Студенти Університету стали переможцями Міжнародного інноваційного шоу INOVA 2021

Вперше учні Малої академії наук України здобули 18 медалей на Міжнародному інноваційному шоу INOVA 2021. Наукова подія відбувалась у місті Загреб (Хорватія) з 12 до 17 жовтня 2021 року. Троє переможців є представниками  Львівського національного університету імені Івана Франка: двоє навчаються на факультеті прикладної математики та інформатики Львівського університету і один у  Львівському фізико-математичному ліцеї-інтернаті при ЛНУ ім. Івана Франка.

Шоу INOVA – друга найстаріша виставка винаходів у Європі, що вже впродовж 50 років (з 1971-го) збирає у Загребі винахідників з усього світу. Організатори виставки – Асоціація винахідників Загребу разом з міжнародним партнером World Invention Intellectual Property Associations WIIPA.

Цьогоріч Україну представляла делегація з 18-ти юних дослідників, кожен з яких повернулися додому з нагородами. За словами міністра освіти і науки України Сергія Шкарлета, Всесвітня асоціація інтелектуальної власності та винаходів визнала МАН України найкращою міжнародною делегацією.

Так, своє золото виборола студентка факультету прикладної математики та інформатики Львівського університету Олена Дашинич, якій вдалося створити нові сполуки трьох елементів – Ербію, Аргентуму та Алюмінію. «Мій винахід – це дві раніше невідомі сполуки, синтезовані мною і вивчені на хімічному факультеті Львівського університету. Назва роботи – «Кристалічна структура нових тернарних фаз у системі Er-Ag-Al». Над цим дослідженням ми почали працювати ще понад два роки тому, коли я була ученицею Львівського фізико-математичного ліцею-інтернату. За час дослідження я встигла не лише синтезувати нові сполуки, але й вступити в ЛНУ ім. Івана Франка», – розповідає Олена Дашинич.

Студентка зазначила, що в ході роботи також були здійснені дослідження вже відомих сполук із Er, Ag та Al, відпрацьовані розрахунки усіх можливих нових поєднань та практичне сплавлення нових сполук разом. «Раніше вже були спроби створити сполуки з цими елементами, проте в іншому співвідношенні. Мій же винахід – абсолютно нове співвідношення елементів, в результаті якого ми одержали стійку сполуку, яка не розпадається і може існувати. Це – велика перемога, адже наш світ розвивається дуже швидко, постійно постає потреба у нових речовинах, які б мали необхідні хімічні і фізичні властивості. Саме тому надзвичайно актуально досліджувати різні хімічні системи, які ще не були перевірені. Проте подальше дослідження мого винаходу може здійснюватися лише за кордоном, адже в Україні, на жаль, немає відповідного обладнання. Але я планую займатися цією темою надалі. Окрім цього, дуже хочу поєднати у своїй професійній діяльності хімію та інформатику, вже розпочала навчання і маю чимало ідей та планів», – ділиться Олена Дашинич.

Також студентка із захватом згадує свої емоції від участі в шоу: «Враження – просто фантастичні. До цього я брала участь у онлайн-заходах, а це зовсім не зрівняється з реальною поїздкою, тим паче – закордон. Дуже надихає розуміння того, що я – частинка української делегації, поряд зі мною ще 17 дуже розумних людей, які презентуватимуть свої круті винаходи. А сама атмосфера змагання за перемогу – просто захоплює!».

Такі ж позитивні враження від поїздки та власну золоту нагороду здобув і учень Львівського фізико-математичний ліцею-інтернату при Львівському національному університеті імені Івана Франка Юрій Сагайдак. «Ця виставка дала мені більше мотивації розвивати проєкт, показала, що людям він дійсно цікавий і що його обов’язково треба довести до кінця», – наголошує Юрій.

Його винаходом став пристрій, який допомагає незрячим людям орієнтуватись в просторі. «Загалом технології для незрячих людей вже давно не змінювались: в основному ці люди використовують ціпок для пересування, або просять про допомогу поводиря. Тому я почав шукати шляхи допомоги, які б відповідали можливостям нашого часу. Моїм рішенням став пристрій, який використовує звучання нот для передачі інформації про довкілля. Для цього він «ділить» простір довкола на зони за напрямком: попереду, справа, справа-попереду тощо», – пояснює Юрій Сагайдак. Загалом, за його словами, існує 12 зон, як і нот (враховуючи ноти з дієзами). За відстань відповідає гучність конкретної ноти. «Якщо перешкода попереду на відстані 0,5 метрів, то звучатиме нота «фа» приблизно на гучності 80%, якщо перешкода рухатиметься за годинниковою стрілкою, то частота ноти збільшуватиметься, навпаки – зменшуватиметься. Якщо перешкода віддалятиметься, то гучність буде зменшуватись, зближуватиметься – збільшуватиметься», – додає винахідник.

Ідея такого винаходу з’явилась в Юрія на початку лютого цього року і перші прототипи на платформі «Arduino» він з науковим керівником розробив приблизно за місяць. «Далі ми перейшли на «Raspberry Pi», щоб забезпечити змогу в майбутньому використовувати стереобачення замість ультразвукових локаторів. Проте через підготовку до ЗНО темпи розвитку проєкту дещо сповільнились», – зізнається Юрій Сагайдак і додає, що «зараз основною метою є розміщення всіх давачів на пов’язці та перетворення винаходу в продукт, який би можна було повноцінно використовувати та представляти інвесторам. Паралельно розбираюсь зі стереобаченням, щоб в майбутньому покращити збір даних. Мрію знайти інвесторів та почати масове виробництво пристроїв, які б використовували цю технологію».

Срібло в інтелектуальному змаганні виборов студент факультету прикладної математики та інформатики Богдан Колток. Його дослідження називається «Способи розпізнання небезпеки за допомогою штучного інтелекту», робота над ним тривала з 2019 року. «Нейронні мережі, використовуючи камери, визначають наявність зброї чи людей в балаклавах в кадрі. Також вони оцінюють «небезпечні» пози осіб в кадрі, адже, наприклад, під час стрільби використовується схожа позиція рук», – розповідає про роботу свого винаходу Богдан.

За його словами, раніше ніхто не поєднував ці типи задач у єдину програму. Також Богдан Колток зауважує, що його винахід є зручним у користуванні. «Інтерфейс – інтуїтивно зрозумілий. В текстові поля потрібно ввести ID камери, чи назву файлу, якщо працюємо з записом. Три поля для трьох типів задач. У разі виявлення небезпеки, сповіщення відбувається за допомогою Telegram-бота. Також є можливість відключити сповіщення, за потреби», – пояснює студент.

Ділячись планами на майбутнє, Богдан зазначає, що хоче й надалі розвивати свій проєкт, вдосконалювати, виправляти помилки. «Можливо колись вдасться випустити мій продукт на ринок. Загалом планую продовжити розвиватися як розробник і з часом досягнути вершини кар’єрної драбини», – розповідає Богдан Колток та додає, що «після участі у шоу зрозумів, що потрібно не зупинятися на вже досягнутому, а продовжувати розвивати проєкт». «Також зробив висновок, що навіть такі молоді винахідники як ми, здатні створити щось надзвичайне!», – наголошує Богдан Колток.

Щиро вітаємо переможців та бажаємо їм нових наукових злетів, креативних ідей, впевнених кроків вперед та віри у власні сили!

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото