ЛНУ ім. Івана Франка та Карловий університет (Прага) продовжують спільні дослідження кристалічної структури та фізичних властивостей гідридів інтерметалічних сполук

11-20 листопада 2021 року кафедру неорганічної хімії Львівського національного університету імені Івана Франка відвідала група науковців з кафедри фізики твердого тіла Карлового університету (м. Прага, Чеська Республіка) у складі наукового співробітника, д-ра Володимира Бутурліма та аспірантки Олександри Колоскової.

Багаторічна співпраця між науковцями Львівського університету та Карлового університету традиційно стосується дослідження кристалічної структури та фізичних властивостей гідридів інтерметалічних сполук. Гідриди інтерметалічних сполук є важливими не лише з погляду фундаментальної науки для вивчення особливостей міжатомних взаємодій, але й становлять прикладний інтерес як акумулятори водню, метал-гідридні джерела струму, чутливі сенсори. З 2019 року спільні дослідження здобувають фінансову підтримку МОН України через конкурс спільних українсько-чеських проєктів в рамках Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Чеської Республіки про науково-технологічне співробітництво.

Особливістю співпраці є взаємодоповнюючі ноу-хау партнерів, оскільки сильною стороною львівських науковців є кристалохімічні дослідження, тоді як празьких – дослідження фізичних властивостей. З обох сторін участь у наукових дослідженнях беруть як досвідчені науковці, дослідники з добрими експериментальними навиками, так і науковці, що перебувають на початку своєї кар’єри – студенти та аспіранти.

У 2021 році розпочато роботу над виконанням спільного українсько-чеського проєкту «Гідрування інтерметалідів: зберігання водню та керування електронними властивостями» під керівництвом академіка НАН України, професора Романа Гладишевського з української сторони та доцента, д-ра Ладіслава Гавели – з чеської. Перший етап дослідження передбачав синтез та аналіз сплавів, що здійснено під час візиту чеських колег до Львова. Роботи проводили спільно з виконавцями проєкту з Львівського університету старшими науковими співробітниками Христиною Міліянчук та Ярославом Токайчуком у лабораторіях кафедри неорганічної хімії, Міжфакультетській науково-навчальній лабораторії рентгеноструктурного аналізу та ЦККНО «Лабораторія матеріалознавства інтерметалічних сполук».

В рамках візиту чеські науковці ознайомилися з обладнанням кафедри неорганічної хімії Львівського національного університету імені Івана Франка та поділилися досвідом роботи на власному обладнанні. На основі отриманих результатів узгоджено подальші етапи виконання проєкту, які відбуватимуться як у Львові, так і у Празі, а також скоординовано процес підготовки рукописів наукових публікацій.

Більше фото