«Право власності на землю гарантується»: в Університеті відбувся круглий стіл, присвячений питанням земельної реформи

25 березня 2019 року у Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбувся круглий стіл «Земля – основне національне багатство. Право власності на землю гарантується». У заході взяли участь юристи-науковці, представники адвокатури, нотаріату, бізнес-середовища, правоохоронних органів, які обговорили питання забезпечення права власності на землю, визначення правового статусу земель, продовження мораторію на землі сільськогосподарського призначення тощо.

З вітальним словом до присутніх звернувся проректор Львівського університету з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Мар’ян Лозинський. Він відзначив актуальність проведення круглого столу в час, коли вирішується майбутнє держави. «Наша зустріч відбувається у знаменний час для Української Держави, для української вищої освіти, для тих людей, хто приділяє велику увагу юридичному статусу, прийдешньому майбутньому нашої держави в розумінні права власності на землю», – зазначив проректор.

Мар’ян Лозинський поділився поглядами на те, яким повинен бути статус землі, зважаючи на народну традицію. «Хочу висловити міркування щодо мораторію на землю. Сьогодні це питання хвилює багатьох: бути чи не бути землі товаром? Я пригадав собі, як наші письменники – це і Михайло Коцюбинський («Fata morgana»), і Ольга Кобилянська («Земля»), і Василь Стефаник («Камінний хрест»), і багато інших – завжди з великим трепетом і любов’ю ставились до землі. Вони завжди говорили, що земля полита потом і кров’ю українського народу. Тому, звертаючись до присутніх, хочу сказати, що ми маємо дуже добре подумати. Земля – це святиня, а святині ніколи в Україні не продавали. Тому має величезне значення, як ви сьогодні і в майбутньому визначите статус землі», – наголосив Мар’ян Лозинський.

Заступник декана юридичного факультету, доцент кафедри теорії та філософії права Університету Назар Стецик звернув увагу на важливість нинішнього заходу, що дає змогу представникам юридичної професії комплексно обговорити проблемні аспекти права власності на землю.

Голова Ради адвокатів Львівської області Богдан Павлишин побажав присутнім плідних дискусій та хорошого настрою, а також звернув увагу на важливість обговорення проблемних аспектів права власності на землю саме зараз у контексті політичних подій в державі: «Цей круглий стіл є надзвичайно важливим. Якщо сьогодні ми ще можемо ставити питання, то після виборів, якщо ми не будемо приймати правильні рішення, я не знаю, чи ми матимемо можливість активно дискутувати».

До вітальних слів приєдналася керівник Західноукраїнської філії Європейської Бізнес Асоціації Мар’яна Луцишин. Вона коротко окреслила основні напрями діяльності асоціації, а також заохотила всіх шукати «золоту середину» і працювати спільно над вирішенням проблеми мораторію на землю: «Щодо мораторію наразі існують дві протилежні думки. Але всі сходяться на тому, що у випадку, якщо мораторій буде відмінено, треба в передовсім розуміти, яким чином буде забезпечено захист права власності». Мар’яна Луцишин наголосила на важливості роботи у законотворчій площині: «Ми маємо не просто говорити про цю проблему. Я впевнена, що разом ми зможемо напрацювати певний документ, створити законодавчу ініціативу, яку можна буде захищати у Верховній Раді».

Начальник Управління представництва інтересів держави в суді Прокуратури Львівської області Василь Гайворон наголосив, що обговорення питань права власності на землю та правильне розуміння правового статусу земель є особливо важливим у Львівській області: «Для Львівщини дуже гостро стоїть питання збереження охорони земель. На жаль, область другий рік поспіль очолює рейтинг серед областей України щодо кількості заявлених та задоволених позовів щодо оскарження права власності на землю».

Віце-президент Львівської торгово-промислової палати Володимир Коруд звернув увагу на те, як землю розглядають у бізнес-середовищі. «Не вступаючи у дискусію про те, правильним чи неправильним є продовження мораторію, ми всі повинні розуміти, що земля для бізнесу – це надзвичайно великий і потужний ресурс. Тому тут важливе правильне використання цього ресурсу та інструмента», – зазначив доповідач. Крім того, Володимир Коруд висловив сподівання на те, що аналогічні заходи відбуватимуться також локально для підприємців, які часто є недостатньо поінформованими про чинні механізми захисту своїх прав.

Віце-президент Асоціації фермерів та приватних землевласників Ярослав Кардаш розповів присутнім про погляди асоціації щодо мораторію на землю: «Наша асоціація стоїть категорично на позиції продовження мораторію. Справа в тому, що українське село на сьогодні не готове до відкриття ринку землі. Тому ми повинні зробити все, щоб захистити інтереси нашої держави і нашого селянина на рівні країни».

Принагідно голова Асамблеї Аграрних палат України Ігор Вуйцик спільно з президентом Львівської аграрної палати Павлом Музикою вручили викладачці Львівського університету, доценту кафедри соціального права юридичного факультету Марії Ващишин відзнаку за багаторічну та плідну співпрацю.

Учасники круглого столу обговорили чимало актуальних питань, зокрема, способи державного захисту та забезпечення гарантій непорушності права власності на землю, продовження мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення, юридичні гарантії безоплатної приватизації земельних ділянок, земельно-правовий статус об’єднаних територіальних громад. Крім того, було розглянуто проблемні аспекти реєстрації права власності на землю та інших речових прав, оренди земельних ділянок, захисту права власності на землі сільськогосподарського призначення та практики надання безоплатної вторинної правової допомоги із земельних питань.

Модератором заходу була заступник начальника з питань державної реєстрації – начальник Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Львівській області Оксана Куманська-Нор.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото