Львівський та Бірмінгемський університети стали університетами-побратимами

28 червня 2022 року Ректор Львівського національного університету імені Івана Франка, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник та очільник Бірмінгемського університету (Велика Британія) професор Адам Тікелл підписали Меморандум про взаєморозуміння між установами. У події також взяли участь представники адміністрації обох університетів.

Бірмінгемський університет – один з найбільших та найпрестижніших університетів Великої Британії і світу. Він входить до складу елітної групи «Russel Group», а також є головним і найстарішим серед «університетів з червоної цегли» Великої Британії.  На 18 факультетах університету навчаються близько 30 тисяч студентів. Бірмінгемський університет є лідером науки та освіти у сфері генної інженерії, біології, космічних досліджень і комунікацій.

Під час вступного слова, Ректор Володимир Мельник висловив вдячність керівництву Бірмінгемського університету за заяву про солідарність з Україною та засудження російської агресії з перших днів повномасштабної війни. «Дозвольте висловити Вам, Вашому університетові і усім громадянам Великої Британії нашу сердечну вдячність за ту потужну і рішучу військову, гуманітарну й фінансову підтримку, яку надає Ваша держава Україні, кожним своїм кроком допомагаючи нам наблизитися до перемоги над російським агресором. Ми впевнені, що ця загарбницька війна обов’язково закінчиться перемогою України, а взаємини, фундамент яких ми закладемо сьогодні, матимуть довготривалу історію успіху, подібно до того, як довготривалою та  успішною є iсторiя наших університетів», – підкреслив Володимир Петрович.

Також Ректор наголосив, що в останні місяці на тлі брутального нападу і жорстокої війни, розв’язаної росією, значно посилився інтерес до України з її давньою історією, багатими традиціями, різноманітною культурою і милозвучною мовою. «Саме тому я вважаю дуже цінною ініціативу щодо проведення в Бірмінгемському університеті Літньої школи україністики. Її діяльність однозначно дозволить познайомити британських студентів із Україною, сприятиме популяризації української мови, культури, історії і традицій, а залучення до цієї події наших колег безумовно матиме позитивний вплив на інтенсифікацію професійних взаємин наших викладачів і дослідників», – наголосив Володимир Мельник.

Очільник Бірмінгемського університету Адам Тікелл підкреслив, наскільки важливою є співпраця сторін для розвитку освіти і науки та налагодження тісних контактів між науковими спільнотами України та Великобританії. «За короткий час наші заклади вже стали близькими друзями, і я певен, що наша співпраця буде дуже плідною. Це дасть змогу розвинути нові напрями наукових досліджень, створити нові освітні програми, а також розширити доступ до електронних бібліотек та інших інформаційних ресурсів», – зазначив Адам Тікелл.

Крім того, від імені Бірмінгемського університету професор Тікелл висловив підтримку всім українцям, які зараз не тільки обстоюють свою незалежність, а й борються за європейські цінності: «Війна росії проти України кинула тінь не лише на сучасний політичний устрій, а й на наукову спільноту  всього світу. Ми шоковані такою жорстокою, нічим не спровокованою і несправедливою атакою на суверенну державу і висловлюємо українцям своє співчуття з приводу численних втрат. На знак підтримки Бірмінгемський університет розірвав усі угоди з університетами російської федерації», – зауважив Адам Тікелл і додав, що агресія росії проти України вкотре актуалізувала потребу розширювати наукові контакти, шукати нових джерел знань і готуватися до нових викликів сучасності, зокрема у сфері освіти і науки.

Ректори обох університетів висловили переконання, що реалізація Меморандуму буде успішною, а співпраця між університетами корисною для обох сторін. Також Ректор Володимир Мельник, звернувшись до Адама Тікелла, підкреслив: «Ви є одним із перших очільників провідних університетів світу, хто підтримав Україну після повномасштабного вторгнення росії на територію нашої держави. Це Ваша позиція як людини з високими демократичними цінностями, представника вільної держави. В цей же момент 300 ректорів російських університетів підписали лист на підтримку агресії росії проти України. Саме в цьому прослідковується дуже зрима прірва між культурами вільних держав і варварських. Переконаний, що разом ми ефективніше будемо боротися проти темряви, яку для світу несе росія», – зауважив Володимир Мельник, підписавши Меморандум.

Відповідно до тексту Меморандуму, університети погодились реалізовувати програми академічної мобільності для студентів і працівників, працювати у сфері впровадження подвійних дипломів, сприяти взаємним заявкам на грантові проєкти. Крім того, згідно з Меморандумом,  Львівський та Бірмінгемський університети домовилися заохочувати спільну участь у роботі редколегій наукових журналів та ініціювати спільні наукові публікації, а також обмінюватися науковою літературою, проводити конференції, літні школи та інші форми наукової та освітньої діяльності тощо.

Проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародної співпраці Сергій Різник зазначив, що останнім часом відбулася низка плідних зустрічей між представниками Львівського та Бірмінгемського університетів з метою визначення перспективних напрямів, за якими мала б розвиватися подальша співпраця. «Безумовно, важливими сферами спільної роботи стануть дослідження у сфері глобальної і цифрової безпеки, партнерська праця у таких структурах як Ботанічний сад, Астрономічна обсерваторія та інші важливі наукові об’єкти. Також ми прагнемо реалізувати ідею «англомовного університету» в ЛНУ ім. Івана Франка і переконані, що колеги з Великої Британії нам із цим допоможуть», – розповів про потенційну співпрацю Сергій Різник.

Співпраця між провідними академічними установами України  та Великої Британії відразу ж отримала і практичний вимір. Так, в День Конституції України, відбувся перший спільний академічний захід Львівського національного університету імені Івана Франка та  Бірмінгемського університету – міжуніверситетський науковий семінар про український та британський конституціоналізм. Участь у події взяли заступник Голови Конституційного Суду України Сергій Головатий, проректор Львівського національного університету імені Івана Франка Сергій Різник, професорка кафедри конституційного права Олена Бориславська, професорка східноєвропейських студій Школи державного управління Бірмінгемського університету Катарина Волчук, професорка міжнародного права юридичної школи Бірмінгемського університету Рілька Драгнева-Леверс. Модератором дискусії була керівниця і наукова співробітниця Chatham House: Ukraine Forum Орися Луцевич.

Участь у заході також взяв Ректор Львівського університету Володимир Мельник, який, звертаючись до присутніх, зауваживши, що день прийняття Конституції 26 років тому став в певному сенсі юридичною легітимізацією незалежності України. «Я вважаю, що такі заходи мають стати доброю традицією, адже вони не лише створюють простір для обміну науковими здобутками, але й сприяють взаєморозумінню як на рівні університетських спільнот, так і на рівні двох наших держав», – підкреслив Ректор.

Учасників заходу привітав про-віцеканцлер з міжнародної співпраці Бірмінгемського університету, професор Робін Мейсон. Він висловив щиру радість з приводу того, що вдалось згуртувати фахівців України та Великої Британії для участі у такій важливій спільній дискусії, приуроченій Дню Конституції України.

Заступник Голови Конституційного Суду України Сергій Головатий наголосив на тому, що британський та український конституціоналізми, попри історичні розбіжності, базуються на спільних засадах і цінностях, що особливо переконливо засвідчує теперішня боротьба українського народу за демократичні ідеали. «Коли ми говоримо про спільні цінності британського та українського конституціоналізму, важливо брати до уваги історичну перспективу. Британський конституціоналізм бере свій початок ще з XIII століття, в той час як справжньому українському конституціоналізму лише 26 років. Це означає насамперед те, що українська нація, яка розвивалася сотні років, не маючи державності, все ж змогла розвинути свою законодавчу традицію. І тепер Україна бореться за демократичні цінності, за своє демократичне майбутнє, що й відрізняє її від сусідів на півночі та сході – Білорусі та росії», – зауважив Сергій Головатий і додав, що співпраця між Львівським та Бірмінгемським університетами є надзвичайно важливою, адже налагодження контактів з найкращими світовими академічними установами допоможе українському суспільству поглибити розуміння законодавчої природи тих засад, на яких розвивається конституціоналізм.

Надалі науковці зі Львова та Бірмінгема дискутували про природу конституціоналізму в Україні та Великій Британії, основні цінності та норми, закладені в головних законодавчих документах обох держав, вплив британської правової доктрини на українське конституційне право, про дилеми конституційної демократії в умовах війни, про конституціоналізм в умовах європейські інтеграції тощо.

Варто зазначити, що в цей же день з метою поглиблення співпраці з британськими колегами, Львівський університет також взяв участь у масштабному спільному заході закладів вищої освіти України та Великої Британії. Проректори Робін Мейсон та Сергій Різник презентували перші напрацювання між Бірмінгемським та Львівським університетами. На зустрічі були присутні Надзвичайний і Повноважний Посол Великої Британії в Україні Мелінда Сіммонс та Надзвичайний і Повноважний Посол України у Великій Британії Вадим Пристайко. Обоє дипломатів  наголосили на важливості заходу задля напрацювання нових ідей для партнерства обох держав на освітньому й науковому рівнях, акцентували, що на події зібрались різноманітні заклади освіти, що свідчить про максимальну репрезентативність заходу в контексті розуміння потреб і можливостей на різних рівнях роботи. Зокрема, дипломати зійшлись в думці, що розвиток університетів – важлива складова успіху і процвітання кожної держави.

Світлини: Олега Вівчарика та Пресслужби Бірмінгемського університету Більше фото