Науковці та експерти обговорили глобальний і локальний виміри конфліктів на пострадянському просторі

13 грудня 2016 року на факультеті міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Конфлікти на пострадянському просторі: глобальний та локальний виміри». Під час роботи конференції науковці та експерти в галузі міжнародних відносин обговорили конфліктогенні чинники в сучасній міжнародній системі, інституційні механізми врегулювання конфліктів на пострадянському просторі, новітні методи дипломатії та переговорів та інші важливі аспекти сучасної геополітичної системи світу.

Відкриваючи конференцію, декан факультету міжнародних відносин, професор Маркіян Мальський наголосив на важливості детального вивчення конфліктних явищ у світі. За словами Маркіяна Зіновійовича, сьогодні конфлікти все частіше стають інструментом політики окремих держав як на міжнародній арені, так й у вирішенні внутрішніх проблем.

Під час роботи конференції доцент Олександр Кучик наголосив на необхідності комплексного підходу до розгляду конфліктів на пострадянському просторі як особливого типу конфліктів, які поєднані низкою характерних рис. Детальний розгляд конфліктів на теренах колишнього Радянського Союзу, на думку вченого, повинен покращити розуміння процесів які сьогодні відбуваються у світі.

Характеризуючи сучасний стан придністровського конфлікту, доцент кафедри країнознавства Олександра Федунь наголосила не необхідності відслідковування ситуації на кордонах України та звернула увагу присутніх на нові виклики та загрози, які виникають перед нашою державою.

Особливу увагу учасники конференції зосередили на правових аспектах російсько-українського збройного конфлікту та перспективах його урегулювання засобами міжнародного права. Зокрема, доценти кафедри міжнародного права Ігор Земан та Віталій Гутник у своїх виступах аналізували перспективи розгляду «українського питання» у Міжнародному суді ООН та Міжнародному кримінальному суді.

Питанням військової складової та пошуку шляхів мирного врегулювання конфлікту були присвячені доповіді доцентів Софії Федини та Олександра Феденка.

Окрему сферу наукових зацікавлень учасників конференції становила проблема гарантування життя та фундаментальних прав людини у сучасному світі. З доповіддю щодо цієї проблематики виступив професор університету в Бидгощі (Польща) Адам Якушевіч.

Окрім того, участь у конференції взяли провідні українські та іноземні вчені, а також представники експертних інституцій України та Польщі, які обговорили військово-політичні аспекти сучасних конфліктів, питання енергетичної дипломатії та енергетичної безпека держав пострадянського простору, проблеми захисту економічних інтересів держав в контексті конфліктів міжнародного характеру, поняття інформаційних операцій як інструменту впливу на конфліктуючі сторони та інші проблеми сучасної міжнародної політики.

Підводячи підсумки конференції, доповідачі наголосили на необхідності продовження наукової та експертної дискусії і потребі розширення наукових досліджень у цій сфері. Окрім того, учасники конференції планують видати колективну монографію «Конфлікти на пострадянському просторі».

Світлини: Олександри Чури Більше фото