«Соціологія – це також зброя!»: Онлайн-зустріч науковців  Львівського та Вроцлавського університетів

5 березня 2022 року відбулася онлайн-зустріч академічних спільнот Львівського та Вроцлавського університетів з метою обговорення низки актуальних питань і можливостей науково-гуманітарної та інформаційної співпраці, зважаючи на виклики, які несе для України та усього цивілізованого світу російська військова інвазія. Ініціаторами зустрічі були польські соціологи, політологи та міжнародники факультету суспільних наук Вроцлавського університету. Такий формат зустрічі відбувся вперше та об’єднав викладачів, аспірантів, докторантів, які працюють у сфері соціогуманістики, небайдужих до проблем нашої країни.

Відкриваючи зустріч, професор Вроцлавського університету М. Дембіцький (M. Dębicki), наголосив, що сьогодні уся Польща долучена до підтримки українського народу у війні з Росією. «Ми, як представники академічної спільноти Польщі, не можемо стояти осторонь і пропонуємо низку заходів та пропозицій широкого спектру: від гуманітарних до науково-освітніх». Директорка Інституту соціології Вроцлавського університету проф. Ева Банашек (E. Banaszek) наголосила на важливості створення дієвого віртуального каналу між Львовом та Вроцлавом, який би координував спільні зусилля наших академічних спільнот в інформаційній площині, максимально інформував би про нагальні потреби української сторони для того щоб оперативно на них реагувати та доносити до польського суспільства.

Завідувач кафедри соціології Львівського університету професор Юрій Пачковський висловив подяку за таку ініціативу польських колег, яка є як ніколи на часі, та вніс низку пропозицій подальшої співпраці, що передбачала б висвітлення актуальних подій в університетських середовищах на інтернет-ресурсах факультетів та кафедр. За його словами зараз для соціологів важливим є донесення до польського суспільства правдивої та об’єктивної інформації, бо війна ведеться і в інформаційному просторі.

Професорка кафедри соціології Наталія Черниш наголосила на тому, що соціологія в сучасних умовах – це також зброя, і навела останні дані соціологічних опитувань, в яких українські громадяни висловлюють абсолютну підтримку діям Збройних сил України та Президенту України. Крім того, професорка наголосила на актуальних світоглядних і прикладних проблемах, до розв’язання яких би могли долучитися соціологи. Серед таких питань – проблема біженців і тимчасових переселенців та ін.

Завідувач кафедри новітньої історії України імені Михайла Грушевського професор Олексій Сухий повідомив польським колегам останню інформацію стосовно того, що робить колектив Львівського університету та його керівництво у напрямку стримування та протидії військовій агресії з боку Росії, підтримки освітніх інституцій країни, які потерпають від війни та бомбардувань. Також Олексій Миколайович наголосив на реальних потребах гуманітарного та оборонного спрямування, а також детально зосередився на ініціативах студентів, викладачів та керівництва історичного факультету у цій складній ситуації боротьби за Українську державність.

Професор кафедри політології Віталій Литвин зупинився на соціально-політичній ситуації в країні, наголосив на важливості закриття неба над Україною та розширення ініціатив для України не тільки у контексті ЄС, але й також у контексті Вишеградської четвірки. Окремо науковець наголосив на необхідності реалізації спільних грантових проєктів, які б торкалися наявних викликів, максимально залучаючи до них і аспірантів, і студентів.
Доцент кафедри міжнародних відносин і дипломатичної служби Олександр Кучик звернув увагу на важливість узгодженого та об’єктивного подання інформації про війну західними медіа у різних контекстах: історичному, політичному, міжнародному.

Директор Інституту міжнародних відносин Вроцлавського університету професор К. Коцюбіньский (K. Kociubiński) висловив думку про необхідність продовження таких зустрічей, розглядаючи її як початок, що відкриває шлях до творення конкретного плану дій.

Голова Вченої ради факультету суспільних наук Вроцлавського університету професор А. Мрозовіцький (A. Mrozowicki) підтримав цю думку, а також наголосив, що результати цієї зустрічі будуть поширені у соціальних мережах, висвітлені на інтернет-сторінках інститутів факультету та університету, будуть донесені до міжнародних соціологічних організацій, зокрема до Соціологічної асоціації Польщі та Європейської асоціації соціологів.

За результатами онлайн-зустрічі прийнято рішення створити міжнародну робочу групу з координації спільних зусиль викладачів та аспірантів соціогуманітарних дисциплін обох університетів у широкому спектрі координації інформаційної, гуманітарної та наукової підтримки і співпраці.