Науковці філологічного факультету вшанували пам’ять колеги-мовознавця

Викладачі та професори кафедр української мови та прикладного українського мовознавства 19 жовтня взяли участь у спільному засіданні, щоб добрим словом згадати багаторічного завідувача кафедри української мови, доктора філологічних наук, відомого професора, талановитого вченого, майстерного викладача Тамілу Панько.

2015 рік пов’язаний із знаменними подіями в житті Таміли Панько. Цьогоріч минає 80 років від дня її народження, 40 років від часу обрання на посаду завідувача, 30-річчя праці у Львівському університеті та 20 років від дня її відходу у Вічність

Український філолог-україніст, лексикограф, термінознавець і термінограф, завідувач кафедри української мови Львівського університету (1975-1995 рр.) Таміла Панько заклала основи термінологічної школи Львівського університету.

Про це йшлося в доповіді завідувача кафедри українського прикладного мовознавства, професора Ірини Кочан, яка окреслила основні віхи життя вченої та закцентувала увагу її наукових здобутках.

За словами професора, Таміла Панько вперше в українському мовознавстві розглянула функціональний статус терміна, показала шлях становлення українських терміносистем, що сприяло розбудові українського наукового мовлення. «Без термінології немає науки, – була переконана Таміла Панько, – а відтак, розбудова національних терміносистем і їх широке функціонування засвідчують науковий потенціал нації».

Сучасні мовні кафедри Університету своїм особовим складом завдячують саме Тамілі Іванівні. Адже під її керівництвом захистили кандидатські дисертації Зиновій Бичко, Марія Білоус, Ніна Захлюпана, Галина Мацюк, Володимир Пілецький, Ірина Кочан, Богдан Михайлишин, Зоряна Купчинська, Наталія Глібчук, Ніна Станкевич та інші науковці, які сьогодні є авторитетними вченими в галузі мовознавства.

«Вона завжди підтримувала молодь, сприяла її творчому зростанню. Тому можна сказати, що фактично «виплекала» кафедру» української мови, яку очолювала від 1975 до 1995 року», – наголосила Ірина Кочан, зауваживши, що саме в 70-80 роках на кафедрі активізувалися дослідження з термінології, ініціатором яких була Таміла Панько.

Про свого вчителя як неперевершеного оратора, яка читала лекції без конспектів, призначала консультації дипломникам та аспірантам у бібліотеках або в спецфондах, розповіла доцент кафедри української мови Наталія Глібчук.

Своїми спогадами про Тамілу Панько також поділилися Зеновій Булик, Євдокія Стародинова, професор Галина Мацюк, доценти Данута Мазурик і Ніна Станкевич, Зоряна Купчинська та інші.

Вони зокрема наголосили, що в центрі уваги вченої були такі питання, як мова і суспільство, мова і національне питання, єдина нація – єдина мова, українська літературна мова в ретроспекції і проспекції, функціональний підхід до вивчення мови та мовленнєвий етикет.

Нагадаємо, що Таміла Панько – добре знана як в Україні, так і за її межами термінолог, історик мови, лінгвостиліст і лексикограф. Вона завжди гідно представляла українське мовознавство на міжнародному рівні, зокрема й під час наукових заходів, що проходили в Угорщині, Польщі, Італії та Канаді.

Проведення спільних засідань обох кафедр науковці Львівського університету є продовженням традиції, започаткованої в 90-рр. ХХ ст., зі вшанування відомих мовознавців – колишніх членів кафедри української мови.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото