Нацбанк вводить в обіг пам’ятну монету до 250-ліття Астрономічної обсерваторії Львівського університету

Астрономічна обсерваторія Львівського університету цьогоріч відзначає 250-літній ювілей від часу свого заснування. З цього приводу Національний банк України оголосив про випуск пам’ятної монети, номіналом п’ять гривень, яку викарбували із нейзильберу (сплаву міді, нікелю і цинку).

На аверсі монети на тлі стилізованого зоряного неба розміщено малий Державний Герб України, а у центрі лицьової сторони монети на дзеркальному тлі можна побачити телескоп обсерваторії Львівського університету.

На реверсі монети розміщено композицію, що символізує часи перших документально підтверджених астрономічних спостережень у Львові: на дзеркальному тлі абрису панорами Львова XVIII століття зображено збірний образ тогочасного астронома.

Художники пам’ятної монети – Володимир Таран, Олександр Харук та Сергій Харук, скульптори – Анатолій Демяненко та Володимир Атаманчук. Маса виробу –16.54 грами, а діаметр – 35 міліметрів.

Згідно з повідомленням НБУ, пам’ятну монету «250 років Астрономічній обсерваторії Львівського університету» введуть в обіг вже з 10 лютого 2021 року тиражем 35 тисяч штук.

Астрономічна обсерваторія Львівського національного університету імені Івана Франка була заснована у 1771 році і є однією з найстаріших обсерваторій Східної Європи. Основними напрямками діяльності обсерваторії є дослідження Сонця, зір, міжзоряного середовища, галактик та Всесвіту як цілого. Важливим напрямком діяльності є також лазерно-віддалемірні, фотометричні та позиційні спостереження штучних супутників Землі за програмами визначення параметрів обертання і форми Землі, служби часу, космічної безпеки тощо.

Варто зазначити, що комплекс телескопів Астрономічної обсерваторії Львівського університету міститься у реєстрі наукових об’єктів, які становлять національне надбання України.