«Математичні постаті Львова»: Ярослав Притула розповів про знакових науковців минулого

4 січня 2023 року на механіко-математичному факультеті Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася лекція доцента кафедри теорії функцій і функціонального аналізу Ярослава Притули на тему: «Математичні постаті Львова». В рамках динамічної та насиченої доповіді Ярослав Григорович розповів про різні періоди розвитку математичної школи у Львові у науковому, історичному, а також соціально-політичному контексті, виділив окремих науковців та акцентував на значенні їхньої професійної діяльності. Серед присутніх були студенти і викладачі Університету та представники інших наукових інституцій Львова.

«Я хочу в цій лекції зробити екскурс в історію математики і розповісти про тих осіб, які були перед нами. Бо Університет – це те місце, де передають знання одні іншим, і невідомо навіть чітко, чи молодші – старшим, чи старші – молодшим. Хочу розповісти про тих, хто був перед нами, залишив нам математику, входив до спільноти нашого Університету», – зазначив на початку лекції Ярослав Притула.

Після цього науковець наголосив, що про розвиток математики можна говорити не лише в розрізі науковому і технічному, але й гуманітарному чи історичному. Впродовж лекції Ярослав Притула акцентував увагу на розвитку математики в різні періоди існування Львівського університету: Йосифінського університету, Львівського ліцею, Францисканського університету, Університету імені Яна Казимира та інші.

Також дослідник привернув увагу авдиторії до тих знакових постатей у царині математичних наук, які творили у Львові. Спершу Ярослав Притула ознайомив студентів і колег з життєвим і науковим шляхом таких учених, як Бенедикт Гербест, Йозеф Ксавер Лісґаніґ, Ян Гольфельд. Після цього лектор розповів про Леопольда Шульца фон Страшніцького, який у ХІХ столітті вважався одним із найкращих математиків Австрії. Ярослав Притула продемонстрував авдиторії якими були особливості підбору та вивчення наукових тем, актуальних у конкретний історичний момент. Наприклад, у мультимедійній презентації учасники заходу змогли побачити світлини з геодезичних карт, підручників, посібників, наукових трактатів, дипломних робіт математиків різних століть. Ярослав Притула зазначив, що з деякими працями науковців можна ознайомитись у Науковій бібліотеці Університету.

«До 1848 року університетська структура залишалась така, як раніше: філософські, підготовчі факультети. А вже хто закінчив філософський, то міг далі навчатися в Університеті на інших факультетах. Згодом, в Університет приймали тільки тих студентів, які закінчили гімназії. Тобто, курс філософії був перенесений в гімназії, та вже потім гімназисти вступали в Університет», – розповів Ярослав Притула. Лектор також додав, що саме в ті роки збільшилася кількість предметів математичного спрямування, які, зокрема, читав в Університеті науковець Іґнац Лемох. Серед його курсів були, наприклад, диференціальні рівняння, правова чи комерційна арифметика, математика для побудови сонячних годинників тощо.

Значну частину лекції Ярослав Притула приділив розповіді про Юзефа князя Пузину, учнем якого був ще один відомий учений – Володимир Левицький. «Що спершу зробив Пузина, коли став професором? Він ввів практичні заняття, а на основі цього ще й запровадив два семінари… Бо перші семінари були на класичній філології, з права і так далі. На математиці тоді створили нижчий і вищий семінари, які були закріплені статутом. Тоді таке рішення ввели у Відні», – розповів лектор.

Згодом, Ярослав Притула звернув увагу на ключові віхи біографії та наукової діяльності математиків Гуго Штейнгауза, Станіслава Уляма, Володимира Левицького, Стефана Банаха, Мирона Зарицького, Петра Огоновського та багатьох інших відомих у всьому світі математиків, які своїм життям і науковою творчістю сформували феномен Львівської математичної школи.

Загалом, у рамках доповіді лектор на прикладі життєвих, побутових історій розкрив спадкоємність наукової традиції у Львівському університеті і  близькість наукових та професійних контактів між університетами у різних містах Європи та Львівським університетом. Оперуючи десятками фактів та історій, Ярослав Притула розкрив тяглість математики у львівському науковому середовищі, яскраво описав глибинні зв’язки між походженнями різних науковців, їхніми професійними та особистими, сімейними шляхами.

Знаково, що науково-популярну доповідь Ярослав Притула виголосив у день свого 80-річного ювілею, тому після лекції словами вдячності привітали знаного науковця колеги, представники адміністрації Університету та всі охочі.  Так, перший проректор Університету Андрій Гукалюк від імені Ректора Володимира Мельника вручив Ярославу Григоровичу подяку «за багаторічну сумлінну працю, навчання і виховання студентської молоді та особистий вагомий внесок у розвиток математичної науки у Львівському університеті».

Щиру вдячність за працю, мудре наставництво та вагомі наукові результати Ярославу Притулі також висловили колеги з механіко-математичного факультету, інших факультетів Університету, представники Первинної профспілкової організації працівників Університету, керівництво Наукового товариства Шевченка, Інституту прикладних проблем механіки і математики ім. Я. С. Підстригача НАН України, Львівського фізико-математичного ліцею при ЛНУ ім. Івана Франка, Львівської обласної Малої академії наук, Львівського математичного товариства та колеги з інших академічних установ України. Найщиріші побажання ювіляру також передали колеги Ярослава Притули з різних наукових товариств та інституцій Польщі.

«Моя лекція незавершена. Я на якомусь моменті зупинився, бо математичні постаті є тут, у залі. І я думаю, що наступне покоління продовжить нашу славну історію математики і в майбутньому перевершить досягнення своїх учителів», – з оптимізмом та щирими сподіваннями завершив зустріч Ярослав Притула.

Долучаємося до усіх привітань! Бажаємо ювіляру міцного здоров’я, творчого натхнення та наснаги реалізовувати все задумане!

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото