Соціолінгвістика і питання культури безпеки

22-23 листопада 2018 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбулася ІІ Міжнародна конференція «Соціолінгвістичне знання як засіб формування нової культури безпеки: Україна і світ». Багато років поспіль наукові заходи, присвячені соціолінгвістичній тематиці, відбувалися на філологічному факультеті, проте цього року до співорганізаторів конференції долучилися факультет міжнародних відносин та Центр міжнародної безпеки та партнерства. Відтак конференція реалізувала ідею міждисциплінарного підходу до вирішення проблематики, яку офіційно сформулювала «Стратегія національної безпеки України» (2015р.), вказавши на потреби розвитку державної мови, української культури,  культури пам’яті у зв’язку з питанням національної безпеки.

На відкритті конференції виступили декан факультету міжнародних відносин, директор Центру міжнародної безпеки та партнерства, Надзвичайний і Повноважний Посол України Маркіян Мальський, заступник декана філологічного факультету доцент Ігор Гунчик, професор кафедри загального мовознавства Галина Мацюк. Основна ідея виступів полягала в утвердженні ролі знання про мову та суспільство в сучасних умовах, коли поняття «культура безпеки», недавно введене в український науковий та  суспільний дискурси, ще не знайшло належного обґрунтування в  науці.

На пленарному засіданні прозвучали доповіді, пов’язані з актуальними питаннями  соціолінгвістики:

  • міжнародне мовне законодавство (Каміель Хаманс – доктор, професор, генеральний секретар Європейського Парламенту 2000-2013 рр., Голландія-Польща);
  • сучасний український правопис (Богдан Ажнюк – директор Інституту мовознавства ім. О.О.Потебні НАН України, Київ);
  • комунікація українців Німеччини в соціальних мережах (Бернгард Бремен – завідувач кафедри славістики Грайсфальдського університету імені Ернста Моріца Арндта, Німеччина);
  • мовна ситуація в Україні (Світлана Соколова – професор, Інститут української мови, Київ);
  • роль мови у збереженні ідентичності українців Польщі (доктор о. Аркадій Трохановський, Польща);
  • дидактичні засади викладання  української мови, літератури та культури  в іномовному середовищі (Ірена Митнік – професор, завідувач кафедри україністики Варшавського університету);
  • розвиток дисциплін соціолінгвістики як приклад реалізації безпекового виміру сучасної гуманітарної освіти (Галина Мацюк – професор кафедри загального мовознавства ЛНУ ім. Івана Франка, Львів).

22 листопада учасники конференції брали участь у роботі дев’яти секцій: «Взаємодія мова – національна безпека. Теоретичні та прикладні аспекти аналізу», «Мова та ідентичність», «Суспільна комунікація: наміри, адресанти, адресати», «Мовна політика. Політична комунікація», «Особливості мовних ситуацій: Україна і світ», «Дискурсивні практики в Україні: історія, сьогодення», «Гуманітарна освіта та її соціолінгвістичні маркери», «Мова, виклики та загрози в суспільстві: міждисциплінарний аналіз», «Мова, церква, людина: що зберегла історія для сьогодення?». В обговоренні порушених на засіданнях секцій питань брали участь науковці з університетів Польщі, Німеччини, Швеції, Львова, Києва, Хмельницького, Чернівців, Харкова та ін.

23 листопада відбулися два круглі столи – «Соціальна група «Держслужбовці»: нові вимоги до формування комунікативної компетентності» (модератори  Олександра Антонів і Данута Мазурик) та «Безпековий дискурс: історія і сьогодення. Нові дослідження» (проводила  Галина Мацюк),  під час яких учасники обговорили питання про критерії визначення рівнів комунікативної компетентності та атестацію держслужбовців, а також про наукові інтерпретації зв’язку мови та національної безпеки у нових працях українських та зарубіжних авторів.

Закрив пленарне засідання  конференції 23 листопада  декан філологічного факультету Святослав Пилипчук.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото