Шекспір у жовто-блакитних тонах

Мова мистецтва – один із каналів, що дозволяє звернутися до світової спільноти так, аби бути якнайкраще та якнайшвидше зрозумілим. Упродовж першого тижня війни, шукаючи засоби, якими можна передати свої почуття та переживання мешканцям інших країн, студенти факультету культури і мистецтв створили відеопроєкт «Україна. Війна. Шекспір / Ukraine. War. Shakespear».

Досвід подібної роботи вже був: у 2021 році студент-магістрант кафедри театрознавства та акторської майстерності Андрій Синишин в рамках курсу «Шекспір і світова культура» брав участь у британському World sonnet project, де 156 сонетів Великого Барда прозвучали різними мовами світу, у тому числі – українською у його виконанні. З початком повномасштабної російської війни проти України наш випускник, актор Львівського академічного театру імені Леся Курбаса Андрій Синишин добровольцем став до лав тероборони. А ідея отримала продовження у творчості його молодших колег.

Сонети Вільяма Шекспіра у виконанні студентів-акторів кафедри театрознавства та акторської майстерності Жанни Ференц, Оксани Галів, Олега Андрощука тепер зазвучали на тлі кадрів воєнної хроніки (відеорежисерка –  студентка-театрознавиця Христина Король). Цей запис, що вийшов у світ 8 березня 2022 року, став одним із емоційних послань наших студентів до широкої міжнародної спільноти: про жахіття війни; про смертельний двобій світів культури й варварства; про загрозу знищення цивілізації, того самого «західного канону» (Г. Блум), в центрі якого – як відомо – Вільям Шекспір. Окремо запис було надіслано до провідних шекспірознавців, з якими кафедра театрознавства та акторської майстерності перебуває в активному спілкуванні увесь цей час.

Консолідуюча сила цього послання проявилась у відповіді, яка надійшла до керівництва факультету нещодавно. Це – відеозапис студентів Шекспірівського інституту у Стретфорді-на-Ейвоні (Велика Британія), адресований студентам Львівського університету. Культове місто, де народився і провів юнацькі роки Великий Бард, меморіальний сквер та скульптури, парковий ансамбль, мальовничі краєвиди, на тлі яких звучать сонети Шекспіра у виконанні британських студентів — це послання нам, українцям, з території миру і спокою, мистецтва й науки, це наголошення на невідворотності нашої перемоги, знак солідарності, захоплення, підтримки від британського молодіжного Шекспірівського товариства.

Знамените погруддя Шекспіра із жовто-блакитними квітами у руці, підсвічені кольорами українського прапора історичні будівлі давнього міста (цими кадрами завершується відеозапис), – беззаперечні докази того, що мистецька молодіжна дипломатія діє, вона є одним із важливих засобів успішної міжнародної комунікації та консолідації сил задля перемоги.

Окрема подяка – директорові Шекспірівського інституту у Стретфорді-на-Ейвоні, професорові Майклу Добсону, великому шанувальнику і знавцеві української мистецької шекспіріани та українського шекспірознавства, натхненнику студентської творчості й міжкультурного діалогу.

Відеороботи студентів Львівського університету та студентів Шекспірівського інституту у Стретфорді-на-Ейвоні можна переглянути за посиланням.