14 травня 2021 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбулася Міжнародна наукова конференція «Теорія і практика викладання української мови як іноземної». Подія приурочена 25-літньому ювілею кафедри українського прикладного мовознавства. До форуму долучилися фахівці з десяти держав світу: України, Німеччини, Польщі, Південної Кореї, США, Словаччини, Китаю, Італії, Великої Британії, Сербії. Зважаючи на поширення COVID-19 та впровадження карантинних обмежень, захід відбувся в онлайн-форматі на платформі ZOOM.

Під час урочистого відкриття конференції до учасників звернувся проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Львівського університету Володимир Качмар. Він наголосив на гострій потребі максимально поширювати та утверджувати статус української мови на теренах нашої держави і за межами України. Також Володимир Михайлович привітав працівників кафедри українського прикладного мовознавства з їхнім святом. «З таких невеликих, але безумовно важливих ювілеїв, як 25-тиліття кафедри українського прикладного мовознавства і складається наша спільна визначна дата – 360-ліття Львівського університету. Я щиро вітаю увесь колектив кафедри і бажаю Вам довгих і плідних років роботи! А усім шановним гостям з різних куточків України та інших країн світу зичу успішної участі у конференції, позитивного настрою, цікавої дискусії і якісних результатів роботи», – зазначив Володимир Михайлович.

Заступник декана філологічного факультету з наукової і навчально-виховної роботи Ігор Гунчик акцентував, що кафедра українського прикладного мовознавства за 25 років своєї діяльності утвердилася як один із головних осередків вивчення української мови в нашій державі. «За роки активної діяльності ініціативні фахівці кафедри реалізували низку актуальних проєктів, видали чимало посібників та сприяли організації багатьох цінних у сфері мовознавства подій. Сьогодні мені надзвичайно приємно бачити, що до нашої конференції долучилися колеги з різних університетів та наукових установ України та 9-ти інших кран світу. Передбачаю, що сьогоднішні розмови будуть дуже цікавими і результативними! Переконаний, що всі думки та ідеї, які сьогодні озвучать на конференції, будуть корисними і цінними для кожного з нас», – акцентував Ігор Гунчик.

Докторка філологічних наук, професорка, завідувачка кафедри українського прикладного мовознавства Львівського національного університету імені Івана Франка Ірина Кочан детально розповіла про історію та розвиток кафедри, широко окреслила основні напрямки роботи та перелічила багатолітні здобутки колективу. Зокрема, Ірина Кочан відзначила масштабність функціонування Міжнародної літньої школи «Українська мова та країнознавство», та розповіла про незмінну популярність цього проєкту. «У 2006 році розпочала діяльність Міжнародна літня школа «Українська мова та країнознавство», учасниками якої у різні роки були науковці, представники посольств закордонних держав, бізнесмени, релігійні діячі, учителі, студенти з різних країн світу: Австралії, Алжиру, Анголи, Афганістану, Болгарії, Великобританії, Греції, Естонії, Ірану, Іраку, Ірландії, Іспанії, Італії, Казахстану, Канади, Кіпру, Німеччини, Південної Кореї, Польщі, Росії, Словенії, США, Таджикистану, Угорщини, Чехії, Франції, Швеції, Японії та інших країн світу», – зазначила Ірина Кочан.

Також Ірина Миколаївна подякувала усім, хто долучився до роботи конференції та наголосила, що методика викладання української мови для українців і для іноземців кардинально відрізняється. «Нюансів такої роботи є дуже багато, тому зустрічі, які дають змогу обговорити різні аспекти цієї діяльності, є надзвичайно цінними», – відзначила завідувачка кафедри.

Теплі слова вітання з нагоди ювілею кафедри українського прикладного мовознавства пролунали й від представників інших структурних підрозділів Львівського університету. Декан факультету культури і мистецтв Роман Крохмальний, завідувачка кафедри української мови імені професора Івана Ковалика Зоряна Купчинська, завідувач кафедри загального мовознавства Флорій Бацевич висловили захоплення активною діяльністю кафедри-ювілярки, подякували за постійну підтримку та спільну діяльність і побажали колегам невпинного розвитку і підкорення нових професійних висот.

Також до вітань доєдналися й колеги з інших наукових структур. Зокрема, кандидатка філологічних наук, старша викладачка Українського католицького університету Наталія Багнюк-Нетреба, мовознавиця, кандидатка філологічних наук, доцентка, завідувачка кафедри української мови Національного університету «Львівська політехніка» Зоряна Куньч та старша наукова співробітниця Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича, докторка філологічних наук Ганна Дидик-Меуш висловили щиру радість з приводу тісної і плідної співпраці з кафедрою українського прикладного мовознавства ЛНУ ім. Івана Франка та побажали колективу кафедри наукових здобутків.

Надалі конференція перейшла у формат секційних засідань, під час яких учасники дискутували на найрізноманітніші актуальні питання у сфері мовознавства. Так, доповідачі представляли свої напрацювання у таких секціях: «Лексико-семантична структура мови. Проблемні питання методики викладання лексики української мови як іноземної»; «Граматична структура мови. Проблемні питання методики викладання граматики української мови як іноземної»; «Навчально-методичне забезпечення процесу навчання української мови іноземців»; «Лінгвокраїнознавство та проблеми міжкультурної комунікації»; «Українська мова в просторі і часі: історія, теорія, практика»; «Методика викладання української мови як іноземної дітям».

На завершення роботи конференції програмою передбачений круглий стіл, присвячений обговоренню програми з української мови як іноземної (як успадкованої) для навчання дітей. Участь у дискусії візьмуть директори шкіл та мовознавці з Великої Британії, Польщі та України.