Розпочалася Міжнародна наукова конференція «Сучасні проблеми прикладної математики та комп’ютерних наук»

27 вересня 2021 року у Львівському університеті стартувала XXVI Міжнародна наукова конференція «Сучасні проблеми прикладної математики та комп’ютерних наук», присвячена 360-річчю Львівського національного університету імені Івана Франка та 100-річчю професора Наума Флейшмана. Зважаючи на карантинні обмеження, участь у науковому форумі передбачили й у дистанційному форматі.

Організували вже традиційну конференцію Львівський національний університет імені Івана Франка, Академія наук вищої школи України, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Інститут прикладних проблем механіки і математики ім. Я. С. Підстригача НАН України та компанія SoftServe.

Учасників наукового зібрання привітав декан факультету прикладної математики та інформатики ЛНУ ім. Івана Франка Іван Дияк. «Ми вперше проводимо нашу конференції в умовах пандемії, з допомогою онлайн-зв’язку. Але я вірю, що це не стане на заваді, а, навпаки, – буде нашою родзинкою. А також я сподіваюся, що результати нашої роботи становитимуть цінний внесок у науку», – зауважив Іван Іванович.

До вітального слова запросили проректора з наукової роботи Львівського університету, академіка НАН України, професора Романа Гладишевського, який насамперед звернув увагу на актуальність тематики конференції та важливість проведення подібних заходів. «Ефективна взаємодія закладів вищої освіти, академічних установ та ІТ-компаній під час організації конференції вказує на актуальність її тематики та її важливе прикладне значення. Сьогодні вже ні в кого не викликає сумнівів необхідність розвитку комп’ютерних технологій, адже програмний код проник в кожну сферу нашого життя: як у побут, так і у високі технології», – зазначив Роман Євгенович.

Принагідно проректор згадав про видатних професорів, імена яких безпосередньо пов’язані з розвитком прикладної математики у Львівському університеті: професора Наума Флейшмана та його учня і послідовника, професора Ярему Савулу. «Їхні напрацювання сформували в Університеті науковий напрям з проблем математичного і комп’ютерного моделювання та оптимізації фізико-механічних полів  у суцільних середовищах – важливий напрям у розвитку прикладних задач різної природи. Ми знаємо Наума Петровича  як виняткового педагога, авторитета для учнів, який вселяє зацікавлення до предмету дослідження», – акцентував Роман Гладишевський.

Частина пленарного засідання була присвячена спогадам про діяльність відомих вчених, які здійснили значний внесок у розвиток математичної науки загалом та становлення її у Львівському університеті зокрема. Так, завідувач кафедри інформаційних систем ЛНУ ім. Івана Франка, професор Георгій Шинкаренко поділився спогадами про професора Наума Петровича Флейшмана. Він не лише переповів біографію відомого математика, але й  проілюстрував її архівними світлинами. А також пригадав важливі наукові досягнення вченого, розповів про його професійні вподобання, глобальні ідеї та цілі.

Також Георгій Шинкаренко запросив до слова онуку Наума Флейшмана, яка привітала усіх організаторів та учасників конференції та подякувала за рішення присвятити наукове зібрання столітньому ювілею професора. «Це радість не лише для Наума Петровича, але й велика пошана для всієї нашої родини», – підкреслила онука професора та зачитала вітання від Наума Флейшмана до учасників конференції.

Надалі старша викладачка кафедри теорії оптимальних процесів Львівського університету Олександра Гнатишин пригадала основні віхи життєпису та найцінніші наукові здобутки Івана Дмитровича Квіта, який свого часу був Ученим секретарем механіко-математичного факультету. На своєму професійному шляху він зустрівся з багатьма важливими науково-дослідними темами, а також брав участь у розробці Держстандарту з питань надійності будівельних машин.

Опісля декан факультету прикладної математики та інформатики ЛНУ ім. Івана Франка Іван Дияк розповів учасникам конференції про багатоаспектну наукову діяльність професора Яреми Григоровича Савули. Як і попередні доповідачі, Іван Іванович акцентував увагу на найвагоміших моментах біографії Яреми Савули, його професійній місії, науковій діяльності та неоціненному внеску у розвиток факультету прикладної математики та інформатики Львівського університету. «Він став одним із піонерів на теренах колишнього Радянського Союзу у розвитку ідей та прикладних застосувань найпоширенішого в нас час методу числового моделювання. Ярема Григорович активно займався міжнародною діяльністю, яка давала вагомі результати, а ще під його керівництвом захистили 17 кандидатських дисертацій і одну – докторську. Його життєвий шлях – взірець вірності своїй рідній землі та обраній справі», – підкреслив Іван Дияк.

Надалі пленарне засідання продовжилося науковими доповідями. Так, учасники мали змогу почути цікаві думки та вартісні напрацювання стосовно асимптотичного аналізу сингулярно збурених рівнянь інтегровного типу зі змінними коефіцієнтами, обговорити сучасні методи інтелектуального аналізу консолідованих даних, новий тип маркерів доповненої реальності та подискутувати стосовно теорій та застосування узагальнених комбінаторних конфігурацій.

Загалом конференція триватиме до 29 вересня і передбачає роботу двох секцій: «Математичне моделювання та числові методи» і «Прикладні проблеми комп’ютерних наук». Науковці обговорюватимуть алгоритми операторної екстраполяції для варіаційних нерівностей в банахових просторах, особливості розв’язування лінійних і нелінійних задач теорії некругових циліндричних оболонок, використання шаблонів характеристик класів у програмах мовою с++, нейромережеві підходи у задачах математичної фізики, усереднення в багаточастотних системах із запізненням та залежністю частот від повільних змінних та багато іншого.

З детальною програмою конференції можна ознайомитися за посиланням.

Світлини: Ярини Пришляк Більше фото