Професор Йоахім Бекер прочитав лекцію студентам Університету

25 квітня 2017 року за сприяння Українсько-австрійського бюро кооперації в освіті, науці та культурі на економічному факультеті Львівського університету відбулася відкрита лекція представника Інституту міжнародної економіки та розвитку Віденського економічного університету, професора Йоахіма Бекера на тему: «Порівняння криз в пострадянських країнах та питання доброго врядування».

«Ми раді, що сьогодні відновлюються тісні контакти у сфері економіки, науки і культури між Україною та Австрією. Закликаю усіх сприяти поглибленню хороших взаємовідносин між країнами, адже це піде на користь усьому нашому суспільству», – зазначив перед початком лекції завідувач кафедри менеджменту, професор Володимир Яцура.

Організатор заходу, доцент кафедри менеджменту Маріанна Кохан, представляючи гостя, наголосила на неординарності його особистості. За її словами, професор Бекер володіє п’ятьма мовами (німецька, англійська, іспанська, португальська, словацька), читає українською, багато подорожує із гостьовими лекціями щодо проблем розвитку перехідних економік, активно бере участь у тематичних науково-практичних заходах.

Йоахім Бекер звернувся до слухачів з вітальним словом українською мовою, а далі продовжив лекцію німецькою. Логіка лекції передбачала порівняльно-ретроспективний аналіз розвитку України, Росії, Білорусі та Молдови з моменту розпаду Радянського Союзу і до сьогодні.  Зокрема, він  розставив економічні наголоси та виділив ключові події суспільно-економічного життя у період 1989-2017 років.

«Якщо порівняти сучасний реальний ВВП з показниками 1989 року, то  в Україні і Молдові він є нижчим, а в Росії та Білорусі –  вищим», – зазначив лектор. Намагаючись дати пояснення такій ситуації, Йоахім Бекер виокремив  спільні та відмінні риси країн, обґрунтував причинно-наслідкові зв’язки та логіку економічної динаміки пострадянських країн. А відтак, науковець зазначив, що сьогодні частина проблем в Україні має структурний характер і для їх вирішення потрібен час.

Окрім того, професор акцентував увагу на особливій ролі держави, яка є основним «агентом змін» при реформуванні економіки. «Значне місце посідає питання повної автономії державної структури від різних бізнес-інтересів. В Україні присутня плюралістична олігархія, де олігархічні групи конкурують між собою та змагаються за певні переваги. Відповідно змагаються також політичні партії, які закріплені за олігархічними групами. Різна зовнішньополітична орієнтація олігархії також має негативний вплив на ефективний розвиток економіки в цілому», – зазначив професор.

Основними питаннями дискусії, яка розгорнулася по завершенні лекції, стали прогнози та рекомендації Україні для виходу з кризи, перспективи співпраці з Європейським Союзом та міграція інтелектуального капіталу за кордон. Відповідаючи на питання про те, що можуть зробити студенти задля покращення економіки України, Йоахім Бекер сказав, що необхідно ґрунтовно вивчати проблеми, які є в країні і порівнювати їх з іншими державами.

«Якщо ви надалі займатиметеся наукою, то залучайте якомога більше науковців саме до консультування людей, які приймають рішення щодо розвитку країни», – звернуся до студентів професор Йоахім Бекер.

Більше фото