Львівський університет передав понад 850 книжок українцям у Польщі

Львівський національний університет імені Івана Франка долучився до акції «Books not bombs! Книги замість бомб!», метою якої є зібрати якомога більше україномовних книжок та передати їх польським публічним бібліотекам і школам, які приймають учнів з України. Ініціатором акції є культурне об’єднання Folkowisko, яке від початку повномасштабної війни в Україні перетворилося на одну з найактивніших гуманітарних організацій Польщі з надання допомоги українцям. На потреби українців, які вимушено тимчасово живуть у Польщі, Львівський університет передав понад 850 книг, серед яких – науково-популярні видання університетського видавництва, а також різножанрові книжки, зібрані працівниками Львівського університету.

Сьогодні, 14 квітня 2022 року, Ректор Володимир Мельник, проректор з наукової роботи Роман Гладишевський, декан філологічного факультету Роман Крохмальний, директор Наукової бібліотеки Василь Кметь, директор Видавництва Роман Сотник і директор Музею історії Університету Юрій Гудима поспілкувалися із представниками об’єднання Folkowisko Марціном Пьотровським і Марією Неронською та урочисто передали книги на потреби українців у Польщі.

Ректор Львівського університету, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник подякував представникам культурного об’єднання за допомогу українцям, які перебувають у складних обставинах через російське вторгнення.

«Ваші вчинки, спрямовані на допомогу українцям, показують Ваш внутрішній вимір людяності, порядності та гуманізму. Поведінка всього польського суспільства, те, як Ви відгукнулися на проблеми України, я переконаний, є свідченням ментального виміру Вашої культури. Як ми бачимо, так звана культура російська – це культура варварства, культура знищення і тому для нас важливо відчувати підтримку культури відмінної від варварської, підтримку польського народу», – наголосив Володимир Мельник, подякувавши польським колегам від імені всієї університетської спільноти.

Координатор гуманітарної допомоги фонду Folkowisko, радник Любачівського повіту Марцін Пьотровський, висловивши вдячність Львівському університету за участь в акції, відзначив небачений поступ у процесі взаєморозуміння та зближення українського та польського народів.

«Те зближення між українцями і поляками, яке відбулося від початку війни росії проти України, є дуже важливим. За інших умов, аби стати настільки рідними одне одному, повинні би були минути цілі покоління. Зараз наші серця повністю з Україною та українцями. Дякую, що не здаєтеся і боретеся, ми будемо допомагати усім, чим зможемо й у такий спосіб наближатимемо Вашу перемогу! Головною ж метою цієї нашої акції є намагання усіма силами допомогти українцям, особливо дітям, які зараз проживають у Польщі, не забувати української мови та української культури. Переконаний, що ці книжки врятують українську мову у Польщі», –  наголосив Марцін Пьотровський.

Загалом представники об’єднання зазначають, що з 26 лютого 2022 року працюють над доставкою гуманітарної допомоги до прикордонних переходів, облаштували гуманітарне містечко на українській стороні прикордонного переходу Будомир-Грушів, а також створили там та в інших місцях медпункти.  «Наша швидка реакція на початок війни та збір компетентних та досвідчених людей у команді дозволили дуже ефективно організувати інфраструктуру та матеріально-технічне забезпечення, необхідні для забезпечення життя та здоров’я біженців, які чекають перетину кордону, включаючи: медичне обслуговування, харчування, доставку особистих речей необхідних для продовження подорожі, а також – у випадках загрози життю – швидке транспортування потерпілих до професійного медичного закладу. Наша підтримка також поширювалася на переходи Корчева-Краковець і Ягодзін-Дорогуськ. У березні ми заснували Folkowisko Foundation для більш ефективної допомоги. Ми передали три машини швидкої допомоги лікарням Яворова та Києва», – зазначають в об’єднанні Folkowisko.

Також об’єднання у співпраці з українськими колегами активно надсилає гуманітарну допомогу у різні міста України та українцям у Польщі.

«У своїй роботі ми намагаємося не забувати про тих, кого зустріли на кордоні і тих, хто вже знайшов прихисток у Польщі. Страх і невпевненість, що яскраво вирізалися на обличчях тих, кого жорстокість війни змусила покинути рідну землю, залишили слід і в наших серцях. Ми усвідомлюємо, як важко опинитися на чужині, у новій школі, часто не знаючи польської мови, але з багажем досвіду війни. Але ми також віримо в цілющу силу літератури – чарівних світів, що дозволяють нам відірватися від зображення розбомблених міст і туги за татом, чоловіком чи братом, якому довелося залишитися по той бік кордону», – додають ініціатори акції «Books not bombs».

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото