Стартувала ХVІII наукова конференція «Львівські хімічні читання – 2021»

Сьогодні, 31 травня 2021 року, розпочала роботу ХVІII наукова конференція «Львівські хімічні читання – 2021». Цьогорічний науковий форум присвячений 360-річчю Львівського національного університету імені Івана Франка. Організаторами конференції є хімічний факультет Львівського університету, Наукове товариство імені Шевченка та Львівське конференц-бюро. Зважаючи на карантинні обмеження, захід відбувається у змішаному форматі – наживо в Актовій залі Університету з паралельною трансляцією на платформі Zoom.

Відкрив засідання декан хімічного факультету, кандидат хімічних наук, доцент Григорій Дмитрів. Декан привітав усіх з початком роботи конференції і побажав науковцям продуктивної роботи.

До учасників конференції звернувся проректор з наукової роботи Львівського університету, академік НАН України, професор Роман Гладишевський. Роман Євгенович зазначив, що цьогоріч Львівський національний університет імені Івана Франка відзначає 360-річчя з часу заснування: «360 – це число градусів повного циклу, що включає всі напрями і всі кути зору. За час діяльності Університету багато здобутків пов’язані з хімією. З часу нашої попередньої зустрічі ми відзначили ювілейні дати, серед яких 75-річчя хімічного факультету, 125-річчя кафедр неорганічної та органічної хімії, 75-річчя кафедри аналітичної хімії, 85-річчя кафедри фізичної та колоїдної хімії». Роман Гладишевський додав, що за роки діяльності на кафедрах сформувалися наукові школи з кристалохімії, хімії високомолекулярних сполук, органічного синтезу, гетероциклічних сполук, пошуку нових аналітів та розробки сучасних методів аналізу.

Проректор підкреслив також те, що зважаючи на події минулого року, вже ні в кого немає сумнівів, що передова наука є засобом оперативного реагування на глобальні загрози. «Без унікальних хімічних речовин і технологій жодна розробка не може бути реалізованою. Синтез медичних препаратів, зберігання і транспортування медикаментів, створення і обслуговування обладнання для діагностики, отримання нових речовин і матеріалів для інноваційних засобів індивідуального захисту вимагають залучення висококваліфікованих хіміків», – констатував Роман Євгенович.

Роман Гладишевський також виокремив важливість міждисциплінарних досліджень на перетині наук, зазначивши, що широкий спектр напрямів, яким присвячена конференція, творить підґрунтя для співпраці фахівців у різних галузях хімії. «Львівські хімічні читання також відомі тим, що об’єднують досвідчених вчених і тих, чий шлях у науці лише починається. Така синергія служить рушієм новаторських рішень, прогресу, досягнення успішних результатів», – констатував Роман Євгенович, побажавши учасникам конференції плідної роботи і добрих результатів обговорення.

З вітальним словом  до учасників заходу звернувся перший заступник міського голови – заступник міського голови з економічного розвитку Андрій Москаленко. «Традиція розвитку хімічної науки, яка плекається у моїй рідній Alma Mater, дає підстави для розуміння того, що за нею точно є майбутнє. Сьогодні індустрія так активно розвивається, що Ваші напрацювання мають великий зміст. Глобальна конкуренція у світі відбувається за знання і знання доданої вартості. Саме Ви творите таку додану вартість», – зауважив посадовець, наголосивши на тому, що «наука це те, чим сьогодні міста перемагають і чим виграють країни».

Надалі робота конференції продовжилася у форматі пленарного засідання, яке модерував доктор хімічних наук, професор кафедри аналітичної хімії Ярослав Каличак.

Учасники заходу представили свої наукові доповіді, які супроводжувалися ґрунтовними презентаціями. Так, кандидат хімічних наук, науковий співробітник кафедри неорганічної хімії, молодший науковий співробітник Центру колективного користування науковим обладнанням «Лабораторія матеріалознавства інтерметалічних сполук» Василь Кордан презентував доповідь «Електрохімічні властивості інтерметалідів TiM2, M = Al, Sb» (автори: Василь Кордан, Олена Жишкович, Тетяна Федак, Іван Тарасюк, Оксана Зелінська, Володимир Павлюк). Доктор хімічних наук, член-кореспондент НАН України, професор Валентин Чебанов представив колегам дослідження «Багатокомпонентні реакції, що перемикаються» (автори: Валентин Чебанов, Сергій Десенко). Заслужений діяч науки і техніки України, доктор хімічних наук, завідувач кафедри неорганічної хімії Ужгородського національного університету, професор Ігор Барчій виступив з науковою доповіддю «Одержання сполук типу АІ3В2Хᵛᴵᴵ9 та А2ВᵛᴵХᵛᴵᴵ6 як перспективних фотоелектричних матеріалів» (автори: Ігор Барчій, Оксана Зубака, Іванна Стерчо, Олександр Кохан, Артем Погодін, Євген Переш, Анатолій Федорчук).

Підтвердженням важливості та актуальності презентованих досліджень стало те, що кожен з виступів викликав бурхливе обговорення серед учасників конференції.

Після перерви наукові доповіді, присвячені найактуальнішим питанням сучасної хімічної науки, представили інші учасники конференції – вчені з України та з-за кордону. Детальніше з темами доповідей та програмою конференції в цілому можна ознайомитися за посиланням.

Загалом наукова конференція триватиме упродовж трьох днів – до 2 червня 2021 року.  Вчені представлятимуть свої наукові напрацювання під час стендових сесій «Неорганічна хімія, фізична хімія, хімічне матеріалознавство та наноструктуровані системи, аналітична хімія, хімія довкілля, хімічна технологія» та «Органічна, біоорганічна та медична хімія»

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото