Розпочав свою роботу науково-мистецький форум «Музи не мовчать!»

20 червня 2022 року відбулося відкриття науково-мистецького форуму «Музи не мовчать!» Ініціатором та ідейним натхненником проєкту є Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України. Співорганізаторами стали Львівський національний університет імені Івана Франка, Запорізький національний університет, Навчально-науковий Інститут філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка, кафедра українських студій Університету Оттави і Товариство зв’язків з українцями за межами України «Україна-Світ». Через об’єктивні причини захід відбувся в дистанційному форматі на платформі Zoom.

Відкриття форуму розпочалося з вітальних слів заступниці голови оргкомітету, професорки Наталії Торкут. Привітавши всіх присутніх із початком роботи форуму, вона коротко окреслила його програму, і розповіла про особливості та формат проєкту. Також Наталія Торкут пояснила символічне значення назви форуму «Музи не мовчать!» «Назва форуму є своєрідною реплікою-відповіддю на відомі слова Цицерона: «Коли говорить зброя, музи мовчать». Ми зібралися тут і зараз в Україні, в часи повномасштабної агресії рф, в часи геноцидної війни проти нашого народу, щоб чітко артикулювати світові нашу українську позицію: наші музи не мовчать! Вони говорять сотнями голосів, виливаючи біль свого народу в поетичні рядки, драматургію, живопис, графіку, кінонариси, театральні вистави», – розповіла вона.

З вітальним словом виступив директор Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України, академік НАН України, професор, Почесний Доктор Львівського університету Микола Жулинський. Він передусім акцентував увагу на важливому значенні культури у боротьбі за свободу і незалежність, що й засвідчує науково-мистецький форум «Музи не мовчать!»

«Наш форум, який об’єднав науковців і письменників, музикантів і кінематографістів, художників і драматургів, акторів і музикантів, журналістів і публіцистів, є своєрідною маніфестацією духовного спротиву українського народу російській військовій агресії. Переконаний, форум засвідчить, яку потужну національно-консолідуючу силу таїть у собі українська культура, література і мистецтво, як вона впливає на суспільні настрої, як піднімає тон самопочуття і українського воїна, і будь-якого українця взагалі», – підкреслив Микола Григорович і додав: «Справді, музи не мовчать: вони розвиднюють наші національні горизонти, висвітлюють образ нашої перемоги непохитною вірою в неминучість подолання мороку й утвердження духовного світла. Ми віримо: світло перемоги осяє нашу Україну!»

Зі вступними словами до учасників звернулися й інші співорганізатори форуму. Так, слово надали першому проректору Запорізького національного університету Олександру Бондару, заступниці директора з науково-педагогічної роботи Навчально-наукового інституту філології КНУ ім. Тараса Шевченка Олені Романенко і проректору з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Львівського університету Володимирові Качмару.

Володимир Михайлович привітав учасників форуму від імені адміністрації Університету і наголосив на актуальності проведення таких заходів, зауваживши, що слово в часі війни стає потужною зброєю. «“Слово, моя ти єдиная зброє” –  цей крилатий вислів Лесі Українки можна відчитувати в дослівному сенсі, бо сьогодні, коли в Україні йде 117 день повномасштабної російсько-української війни, усе стає зброєю. І Слово – писане, мовлене, досліджене та проаналізоване літературознавцями,  перетворене у голосі актора та в авторському читанні,  слово, народжене у цей буремний час – це теж наша потужна, велика, спільна зброя», – наголосив проректор.

Окреслюючи мету форуму, Володимир Качмар підкреслив, що лише синтез науки і мистецтва уможливлює повноту буття національної культури: «Благородна та висока мета Форуму, що розпочне свою роботу за кілька хвилин – пов’язати різні іпостасі актуальної національної культури: літературу, мистецтво, науковий літературознавчий та мистецтвознавчий дискурси. Для Львівського національного університету імені Івана Франка, де поруч розвиваються і наука, і мистецтво такий синтез є надзвичайно важливим та природнім. Адже тільки у такому доповненні може забезпечити собі національна культура повноту  буття. Надто – у часи війни, коли мають говорити, здавалося б, лише гармати».

Після вітальних слів відбулася презентація фотопроєкту-реквієму «Я повернусь у слові…», присвяченого поетам-героям, які загинули у війні з росією, – Іллі Чернілевському, Юрієві Руфу та Сергієві Скальду. Надалі розпочалася наукова частина форуму. З доповіддю на тему «Сергій Жадан і покоління Незалежності» виступила член-кореспондент НАН України, професорка Тамара Гундорова. У своєму виступі науковиця дала ґрунтовну літературознавчу оцінку представленню різних іпостасей покоління Незалежності в поетичних і прозових текстах Сергія Жадана. Після доповіді всі присутні змогли взяти участь у жвавій дискусії та обмінятися науковими ідеями й поглядами.

Мистецька частина форуму в цей день включала в себе прослуховування запису інтерв’ю Сергія Жадана доценті кафедри зарубіжної преси та iнформацiї факультету журналістики Львівського університету, журналістці газети «День»,  Ользі Квасниці, перегляд відеокліпів гурту «Жадан і Собаки», а також читання поезій Сергія Жадана, Катерини Калитко, Галини Крук та Оксани Луцишиної в оригіналі та в перекладах іноземними мовами. Поетичні читання завершилися обговоренням у форматі Artist-talk.

Загалом же у рамках форуму передбачено аналітичне обговорення новітніх тенденцій літературного процесу і культурно-мистецької ситуації в Україні після початку повномасштабного вторгнення російської федерації, а також репрезентація літературних, музичних, візуальних творів, інтернетлору і драматургічних текстів, створених протягом цього часу.

Згідно з програмою, захід відбуватиметься упродовж шести днів – з 20 по 25 червня 2022 року. Кожен робочий день форуму складається із двох частин – наукової, яка включає дослідницьку доповідь і подальшу дискусію, та мистецької, в рамках якої відбуватиметься знайомство з творчими здобутками сучасних українських митців та онлайн-спілкування з ними. Дослідниці та дослідники висвітлюватимуть індивідуальні творчі пошуки сучасних письменників, музикантів, художників, режисерів та акторів театру і кіно. Об’єктом безпосередньої уваги стануть новітні літературні тексти, театральні постановки, кіноначерки, аудіовізуальні твори, твори живопису і графіки, музичні проєкти. Дослідницький погляд буде сфокусовано також на інтермедіальних формах масової культури, таких, як інтернетлор та пісенний репертуар часів російсько-української війни. Крім того, у рамках форуму відбудуться виступи митців і мисткинь, твори яких стали маніфестацією духовного спротиву українців російській військовій агресії і впливовим чинником формування потужного наративу нашої Перемоги.