Лекція професора Ігоря Захари  «Соціально-філософські погляди Андрея Шептицького»

31 березня 2015 року на філософському факультеті відбулась чергова лекція із циклу «До 150-річчю від дня народження Митрополита Української Греко-Католицької церкви Андрея Шептицького», під час якої професор кафедри історії філософії Ігор Захара ознайомив учасників заходу зі соціально-філософськими поглядами Митрополита.

Ігор Захара розпочав лекцію спогадом із дитинства свого брата: «Будучи дитиною, мій брат виховувався в дитячому садку при церкві Святого Юра, де в той же час перебував Андрей Шептицький. Пам’ятаю, як одного дня брат прийшов додому зі садка і був дуже засмученим. Коли мати його запитала, що сталось, він відповів, що забув попрощатись із Митрополитом і відчуває в тому свою провину. Лише у старшому віці я зрозумів, що брат боявся втратити безцінний скарб – приязнь і любов цієї надзвичайно мудрої духовної особи».

Послуговуючись працями Митрополита Шептицького «Як нам будувати рідну хату» та «Християнська родина», професор Ігор Захара дійшов висновку, що в основі його соціальної філософії лежить ідея залежності вирішення суспільних проблем від Божого благословення і християнських цінностей. Так, у статті «Як нам будувати рідну хату» знаходимо такі слова: «Завдання українського народу буде в тому, щоб створити такі суспільно-християнські обставини, які запевнювали б громадянам правдиве і стале щастя та мали досить внутрішньої сили, щоб поборювати відцентрові тенденції внутрішнього розкладу й успішно захищати межі від зовнішніх ворогів». Лектор наголосив, що Андрей Шептицький щиро вірив, що «в душі кожного українця є глибока і сильна воля, щоб збудувати свою хату, тобто збудувати Українську державу».

«Митрополиту було близьке вчення античного філософа Аристотеля, на яке також спирався Тома Аквінський. Ці ідеї стали поштовхом для міркувань щодо пошуків досконалої форми державного правління. Андрей Шептицький вважав, що найбільш небезпечною є тиранія, далекою від ідеалу – демократія, а от християнсько-соціальна доктрина може забезпечити громадянам правдиве щастя», – розповів професор Захара.

Митрополит також роздумував над проблемами економічного життя народу. У вже згадуваній праці Андрей Шептицький писав, що нагромадження капіталу не може не призвести до негативних соціальних наслідків, однак, якщо послуговуватись заповіддю «Люби ближнього свого, як самого себе», то цих наслідків можна уникнути.

У творах Андрея Шептицького порушується проблема роздробленості українського суспільства, яка є наслідком поліконфесійності та багатомовності. Що ж стосується політики держави, то згідно з вченням Митрополита вона повинна базуватись на соціально-теологічних чинниках. «Людський закон має втілювати природний моральний закон, що здійснюється не автоматично, а через прагнення людини до свободи», – резюмував професор Ігор Захара.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото