передових досліджень, та попри складні умови роботи під час війни, Христина Гнатенко продовжує свою наукову роботу, завдячуючи захисникам України, які надають можливість жити та продовжувати займатися справою життя.