Олексій Чичерін – творець нової епохи факультету іноземних мов

Упродовж 15-16 жовтня понад 120 літературознавців з України, Росії, Білорусі, Польщі, Молдови та країн Прибалтики обговорюватимуть актуальні питання світової літератури в літературознавчому дискурсі ХХІ століття.

Уже вдев’яте кафедра світової літератури факультету іноземних мов проводить Міжнародні Чичерінські читання, які з кожним роком набувають щораз більшої популярності не лише серед українських фахівців, а й об’єднують літературознавців з інших країн Європи. Традиція академічної дискусії з проблем дослідження класичної літературної спадщини, світового літературного процесу, новітньої світової літератури спонукає до пошуку методологічних принципів прочитання, рецепції та інтерпретації художнього тексту.

«Університетську науку прославляли у різні часи й епохи вчені, які віддавали свої знання і таланти на її благо. Для факультету іноземних мов величною подією є те, що у 1948 році доля привела Олексія Володимировича Чичеріна до Львова і, зокрема, у наш Університет, – звернувся із вітальним словом до учасників ІХ Міжнародних Чичерінських читань декан факультету іноземних мов, доцент Володимир Сулим. – Це був учений, який започаткував нову епоху на факультеті іноземних мов, адже відтоді процес розвитку вивчення літератур інших народів став динамічнішим».

Володимир Трохимович поділився спогадами про відвідування лекцій відомого вченого у Львівському університеті, зауваживши, що лекції Олексія Чичеріна були незабутніми, адже в той момент йшлося не тільки про велич геніально талановитої людини, а й про власне манеру прочитання та викладу матеріалу. «Це була театральна гра високоінтелектуального і високоерудованого актора. Час злітав, як одна мить!» – вважає декан факультету іноземних мов.

Сам Олексій Чичерін був переконаний, що кожна лекція вимагає натхнення, великої зосередженості та внутрішнього підйому. За його словами, «лектор подібний до піаніста, який іде до роялю, чи до актора за хвилину до його виходу на сцену. У творчому контексті він вивищується над ними, бо має творити заново (хоч і готовий до лекції, та все ж нічого готового в нього немає)».

Від імені ректорату Університету проректор із науково-педагогічної роботи та міжнародної співпраці Марія Зубрицька звернулася до учасників конференції з вітальним словом. Марія Олексіївна висловила міркування, що літературознавчі студії й надалі будуть актуалізовуватись: «Хотілося б, щоби теорія літератури і літературознавчий розвиток йшли в ногу з часом. Відтак, ми мали б змогу належно оцінити велич таких постатей, як, наприклад, наша сучасниця Світлана Алєксієвич, та писати про них із погляду нових літературознавчих досліджень. І Олексій Чичерін, і Світлана Алєксієвич жили всупереч часу, оцінюючи його зі своєї позиції». Проректор подякувала організаторам конференції за «продовження доброї традиції – вшанування постатей європейського масштабу» і побажала цікавих продуктивних дискусій.

Під час пленарного засідання учасники ІХ Чичерінських читань зосередили свою увагу на питаннях метафізичної поезії в англійській літературі фентезі ХХ століття, жанровому різноманітті сучасної афро-американської літератури та алгоритмізації як одному з видів методологічної роботи в літературознавстві. Також науковці обговорили творчі, ідеологічні й видавничі чинники консекрації перекладача.

У рамках пленарного засідання конференції відбулась презентація видання «Олексій Чичерін: «Треба бачити і розуміти серцем…», модератором якої був кандидат філологічних наук, доцент кафедри світової літератури Львівського університету Ярема Кравець.

Надалі науковці взяли участь у секційних засіданнях ІХ Міжнародних Чичерінських читань за такими тематичними напрямами: «Взаємодія літератур: впливи, паралелі, наслідування», «Генологічні аспекти світової літератури», «Жанрова багатогранність літератури на межі ХХ-ХХІ ст.», «Сучасні методології літературознавчого аналізу», «Часопросторові виміри світової літератури».

Нагадаємо, що науковий форум для дослідників класичної та новітньої світової літератури, який тепер проводять в Університеті у форматі «Чичерінських читань», започатковано 1990 року. Тоді на запрошення кафедри зарубіжної літератури відгукнулися понад 30 літературознавців України та Росії, які взяли участь у роботі конференції-посвяти першій річниці смерті Олексія Володимировича Чичеріна, відомого літературознавця, багатолітнього завідувача кафедри зарубіжної літератури Львівського університету.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото