Лекція про «Шотландську книгу»

До визначних сторінок наукової історії Львова належить діяльність міжвоєнної Львівської математичної школи, лідером якої був Стефан Банах. Недавно на механіко-математичному факультеті в аудиторії імені Банаха відбулася лекція «Шотландська книга: минуле, сьогодення, майбутнє», присвячена знаменитій книзі відкритих математичних проблем, яку львівські математики вели у «Шотландській кав’ярні» («Kawiarnia Szkocka»).

На лекцію прийшли не лише студенти, аспіранти і викладачі мехмату, але й представники інших факультетів. Модерував захід його ініціатор, доцент кафедри геометрії і топології механіко-математичного факультету Олег Гутік. Відомий вчений у галузі історії математики доцент кафедри математичного та функціонального аналізу Ярослав Притула детально розповів про зародження Львівської математичної школи. Професор кафедри геометрії і топології Михайло Зарічний, зосередився на значенні відкритих проблем для розвитку математики і вписав «Шотландську книгу» у контекст інших відомих у світі колекцій відкритих проблем, зокрема проблем Гільберта та «проблем тисячоліття».

Завідувач кафедри геометрії та топології професор Тарас Банах (який, до речі, розв’язав одну з проблем «Шотландської книги») розповів про проект, що він недавно ініціював – «Lviv Scottish book» («Львівська Шотландська книга»). А почалася ця нова книга із записів, що їх залишали на вільних сторінках ксерокопії оригінальної «Шотландської книги» у ресторані «Szkocka» (він зараз на місці «Шотландської кав’ярні») відвідувачі зі всього світу – серед цих записів були і математичні задачі.

Отож, коли усі вільні сторінки стали заповнені, виникла ідея принести до ресторану нову версію книги з більшим числом вільних сторінок для записів. На цей момент вже заповнено три томи. Першу проблему у новий том «Львівської Шотландської книги» довірили внести Михайлові Зарічному. За традиціями львівських математиків, що пропонували різні винагороди за розв’язування проблем, М. Зарічний пообіцяв подарувати авторові розв’язку копію своєї недавньої книги «net.лінне», де один з текстів пов’язаний з «Шотландською кав’ярнею».

Паралельно з книгою, що зберігається у ресторані «Szkocka», існує також веб-сторінка для формулювання відкритих математичних проблем, яку можуть без віз відвідувати математики різних країн.  Варто відзначити, що одну з сформульованих тут проблем розв’язав Теренс Тао — лауреат медалі Філдса (ця  найвища для математиків нагорода є аналогом Нобелівської премії — остання не вручається в царині математики).

Історія не стоїть на місці і ось у ці дні прийшла звістка, що професор Університету Пед’ю (Purdue University), випускник нашого мехмату Олександр Єременко розв’язав проблему Сакса з «Шотландської книги», сформульовану 80 років тому.

Відкриті математичні проблеми часто ставали рушієм прогресу у математиці – і цим математика відрізняється від інших наук. Сподіваємося, що молоді дослідники знайдуть на сторінках «Львівської Шотландської книги» джерело натхнення для своєї наукової творчості.

Більше фото