Науковці Університету взяли участь у ІІІ Українсько-польському форумі економічної та соціальної історії

2 грудня 2022 року у змішаному форматі відбувся ІІІ Українсько-польський форум економічної та соціальної історії. Організатори заходу – Варшавська школа економіки (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie) та Львівський національний університет імені Івана Франка. Тема цьогорічного форуму – «Післявоєнна відбудова економіки. Історичний досвід – висновки для України».

Під час урочистого відкриття форуму його учасників привітали проректор з навчальної роботи та студентських справ Варшавської школи економіки, керівник Інституту міжнародних досліджень, професор Кшиштоф Козловський (Krzysztof Kozłowski) і декан коледжу економіки та соціальних наук Варшавської школи економіки, професор Петр Блендовський (Piotr Błędowski). У своїх виступах вони наголосили на важливості й актуальності тематики цьогорічного форуму, зважаючи на ситуацію в Україні.

Від імені ректорату Львівського національного університету імені Івана Франка, колег привітав проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку, професор Володимир Качмар. Проректор констатував, що зважаючи на те, що це вже третій українсько-польський форум, існує певна налагоджена співпраця між нашими закладами освіти.

«На жаль, для України тематика цьогорічного форуму має негативний відтінок, адже ми перебуваємо у стані повномасштабної війни:  з 24 лютого російський солдат ступив на територію України і до цього часу багатотисячні війська плюндрують нашу державу, знущаються над нашими людьми. Війна провокує величезні економічні втрати, значну міграцію нашого населення. Відтак, ті економічні чинники, які ми розглядали на попередніх конференціях, сьогодні виглядають дещо по-іншому», – зазначив проректор. Володимир Качмар також подякував польським колегам від імені колективу Львівського університету за надзвичайну велику підтримку, яку Польща надає українському народові в цей складний час, додавши, що «сьогодні українці зрозуміли, хто є нашими найближчими сусідами і найкращими друзями».

Слова вітання учасникам форуму адресував також в.о. декана історичного факультету, професор Руслан Сіромський. Руслан Богданович торкнувся питання економічної історії, розповів про її дослідження у Львівському університеті, а також провів паралелі між розвитком економіки та перебігом війни.

«Колись австрійський та американський економіст Йозеф Шумпетер поставив питання – навіщо вивчати економічну історію, історію економічної думки? Власне у його працях ми можемо знайти відповідь на це питання, адже що більше ми вивчаємо історію, то більше ми починаємо розуміти економіку. І справді, ХХ – початок ХХІ сторіччя дали нам декількох нобелівських лауреатів з галузі економіки, які досліджували економічну історію, використовували методологію історії для того, щоб зрозуміти економічні процеси, які відбуваються в світі. Сьогодні для України, зокрема й для нас – дослідників – економіка має величезне значення. Так, на фронті, безумовно, головну роль відіграє армія, але війну виграє економіка. Що потужнішою є економіка, то більше шансів ми маємо якнайшвидше перемогти», – наголосив Руслан Сіромський.

Після відкриття робота форуму продовжилася у п’яти сесіях та відповідно до двох тематичних блоків. Зокрема, у першому блоці в історичній ретроспективі науковці розглянули вплив результатів воєн на економіку, міжнародні відносини й суспільство. Натомість у другому блоці учасники зосередили увагу на використанні історичного досвіду у питанні повоєнної відбудови економіки України. Додамо, що у засіданнях форуму взяли участь вчені Львівського національного університету імені Івана Франка, Варшавської школи економіки, Варшавського університету, Вроцлавського університету, Лодзького університету, Економічного університету у Вроцлаві, Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Загалом упродовж наукового зібрання було виголошено 17 наукових доповідей.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото