Презентація Меценатських проєктів Національного заповідника «Софія Київська»

30 травня 2021 року відбулася презентація меценатських проєктів Національного заповідника «Софія Київська» – провідного українського осередку зі збереження національної спадщини, джерелознавчих досліджень та популяризації національної культури у світі. Захід відбувся у Науковій бібліотеці Львівського національного університету імені Івана Франка.

Участь у зустрічі взяли відомий український художник і реставратор Мирослав Откович, генеральна директорка Національного заповідника «Софія Київська» Неля Куковальська, директорка департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської ОДА Ірина Гаврилюк, завідувач відділу з питань релігій, забезпечення права громадян на свободу світогляду і віросповідання Секретаріату Кабінету Міністрів України Андрій Юраш, представники Львівського національного університету імені Івана Франка, учасники та меценати реставраційних проєктів.

Вітаючи учасників заходу, Неля Куковальська поділилася інформацією про минуле і сучасність Національного заповідника «Софія Київська», акцентуючи на основних напрямах його діяльності – культурно-просвітницькому, реставраційному та науково-дослідному. Неля Михайлівна також представила присутнім родину меценатів реставраційних проєктів, які долучилися  до збереження скарбниці національної культури. Так, випускник Львівського університету Мирослав Табачин разом з родиною урочисто розписалися у Книзі Меценатів та отримали від генеральної директорки Національного заповідника свідоцтво про внесення до Книги меценатів.

Також в рамках заходу доктор історичних наук, музеєзнавець, археолог, заступник генерального директора з наукової роботи Національного заповідника «Софія Київська» В’ячеслав Корнієнко презентував присутнім багатотомне наукове видання «Корпус графіті Софії Київської», робота над яким тривала понад п’ятнадцять років. В’ячеслав Корнієнко ознайомив колег з цікавими фактами з історії вивчення епіграфічних пам’яток собору, розповів про процес їх дослідження та відкрив для учасників заходу епіграфічні таємниці, знайдені на стінах тисячолітньої святині.

Під час зустрічі не обійшлося й без подарунків! Так, генеральна директорка Національного заповідника «Софія Київська» Неля Куковальська подарувала Науковій бібліотеці Львівського національного університету імені Івана Франка видання факсимільного рукопису «Реймське Євангеліє». Натомість меценати Ігор Грициняк і Мирослав Табачин передали університетській книгозбірні електронний носій з оцифрованим архівом з історії України, який включає близько 2000 різних видань XIX-XX століть.

Директор Наукової бібліотеки Університету Василь Кметь переконаний, що Львівський університет – один з головних осередків формування фахового середовища, а також творення сучасного українського інтелектуального дискурсу, відтак проведення подібних заходів в Університеті є дуже знаковим. «Наукова бібліотека Університету – найдавніша українська книгозбірня, що забезпечує збереження, реставрацію та оцифрування унікального фонду рукописів та стародруків, що має статус національного надбання України. У її фондах представлені також матеріали досліджень «Софії Київської», зокрема праці Надії Нікітенко та В’ячеслава Корнієнка», – ділиться Василь Федорович.

Водночас проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Володимир Качмар наголошує: «Університет і Бібліотека є комунікативним простором для фахових середовищ і бізнесу в окресленні перспективних проєктів зі збереження національної спадщини. Науково-дослідницький доробок вчених Софії Київської вражає і є зразком для інших музейних та реставраційних установ України».

Світлини: Юлії Гриценко Більше фото