Розпочала роботу Міжнародна конференція, присвячена науковій спадщині Бенедикта Дибовського

10 травня 2018 року у головному читальному залі Наукової бібліотеки Університету відбулося урочисте відкриття і пленарне засідання Міжнародної наукової конференції «Професор Бенедикт Дибовський – визначний дослідник спільної природної спадщини Польщі, Білорусі та України». Наукове зібрання стало можливим завдяки співпраці Львівського національного університету імені Івана Франка, Люблінського католицького університету Івана Павла ІІ (Польща) та Інституту сучасних знань ім. А. М. Широкова (Білорусь) в рамках Програми транскордонного співробітництва «Польща-Білорусь-Україна 2014-2020». Основною тематикою конференції є дослідження багатогранної наукової спадщини видатного біолога, географа, лікаря, засновника Зоологічного музею Львівського університету Бенедикта Дибовського.

Під час урочистого відкриття заходу проректор з наукової роботи ЛНУ ім. Івана Франка, член-кореспондент НАН України, професор Роман Гладишевський розповів про історію біологічних досліджень у Львівському університеті і наголосив на багатоаспектності сфери наукових зацікавлень Бенедикта Дибовського.

«Географія досліджень професора Дибовсього охоплює як найвіддаленіші куточки Сибіру, Далекого Сходу, Камчатки, так і ближчі до нас території Польщі, Білорусі й України. Зоологічний музей Львівського університету, який заснував Бенедикт Дибовський, сьогодні зберігає численні експонати природного комплексу з різних куточків світу і є одним із важливих елементів наукових досліджень у нашому університеті. Переконаний, що постать Бенедикта Дибовського заслуговує на пам’ять прийдешніх поколінь, адже своїм прикладом плідної праці та відданості науці професор Дибовський ставить яскравий орієнтир для сучасних дослідників, які перебувають на шляху сходження до професійних висот», – зазначив Роман Гладишевський.

Окрім того, Роман Євгенович наголосив, що програма транскордонного співробітництва, в межах якої відбувається науковий захід, має великий потенціал, адже якісні наукові дослідження передбачають взаємодоповнення, обмін досвідом та об’єднання зусиль провідних вчених регіону. А відтак, на переконання Романа Гладишевського, активна співпраця вчених сприяє увиразненню ролі України, Польщі та Білорусі на науковій карті Європи та світу.

Директор Центру європейських проектів Лешек Буллер відзначив вагомість постаті Бенедикта Дибовсього, який на прикладі свого життя єднає Україну, Польщу та Білорусь і висловив переконання, що конференція дозволить ще більше довідатися про спадщину професора Дибовського.

До вітань також долучилися директор Координаційного бюро Програми TACIS у Республіці Білорусь Діна Гончарова і начальник управління охорони природних ресурсів та моніторингу Львівської обласної державної адміністрації Андрій Сенюк.

Генеральний консул Республіки Польща у Львові Рафал Вольскі, звертаючись до учасників конференції, акцентував на постаті Бенедикта Дибовсього як науковця, громадського та політичного діяча. «Біографія професора Дибовського, його наукові напрацювання закликають нас до пошани, до позитивного здивування від того, скільки може зробити одна людина упродовж життя, змушує нас ретельно досліджувати його велику спадщину», – зазначив польський дипломат.

Після офіційного відкриття конференція продовжила роботу у форматі пленарного засідання, під час якого науковці обговорили напрацювання Бенедикта Дибовського у царині зоології та лімнології. Окрім того, доповідачі докладно проаналізували окремі етапи життєвого шляху професора Дибовського та його колекції в музейних фондах.

У другій половині дня учасники конференції відвідали біологічний факультет ЛНУ ім. Івана Франка, де побували в робочому кабінеті Бенедикта Дибовського, оглянули численні артефакти і науковий інструментарій, яким користувався професор у час свого завідування кафедрою зоології. Далі гості ознайомилися із експозицією Зоологічного музею Львівського університету – унікального дітища професора Дибовського, одного із найстаріших в Європі закладів такого типу. Напередодні 185-річного ювілею науковця тут відкрили меморіальну таблицю, присвячену славній пам’яті Бенедикта Дибовського. Екскурсію для науковців трьох країн, учасників Міжнародної конференції, провів директор Музею  Ігор Шидловський.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото