14 листопада 2024 року у змішаному форматі розпочала роботу міжнародна науково-практична конференція «Сучасна теорія та практика соціальної роботи в Україні та зарубіжжі». Організатор конференції – кафедра соціальної педагогіки та соціальної роботи факультету педагогічної освіти Львівського національного університету імені Івана Франка.
Науковий захід відбувається у партнерстві з Варшавським університетом, Університетом імені Кардинала Стефана Вишинського в Варшаві, Інститутом соціологічних наук Жешувського університету, Стокгольмським університетом, Університетом «Хазар» (Азербайджан), Інститутом соціальної та політичної психології НАПН України, Школою соціальної роботи ім. Володимира Полтавця Національного університету «Києво-Могилянська академія», Київським національним університетом імені Тараса Шевченка, Прикарпатським національним університетом імені Василя Стефаника, Сумським державним педагогічним університетом імені А. С. Макаренка, Львівським обласним центром соціальних служб.
Конференція зібрала науковців та практиків з різних куточків України (Київ, Суми, Харків, Ужгород, Тернопіль, Умань, Луцьк, Коломия, Івано-Франківськ, Хмельницький), представників соціальних інституцій, загальноосвітніх закладів, громадських організацій. Велика кількість учасників засвідчила, що соціальна робота сьогодні – це галузь, яка активно розвивається, формується та є запорукою успішного розвитку України.
На початку заходу присутніх привітала завідувачка кафедри соціальної педагогіки та соціальної роботи Віра Корнят.
«Ми раді вітати усіх на першій міжнародній науково-практичній конференції «Сучасна теорія та практика соціальної роботи в Україні та зарубіжжі». Щиро дякуємо всім, хто працює у залі і дистанційно, за увагу до нашої конференції. Слова вдячності ми адресуємо нашим хлопцям і дівчатам, усім мужнім воїнам Збройних Сил України, які надзусиллями стримують ворога, обороняючи нашу державу і завдяки яким ми можемо сьогодні зустрітися та працювати», – зазначила Віра Степанівна, після чого присутні хвилиною мовчання вшанували пам’ять військових і цивільних, які загинули внаслідок російсько-української війни.
Слова вітання учасникам конференції адресував проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Володимир Качмар. «Сьогодні на цій конференції зібралися науковці, практики, соціологи, психологи, працівники соціальної сфери, яка зараз є однією із ключових. Приємно бачити й наших колег з Міністерства соціальної політики та Міністерства у справах ветеранів, з якими ми також активно співпрацюємо. Прикметно, що цю конференцію започаткували саме в Університеті, адже тут ми завжди поєднуємо теорію з практикою, про це свідчать численні заходи соціального спрямування, яку організовують кафедра соціальної педагогіки та соціальної роботи, Центр соціального розвитку та громадських ініціатив спільно з профспілковими організаціями. Серед пріоритетів Університету сьогодні є, звичайно, підтримка наших військовослужбовців та членів їхніх сімей, бо саме завдяки їхньому героїчному подвигу ми можемо бути тут», – зауважив Володимир Качмар, подякувавши організаторами конференції та побажавши усім цікавої роботи.
Заступниця міністра соціальної політики України Уляна Токарєва зазначила, що Міністерство зараз надзвичайно чітко пріоритезувало напрями, за якими рухається соціальна політика, і в тому числі це розвиток соціальних послуг: «Дуже важливо, що в межах таких наукових заходів вчені дають відповідь, як правильно організувати надання соціальних послуг і соціальної підтримки. Надважливо також звернути увагу на роботу з ветеранською спільнотою та з їхніми родинами. Ми наголошуємо, що саме родина є найбільшою підтримкою для наших Захисників та Захисниців». Уляна Токарєва додала, що кожен може безпосередньо в онлайн-режимі долучитися до тієї роботи, яка проводиться в Міністерстві соціальної політики і знати усі найбільш сучасні нові ідеї, які реалізуються в соціальній сфері на державному рівні.
Декан факультету педагогічної освіти Дмитро Герцюк підтримав тезу про те, що соціальна робота сьогодні є однією із пріоритетних. «Маючи такий потужний ресурс, який є сьогодні в Університеті, нам дуже приємно, що ми займаємо свою важливу нішу. Соціальну роботу сьогодні бачимо принаймні у трьох аспектах – науковому, освітньому та практичному. Бо насправді дуже важливою є підготовка потужних наукових праць, монографій, статей, участь у проєктах, в тому числі міжнародних. Не менш важливою є освітня компонента, тому у цій залі сьогодні так багато студентів. Я дуже дякую за підтримку ректорату і всім, хто опікується цією роботою. Чисельність учасників нашого заходу, кількість установ і громадських організацій, які долучилися, говорять про актуальність потреби такої конференції», – зазначив Дмитро Дмитрович.
Директор Львівського обласного центру соціальних служб Ярослав Бордіян наголосив на важливості студентської участі у подібних заходах, адже саме студенти – це наш майбутній потенціал, тож їм вкрай важливо навчитися думати, виходити на найкращі практики, щоб разом подолати ту проблему, яку ми сьогодні маємо.
Директорка Департаменту запровадження системи переходу від військової служби до цивільного життя Міністерства у справах ветеранів України Альона Скорзова підкреслила, що запровадження умов успішної адаптації ветеранів від військової служби до цивільного життя є ключовим напрямом діяльності Міністерства у справах ветеранів: «Це дуже важливий процес. Для цього Міністерство вже розробило стратегію переходу від військової служби до цивільного життя і вона має дуже багато ключових елементів. Зокрема, ця стратегія складається з медичного напрямку, з психологічного, з соціальних питань, питань працевлаштування або створення можливостей для розвитку ветеранського бізнесу, освітніх можливостей, а також підвищення кваліфікації. Ми не будемо зупинятися на цьому і я сподіваюся, що ми зможемо спільно реалізовувати цікаві і важливі проєкти».
Керівниця Центру підтримки ветеранів та соціальних ініціатив Ярина Танчак зазначила, що з початком повномасштабної війни соціальна сфера отримала, мабуть, найбільший удар, але вона вистояла: «Так, є багато проблем, але дуже багато вже зроблено. Сьогодні ми маємо дуже багато питань, які на залежать від науковців, зокрема, і від кафедри соціальної педагогіки та соціальної роботи. Зокрема, це формування культури ставлення до ветеранів, які повертаються зі зони бойових дій. Тож наша міжнародна конференція є тією платформою, яка сьогодні об’єднала не тільки науковців і практиків, а й соціальних працівників, без яких ми не можемо обійтися».
Присутні в залі та всі охочі, які долучилися до конференції в дистанційному форматі, мали можливість почути провідних науковців у галузі соціальної роботи. Зокрема, професорку Тетяну Семигіну щодо глобальних пріоритетів соціальної роботи та локальних освітніх програм, доцентку Оксану Бойко з аналізом ролі соціальної роботи у сфері ментального здоров’я, професорку Любов Найдьонову про загальні наслідки війни для громад і пріоритети розбудови системи психосоціальної підтримки. Ольга Гужва розкрила проблему міжнародних практик та важливість розбудови партнерств задля забезпечення тривалої реінтеграції ветеранів.
Професорка Алла Рижанова у виступі звернулася до проблеми штучного інтелекту, соціальності людини в соціально-педагогічному аспекті. В соціальній роботі важливою є така категорія населення як люди похилого віку, а відтак питання пенсійного забезпечення в умовах сучасних викликів і загроз висвітлила професорка Галина Лопушняк. Про якість професійної підготовки соціальних працівників, застосування інноваційних методів та прийомів у освітньому процесі, важливість практичної складової у ньому розповіли професорка Інна Осадченко та доцентка Віра Корнят. Практичні аспекти сучасної соціальної роботи, виклики для державних установ та можливості громадського сектору у розвитку соціальних послуг на рівні громади висвітлили Христина Світа (начальниця відділу методичного забезпечення соціальної роботи Львівського обласного центру соціальних служб) та Мар’яна Білик (програмна директорка БО «Української освітньої платформи»).
Після пленарного засідання учасники конференції продовжують роботу на секційних засіданнях, де матимуть можливість обговорити питання розвитку соціальних послуг та сервісів в Україні та зарубіжжі, міждисциплінарного підходу у контексті соціальної підтримки та захисту дітей в громаді, соціально-психологічної допомоги населенню в умовах воєнного часу та повоєнного відновлення, реінтеграції ветеранів з війни в цивільне життя у контексті соціальної роботи, світові стандарти у професійній підготовці фахівців соціальної сфери.