На факультеті міжнародних відносин відкрили меморіальні таблиці дипломатам УНР та ЗУНР

16 жовтня 2020 року на факультеті міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка відбулося урочисте відкриття меморіальних таблиць дипломатам УНР та ЗУНР, а також засновникам Львівської школи міжнародного права та Дипломатичних студій. Захід відбувся у рамках святкування 90-річчя заснування у Львівському університеті Дипломатичних студій.

Перша меморіальна таблиця вшановує пам’ять видатних дипломатів УНР/ЗУНР, які навчались і працювали у Львівському університеті й представляли інтереси України на міжнародному рівні. Друга меморіальна таблиця вшановує студентів та професорів Львівського університету, які були засновниками Дипломатичних студій у Львівському університеті, а також фундаторами сучасного міжнародного права.

Декан факультету міжнародних відносин, Надзвичайний і Повноважний Посол, професор Маркіян Мальський подякував усім присутнім за участь у заході й підкреслив необхідність збереження історичної пам’яті: «Сьогодні ми повертаємось у нашу пам’ять, в історію, а зокрема в історію міжнародного права. Ці таблиці, що вшановують історію дипломатичних відносин, показують, наскільки великий внесок зробив Львівський університет у розбудову України, української державності та зміцнення її авторитету на міжнародній арені».

Після відкриття меморіальних таблиць у приміщенні факультету міжнародних відносин відбулася Урочиста академія «Дипломатія єднає: новітні перспективи спільних традицій». У заході взяли участь представники Міністерства закордонних справ України, Верховної Ради України, Львівської обласної державної адміністрації, Міський голова міста Львова, консули європейських держав, академічна спільнота Університету.

Спершу до присутніх звернувся Ректор Львівського університету, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник. Він наголосив на важливості вшанування пам’яті видатних дипломатів – студентів та професорів Львівського університету, які здійснили вагомий внесок у розвиток науки, освіти, громадської думки: «Сьогодні маємо дуже непересічну подію, в контексті якої можемо говорити про пам’ять, про історію, про історичну пам’ять. Не про рудименти минулого, зафіксовані на пожовклих сторінках підручників з історії, а про події, факти і персоналії, які здійснили фундаментальний вплив на певну галузь культури, науки чи освіти. Йдеться про фундаторів, творців, дипломатів УНР/ЗУНР, студентів і професорів Львівського університету, які стали засновниками Львівської школи міжнародного права. Без цих особистостей зараз ми б не мали можливості говорити про концепцію геноциду, концепцію прав людини та багато іншого. Вони своєю діяльністю довели, що держава має будуватися на засадах правди, справедливості, національних традицій і цінностей».

З вітаннями виступив також Міський голова міста Львова Андрій Садовий. «Кожний новий візит в Університет — як нова книжка. Я вельми щасливий і думаю, що всі львів’яни щасливі, тому що Львівський університет — це джерело живої енергії, яке завжди наповнює місто», – зазначив міський голова і, в контексті відкриття меморіальних таблиць, наголосив, як важливо знати історію й пам’ятати своє минуле: «Я думаю, що дуже багато студентів, викладачів, гостей, які будуть сюди заходити, звернуть увагу на ці таблиці. Вони зможуть прочитати і, можливо, їм захочеться глибше пізнати історію, щоби розуміти цей масштаб, який ми, на превеликий жаль, не до кінця знаємо. Це так важливо — знати історію. Без історії немає майбутнього».

До вітань доєднався й перший заступник голови Львівської ОДА Андрій Годик, який теж високо оцінив діяльність Дипломатичної школи Львівського університету. «Життя та непрості історичні контексти розкидали засновників та випускників Дипломатичних студій Львівського університету по світах, але такі імена, як Станіслав Дністрянський, Людвік Ерліх, Михайло Лозинський чи Рафал Лемкін вписані золотими літерами в історію світової дипломатії. Без перебільшення можна сказати, що сьогоднішнє відзначення є даниною шани Дипломатичній школі Львівського університету і засвідчує спадковість її традицій, спираючись на які Львівський національний університет імені Івана Франка виховує нові й нові покоління українських дипломатів та правників – патріотів своєї держави, готових консолідувати зусилля для захисту міжнародного права, цивілізованого світоустрою та отримання колективних гарантій безпеки для України», – зазначив він.

З вітальними словами виступили також Генеральний консул Республіки Польща у Львові Еліза Дзвонкєвіч та заступниця Представника МЗС України у Львові Катерина Терек-Медвецькі.

Насамкінець виступив доцент кафедри міжнародного права, заступник декана факультету міжнародних відносин з навчально-методичної роботи Ігор Земан, який зробив короткий екскурс в історію започаткування Дипломатичних студій у Львівському університеті та становлення Львівської дипломатичної школи. До доповіді долучився також польський дослідник історії Львівського університету професор Варшавського університету Адам Редзік.

Додамо, що пам’ятні таблиці встановили у холі факультету міжнародних відносин.

На одній таблиці увіковічені імена таких дипломатів та державних діячів  УНР/ЗУНР: Василь Панейко (Державний секретар закордонних справ ЗУНР, заступник голови делегації УНР на Паризькій мирній конференції), Володимир Темницький (Міністр закордонних справ УНР), Лонгин Цегельський (заступник Державного секретаря закордонних справ ЗУНР, заступник Міністра закордонних справ УНР), Степан Витвицький (заступник Державного секретаря закордонних справ ЗУНР, Президент УНР в екзилі), Володимир Старосольський (заступник Міністра закордонних справ УНР), Юліан Бачинський (голова дипломатичної місії УНР у США, автор праці «Україна irredenta»), Степан Томашівський (голова дипломатичної місії ЗУНР у Лондоні, радник делегацій УНР та ЗУНР на Паризькій мирній конференції), Осип Назарук (голова дипломатичної місії ЗУНР в Канаді, член делегації УНР на Ризькій мирній конференції), Євген Левицький (посол УНР у Німеччині, голова дипломатичних місій ЗУНР у Німеччині та Чехословаччині), Володимир Сінгалевич (посол ЗУНР в Австрії).

Друга меморіальна таблиця вшановує таких видатних  юристів-міжнародників, професорів-викладачів та випускників Львівського університету: Станіслав Дністрянський (професор австрійського приватного та міжнародного приватного права з українською мовою викладання. Обстоював право українців на самовизначення на Паризькій мирній конференції), Ґустав Рошковський (засновник кафедри філософії права та міжнародного права), Людвік Ерліх (засновник Дипломатичних студій),  Михайло Лозинський (автор першого українського підручника з міжнародного права, заступник Державного секретаря закордонних справ ЗУНР), Олександр Марітчак (професор міжнародного права в Українському таємному університеті у Львові, завідувач кафедри міжнародного права), Герш Лаутерпахт (суддя Міжнародного Суду ООН, автор концепції прав людини та терміну «злочини проти людяності»), Рафал Лемкін (автор терміну «геноцид» і Конвенції про запобігання злочину геноциду), Ян Карський (номінант на Нобелівську премію миру за викриття злочину Голокосту), Луї Б. Сон (професор міжнародного права Гарвардського університету та Університету Джорджа Вашингтона, співавтор Статуту ООН).

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото