Львівський університет взяв участь у телемості до 104-ї річниці проголошення Акта злуки

20 січня 2023 року, напередодні Дня соборності України, відбувся телеміст «Одна, єдина, соборна й неподільна Україна!», приурочений до 104-річниці проголошення Акта злуки. Організували телеміст науковці Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка за підтримки Міністерства освіти і науки України, інших органів державної влади та місцевого самоврядування. Активно долучилися до заходу й представники Львівського національного університету імені Івана Франка, які з першого поклику підтримали ініціативу полтавських колег.

Метою заходу було в умовах українсько-російської війни актуалізувати ідею непорушності внутрішньої єдності українського народу та територіальної цілісності держави.

Телеміст розпочався із привітання Ректорки Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка, професорки Марини Гриньової, яка подякувала усім присутнім за те, що доєдналися до такого важливого заходу, і наголосила на важливості єднання та згуртованості навколо національної ідеї в умовах війни. «Наша Україна є вільною, незалежною, самостійною і єдиною, її поважають усі країни світу! Навіть ті, хто раніше сумнівався у нашій єдності, зараз теж протягнули руку допомоги і всі разом об’єдналися проти російської агресії. Сьогодні увесь світ побачив, що ми, українці, – єдина нація, що ми впроваджуємо національну ідею в життя, виховуємо майбутніх вчителів для того, щоби вони саме на українських традиціях виховували нашу молодь. Ми допомагаємо тим, хто потребує, і цінуємо ту допомогу, яку отримуємо від інших країн», – зауважила вона й додала, що Полтавський університет з перших днів війни допомагає внутрішньо переміщеним особам, створюючи комфортне середовище для праці, навчання і проживання тим, хто цього потребує.

Надалі слово взяла модераторка телемосту, завідувачка кафедри історії України ПНПУ ім. В. Г. Короленка, професорка Людмила Бабенко. Вона розповіла про формат заходу, учасників та основну ідею. «Наш захід є не лише науковим, він має і громадянське, патріотичне звучання. Формат нашої події  мимоволі вийшов на формат телемосту, тобто такого своєрідного перегуку між різними областями, між університетами, представниками органів влади, місцевого самоврядування тощо. Ми виявили величезний внутрішній потяг до такого єднання, бажання у такий особливий день бути разом, сказати своє слово на підтримку всьому суспільству, на підтримку тим областям, яким зараз найважче, які тримають край оборони нашого суверенітету, нашої безпеки, можливості працювати на перемогу і допомагати Збройним силам України», – сказала вона. За словами Людмили Бабенко, до заходу долучилося понад 20 університетів з усіх куточків України, зокрема фахівці-історики які фундаментально досліджують проблеми Української революції, Національно-визвольного руху і державотворчої діяльності українського народу.

Перш ніж перейти до вітальних слів від учасників телемосту, присутні вшанували хвилиною мовчання жертв трагедій у Дніпрі та Броварах, а також полеглих Героїв, які захищають нашу єдність та суверенітет на фронті.

Після цього до слова запросили голову Донецької обласної військової адміністрації Павла Кириленка, який підкреслив важливість проведення подібних заходів та єднання задля спільної перемоги над ворогом. «Можу констатувати, що Україна зараз демонструє таку єдність, якою пишається і захоплюється весь сучасний європейський світ і всі наші закордонні партнери. Зараз наші бійці, які народилися, навчалися, виховувалися в різних куточках держави, разом перебувають в одній із найгарячіших точок фронту – на Донеччині. Саме разом, спільними зусиллями, вони тепер вживають усіх заходів задля нашої перемоги. Запорукою цієї перемоги є саме наша єдність, і я впевнений, що ми вистоїмо, а це випробування тільки зміцнить нас, укріпить нашу віру в перемогу», – сказав Павло Кириленко.

Від імені адміністрації Львівського національного університету імені Івана Франка учасників телемосту привітав проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку, доктор історичних наук Володимир Качмар. Він висловив сподівання на те, що традиція проведення телемосту зберігатиметься й надалі та щороку об’єднуватиме різні регіони України під час спільних відзначень Дня соборності, та наголосив на важливості дослідження нашого минулого для кращого розуміння сьогодення. «Я сподіваюся, що традиція проведення таких зустрічей буде продовжуватися незалежно від того, хто буде їхнім ініціатором. Сьогодні як ніколи ми розуміємо, що об’єднання УНР та ЗУНР в єдину соборну державу, яке було офіційно проголошено на Софіївській площі Києва 22 січня 1919 року, стало одним із найголовніших здобутків Національно-визвольних змагань і залишилося дотепер своєрідним символом національної єдності українців. Цей символ є особливо виразним саме тепер, у часі війни. Тому важливими є такі спільні зустрічі та обмін думками між науковцями, представниками влади, студентством. Історикам важливо ставити перед собою завдання аналізувати ті події, які відбулися в минулому, для того, аби ми розуміли, що в нас немає альтернативи соборницькій ідеї. Саме соборність України і є запорукою перемоги в цій війні, яку веде росія проти України і всього цивілізованого світу», – зауважив Володимир Михайлович. Принагідно він додав, що Львівський університет у цей день відзначає ще одну важливу дату – 362 річницю з дня заснування – і попри непрості теперішні умови надійно тримає тил і робить усе можливе для наближення перемоги.

Надалі прозвучали вітальні слова від інших учасників телемосту. Зокрема, до присутніх звернулися заступник голови Полтавської ОВА Олексій Бруслик, перший заступник голови Полтавської обласної ради Олександр Лемешко, президент Національної академії педагогічних наук України Василь Кремень, голова комісії Полтавської обласної ради з питань освіти, науки та культури Олег Діденко, директор Департаменту освіти і науки Полтавської обласної військової адміністрації Євген Кончаковський, начальник Управління Державної служби якості освіти у Полтавській області Юрій Кращенко, голова Студентської ради Полтавського університету Віталіна Сагайдак, начальник Управління фізичної культури і спорту Донецької ОДА Володимир Мицик та інші.

Після привітань розпочалася друга, наукова, частина телемосту, під час якої присутні мали можливість заслухати доповіді від провідних учених-істориків, у яких було проаналізовано різні аспекти Української революції 1917-1921 років, особливості Національно-визвольного руху того періоду, становлення української державності та вплив, який ці події мають на теперішню ситуацію в державі. Доповідачами були завідувач відділу історії Української революції 1917-21 років Інституту історії України НАН України, професор Владислав Верстюк, провідний науковий співробітник Інститут політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України, професор Юрій Шаповал, а також науковці Львівського національного університету імені Івана Франка – професор кафедри новітньої історії України Олег Павлишин та завідувач кафедри історичного краєзнавства Віктор Голубко, які поділились із присутніми своїми напрацюваннями та міркуваннями з приводу Національно-визвольного руху українського народу у ХХ ст. та значення Акта злуки зокрема.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото