Розпочалися ювілейні 25-ті Різдвяні дискусії

Сьогодні, 11 січня 2022 року, на фізичному факультеті Львівського національного університету імені Івана Франка розпочалися 25-тi Різдвяні дискусії – науковий форум, в рамках якого провідні вчені дискутують на теми проблем квантової механіки, фазових переходів, статистичної фізики, астрофізики, космології, теорії складних систем, фізики твердого тіла, математики та історії науки. Організатором конференції вже традиційно є кафедра теоретичної фізики імені професора Івана Вакарчука. Цьогоріч, зважаючи на карантинні обмеження, захід відбувається у змішаному форматі, у тому числі за допомогою платформи ZOOM.

Відкрив захід доктор фізико-математичних наук, завідувач кафедри теоретичної фізики імені професора Івана Вакарчука, професор Володимир Ткачук. Володимир Михайлович ознайомив колег з історією наукової конференції, зазначивши, що спершу захід започатковували як новорічні дискусії провідних науковців Львівського університету, проте з 2000-го року з ініціативи професора Івана Вакарчука захід змінив назву на «Різдвяні дискусії», об’єднавши вчених зі Львова та інших міст України.

З вітальним словом до присутніх звернувся також кандидат фізико-математичних наук, в.о. декана фізичного факультету, доцент кафедри загальної фізики Ярослав Чорнодольський. Ярослав Миколайович наголосив на важливості проведення подібних заходів, підкресливши, що саме завдяки Різдвяним дискусіям вдалося зібрати когорту науковців і друзів, «які можуть обговорювати проблематику, яка усім нам близька».

Слова вітання колегам також адресував доктор фізико-математичних наук, професор, академік НАН України, завідувач відділу статистичної  теорії конденсованих систем Інституту фізики конденсованих систем у Львові Юрій Головач.

Надалі конференція продовжилася у форматі презентації наукових доповідей. Першим свою доповідь «Самуїл Каплан у Львiвському унiверситетi (з нагоди 100-лiття вiд дня народження)» представив доктор фізико-математичних наук, член-кореспондент НАН України професор кафедри астрофізики, директор Астрономічної обсерваторії Львівського університету Богдан Новосядлий. У його виступі йшлося про львiвський перiод життя та науковий доробок Самуїла Ароновича Каплана, який 13 рокiв роботи присвятив Львiвському унiверситету, зокрема на посадах завiдувача вiддiлу астрофiзики Астрономiчної обсерваторiї та викладача кафедри теоретичної фізики.

Доктор фізико-математичних наук, завідувач відділу теорії модельних спінових систем Інституту фізики конденсованих систем НАН України Олег Держко виступив із науковою доповіддю «Магнетизм атакамiту», у якій проаналізував природу магнетизму атакамiту, а також з’ясував зв’язок  методу двочасових фукцiй Грiна, винайденого понад шiстдесят рокiв тому, і спостережуваних властивостей атакамiту.

Натомість доктор фізико-математичних наук, професор кафедри алгебри, топології та основ математики Михайло Зарічний презентував доповідь «On ∗-measures on ultrametric spaces». Михайло Михайлович розповів колегам про ультраметричний простір, застосування якого притаманне не лише в математиці, а й в інших дисциплінах, зокрема, біології, фізиці, інформатиці, логічному програмуванні та штучному інтелекті, і навіть у мовознавстві.

25-ті Різдвяні дискусії триватимуть упродовж 11-12 січня 2022 року. В рамках заходу науковці поділяться результатами своїх досліджень та дискутуватимуть про актуальні питання теоретичної та прикладної фізики, астрофізики і математики. З програмою конференції можна ознайомитися за посиланням.

Світлини: Олега Вівчарика та Юлії Гриценко Більше фото