Налагодження співпраці кафедри соціальної педагогіки та соціальної роботи Львівського університету з Карловим університетом

В рамках співпраці факультету педагогічної освіти Львівського університету та Інституту соціальних досліджень Карлового університету (Прага, Республіка Чехія) з 2 по 5 листопада 2022 року відбувся науковий візит викладачів кафедри соціальної педагогіки та соціальної роботи до Інституту міжнародних досліджень Карлового університету. Участь у візиті взяли викладачки кафедри Віра Корнят, Вікторія  Лобода, Ірина Субашкевич та Ольга Столярик.

Програма перебування включала участь викладачів у стартовому семінарі та проведенні пілотного дослідження у рамках спільного дослідницького проєкту «Інтеграція українських дітей-біженців та неповнолітніх внутрішньо переміщених осіб у порівняльній перспективі: Чехія – Україна».

Пілотне дослідження та спілкування з українськими біженцями, які вимушені були покинути Україну внаслідок повномасштабного вторгнення росії, відбулося в містечку Горні Славков (Horni Slavkov) неподалік Карлових Вар.

Невеличка школа, в якій навчається трохи більше чотирьохсот учнів, прихистила під своїм дахом 36 українських дітей з Маріуполя, Вінниці, Запоріжжя, Білої Церкви, Ужгорода та ін. Справжнім викликом для педагогічного колективу закладу було залучення дітей ромської національності до навчального процесу. Викладачі обох університетів провели інтерв’ю дітей, їхніх батьків, педагогів, обговорили з директоркою школи, представниками фонду ЮНІСЕФ (соціальним працівником, психологом) особливості організації процесу адаптації українських дітей до нових умов життя.

Пізнавальним був семінар «Інтеграція українських дітей-біженців у шкільну систему Чехії: кейси, виклики, перспективи».

Своїми роздумами про практику інтеграції українських дітей-біженців у школі Кунратіце в Празі поділилася її віцедиректорка Їтка Копачова (Jitka Kopáčová) та психологиня Ірина Нестерова, яка вимушена була приїхати з Харкова до Праги, де тепер не лише сама вчиться жити по-новому, а й допомагає іншим українцям. Представник Департаменту європейських студій, радник Сенату Чеської Республіки Мартін Мейстржик проаналізував державну підтримку українських дітей-біженців та зміни чинного законодавства. Інформативним був виступ докторки Яни Леонтієвої з Інституту соціології Чеської академії наук, яка представила результати дослідження «Школа як інтеграційний партнер». Також цікавим був виступ доктора Ондрей Кліпа з Карлового університету про чеський досвід використання місцевих бібліотек як інструменту інтеграції дітей мігрантів.

Науково-педагогічні працівники кафедри соціальної педагогіки та соціальної роботи висвітлили особливості організації життя, побуту, навчання внутрішньо переміщених осіб в Україні, зокрема у Львівській та Тернопільській областях; проблеми та виклики, з якими зустрілися як місцева влада, так і мешканці; про використання арт-терапії у роботі з жінками та дітьми в умовах модульного містечка як методу психосоціальної підтримки

Доповненням до виступів науковців були розповіді студентів Наталі Вайдішової (магістр), Романа Колодія (аспірант), Валентина Шкріби (бакалавр) щодо їхньої громадської активності, волонтерській діяльності у прийомі українських біженців у Чеській Республіці.

Результатом семінару стало окреслення подальших перспектив співпраці, напрямів наукових досліджень, спільних семінарів та наукових зустрічей.

Світлини: кафедри соціальної педагогіки та соціальної роботи факультету педагогічної освіти Більше фото