🤓 Чи знали ви, що у лабораторіях Львівського університету зберігаються мікроорганізми, що здатні рятувати життя? 🧫

🔹 У 1995 році на базі кафедри генетики і біотехнології Університету засновано колекцію культур мікроорганізмів – продуцентів антибіотиків (ККМПА), а у 2016 році за рішенням вченої ради створено окремий однойменний структурний підрозділ.

🔹 Колекція налічує 3123 одиниць зберігання і постійно поповнюється. Головним об’єктом є актиноміцети – продуценти антибіотиків та інших біологічно активних речовин (2748 штамів).

🔹 Всі зразки колекції зібрані з ґрунту і в цьому її особливість.

🔹 Основна мета ККМПА – накопичення, надійне збереження та вивчення генетичних ресурсів мікробного походження.

🔹 Бактерії, що зберігаються у ККМПА здатні на дивовижні речі і вчені протягом кількох десятиліть вивчають які ж саме. Актинобактерії є основним джерелом антибіотиків, які сьогодні використовують під час лікування широкого спектра інфекційних.

🔹 Крім того, детальне вивчення актинобактерій може зробити революцію в сільському господарстві. До прикладу, біологічно активна речовина, яку «дістають» з бактерій – фітогормон, може стати активатором росту для сільськогосподарських культур.

🔹 Деякі зі штамів актинобактерій можуть розщеплювати відходи хімічного виробництва. Тож, ведуться також і дослідження спрямовані на те, щоб використати ці бактерії у боротьбі з забрудненням ґрунтів.

🔹 Розпорядженням Кабінету міністрів України від 19 серпня 2002 р. ККМПА включена до Державного реєстру наукових об’єктів, що становлять національне надбання України.