Професор Томаш Камузелла розповів про поняття «Центральна Європа» в історичній ретроспективі

7 червня 2017 року професор Університету Сент-Андрюс (Шотландія) Томаш Камузелла прочитав лекцію «Центральна Європа в кривому дзеркалі мап, мов і понять» для студентів та викладачів історичного факультету ЛНУ ім. Івана Франка.

Професор Томаш Камузелла – знаний у світі дослідник етно-політичних проблем і націоналізму в Центральній Європі. Він є автором і співавтором низки монографій з історії народів Центральної Європи, зокрема: «Creating Languages in Central Europe During the Last Millennium» (2015), «The Politics of Language and Nationalism in Modern Central Europe» (2009), «Nationalisms Across the Globe» (2005-2006), «Nationalisms Today» (with Peter Lang, 2009). Його нова монографія «The Un-Polish Poland, 1989 and the Illusion of Regained Historical Continuity» вийде друком улітку 2017 року, а колективна праця «The Political and Social History of Southern Africa’s Languages» – наприкінці того ж року.

Під час лекції, на яку завітали також представники інших наукових установ Львова, було розглянуто зміни уявлень про поняття «Центральна Європа» в тривалій історичній ретроспективі, а також їхню проекцію в сьогодення. Лектор показав, що в новий час це поняття було так само «винайдене» («уявлене»), як і весь європейський континент та будь-яка людська ідея. Також, на переконання професора, поняття «Центральна Європа» можна вважати певною відповіддю на ліквідацію імперій в цьому регіоні після 1918 року.

Підсумовуючи, професор зазначив, що тільки час покаже, чи буде потрібною суспільству і надалі «Центральна Європа». Водночас, як здається, вона додавала піднесення і надії людям на Євромайдані під час української Революції Гідності зламу 2013 і 2014 років.

Слухачі задали лекторові багато запитань і взяли участь у жвавій дискусії. Зустріч з Т. Камузеллою сприяла ближчому ознайомленню українських істориків з проблематикою і методами досліджень, які нині перебувають в центрі уваги світової історіографії.

Світлини: Олександри Чури Більше фото