
21 березня 2025 року на хімічному факультеті Львівського національного університету імені Івана Франка розпочала роботу ХІ Міжнародна конференція «Сучасні тенденції навчання хімії». Наукове зібрання триває впродовж 21-22 березня у змішаному форматі.
Урочисте відкриття конференції розпочалося з вітального слова в. о. завідувача кафедри неорганічної хімії ЛНУ ім. Івана Франка, академіка НАН України, професора Романа Гладишевського. Він висловив вдячність за допомогу в організації заходу Департаменту освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації та зазначив, що цьогоріч до конференції долучилися 174 автори, які представлять тези 125 доповідей, що стосуються актуальних аспектів навчання хімії. Приємно, що наукове зібрання викликало зацікавлення й у іноземних колег, тож до провідних фахівців з України долучилися вчені із Польщі, Італії, Швейцарії та Канади.
Також Роман Євгенович наголосив на важливості співпраці шкільних і позашкільних закладів освіти, університетів та інших інституцій задля всебічного розвитку й зацікавлення учнів наукою. «Синергія школи, позашкільних закладів освіти, Університету, Інституту післядипломної педагогічної освіти, органів влади є передумовою підготовки висококваліфікованих фахівців. Реалізуючи свій потенціал, фахівець приносить користь суспільству, а сьогодні перед хіміками стоять надважливі завдання, зокрема – це матеріали і технології для зміцнення обороноздатності та повоєнного відновлення України. Крім того, ми вже переконались в необхідності розробки альтернативних джерел енергії, великої шкоди внаслідок воєнних дій зазнає екологія, завжди актуальною є розробка медичних засобів та багато іншого. Але ми не забуваємо про іншу нашу важливу місію – супровід учня в час його становлення і пошуку себе. Вчителі відкривають перед учнями скарбницю знань і для хіміків дуже важливим є досвід експериментатора, який вони можуть здобувати у спеціально обладнаних лабораторіях», – зауважив Роман Гладишевський.
До вітань доєдналася представниця Департаменту освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації, депутатка Львівської обласної ради Ореслава Хомик. Звертаючи до присутніх, вона підкреслила особливу роль хімії у сучасному суспільстві та її актуальність у контексті війни й повоєнної відбудови України. «Хімія у світі є четвертим за рейтингом пріоритетності напрямом народного господарства. Ваші безцінні знання є дуже актуальними зараз у країні, котра воює, і стануть ще більш актуальними у процесі її відбудови. Теми, які я встигла проглянути, стосуються важливих та нагальних питань, вирішення яких допоможе не лише нашим воїнам, а всьому суспільству», – сказала Ореслава Хомик та побажала учасникам конференції плідного обміну досвідом та спілкування у колективі однодумців.
З вітальним словом виступила директорка Львівської обласної Малої академії наук учнівської молоді Іванна Бородчук. Вона звернула увагу на важливість проведення подібних освітянських заходів, які допоможуть окреслити напрями співпраці представників різних інституцій у сфері освіти та науки. «Щорічні освітянські зустрічі, які відбуваються на хімічному факультеті ЛНУ ім. Івана Франка, є дуже важливими для обговорення актуальних питань хімічної освіти, для обміну досвідом, впровадження нових ідей. Але важливо не тільки це, адже вони ще й сприяють популяризації природничих знань. Природничим дисциплінам приділяється сьогодні велика увага, і недарма 2025 рік на Львівщині оголошений роком підтримки природничих наук», – зауважила Іванна Бородчук та розповіла про діяльність Малої академії наук учнівської молоді, зокрема, про відкриття спільно з Університетом природничих лабораторій.
Декан хімічного факультету Григорій Дмитрів також привітав учасників наукового форуму. Передусім він звернувся до вчителів, висловивши вдячність за їхню наполегливу щоденну працю. Принагідно декан запросив усіх вчителів до тісної співпраці з Університетом у рамках спільного проведення позашкільних освітніх заходів, екскурсій, лабораторних досліджень тощо. «Велика честь бачити тут таку велику кількість вчителів. Ви – герої сьогодення, адже робота з дітьми у час війни – це дуже важливо. Ми хочемо вам багато в чому допомогти, тож будьте певні, що на цих двох днях конференція не закінчиться. Запрошую вас із дітьми на екскурсію на наш факультет, а також до співпраці у хімічній лабораторії. Крім того, ми віднедавна запровадили екскурсії на хімічні підприємства наших партнерів і відкриті до співпраці з вами. Разом ми зробимо все, щоб учні побачили, яка чудова наука хімія, наскільки вона практична і як вона може дати хороший старт у кар’єрі», – сказав Григорій Дмитрів.
Після цього розпочалося пленарне засідання конференції. Доповіді стосувалися таких актуальних аспектів навчання хімії, як нестандартні підходи у викладанні хімії за програмою НУШ, розвиток дослідницьких навичок учнів та особливості дослідницької діяльності на уроках хімії тощо. Надалі робота конференції продовжилась у форматі усних повідомлень на різні теми, серед яких надолуження освітніх втрат в умовах війни, використання інформаційних технологій у дослідницькій діяльності вчителя хімії та інші.
Після цього учасники конференції мали можливість насолодитися музичним вітанням від хору Народного ансамблю пісні і танцю «Черемош».
Після перерви відбулося ще одне пленарне засідання, за яким слідували усні повідомлення. Доповіді були присвячені, зокрема, застосуванню STEM-технологій та інших інноваційних підходів, ігрової діяльності та персоналізованого навчання на уроках хімії.
Згідно з програмою, у суботу, 22 березня, учасники конференції продовжують свою роботу у форматі пленарного засідання та усних повідомлень, після чого відбудеться огляд стендових доповідей та загальна дискусія з підведенням підсумків наукового зібрання.