Суддя Верховного Суду Дмитро Гудима розповів про особливості суддівської діяльності

18 травня 2020 року суддя Великої Палати Верховного Суду, кандидат юридичних наук, доцент кафедри теорії та філософії права юридичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка Дмитро Гудима зустрівся зі школярами, зокрема й учнями Школи юного правника, що функціонує на юридичному факультеті. Зважаючи на карантинні обмеження, зустріч на тему «Бути суддею Верховного Суду: як це?» відбулася в онлайн-режимі за допомогою  сервісу «ZOOM».

Розпочала захід, привітавши усіх його учасників, заступниця декана юридичного факультету, доцентка  кафедри конституційного права Марта Мочульська. Марта Євгенівна зазначила, що упродовж зустрічі усі школярі зможуть поспілкуватися з Дмитром Гудимою і поставити свої запитання.

Дмитро Анатолійович запропонував провести зустріч у форматі діалогу і відразу ж поставив учням запитання «Навіщо потрібен суд?». Старшокласники активно включилися в роботу і в процесі обговорення висловлювали свої міркування щодо необхідності існування судів і суддівства як такого. Вислухавши думки учнів, Дмитро Гудима резюмував: «Суд – це інституція, яка перебрала на себе можливості не тільки безстороннього вирішення справи, а й застосування примусу і сили до людей. Суд, який існує сьогодні, пройшов багатовікову історію. Ідея цього суду полягає не лише в тому, щоб ухвалити рішення, яке всіх задовольнить, а передусім ухвалити рішення, яке буде справедливим».

Суддя розповів про специфіку роботи судів, проаналізував механізми врегулювання конфліктів, розповів про роль примирювальних процедур. Дмитро Анатолійович зазначив, що до суду потрібно звертатися тоді, коли всі можливості для мирного врегулювання конфлікту вже вичерпанні, адже суд – це остання інституція, яка може допомогти  у вирішенні цього конфлікту. Суддя порадив школярам намагатися вирішити усі спори без звернення до державних інституцій: «Іноді умови примирення не цілком вигідні для Вас, але те рішення, яке Ви отримаєте в суді, може бути абсолютно для Вас невигідним. Більше того, часто судове рішення породжує новий конфлікт, адже серед засуджених важко знайти того, хто вважає, що його засудили справедливо». Дмитро Гудима висловив переконання, що передусім варто керуватися людяністю та етичними чеснотами, які дозволяють вичерпати конкретний конфлікт.

Суддя розповів, що починаючи з 25-30 років впроваджував у практику майже всіх справ мирне врегулювання спору, оскільки вважає такий спосіб вирішення конфліктів надзвичайно ефективним: «Ви набуваєте досвіду і навичок спілкування з людьми, Ви шукаєте ключі до людей, щоб відкрити того, хто для Вас є закритим». Дмитро Гудима додав, що «іноді виграти справу – не завжди означає допомогти, бо в людських відносинах Ви можете назавжди залишитися неправою стороною».

Дмитро Анатолійович розповів школярам про навчання на юридичному факультеті. Зокрема, розказав про предмети, які вивчають студенти в рамках освітнього процесу та їхнє практичне значення. «Навчаючись на юридичному факультеті, Ви здобудете вміння аргументувати свою позицію через ті задачі, які ставитимуть перед Вами викладачі. Це найважче, але водночас найцікавіше в роботі», – підкреслив правник. Суддя наголосив, що для юриста також має бути важливим розуміння здобутків людської культури. Дмитро Анатолійович також зазначив, що рекомендує студентам-юристам не розсіюватися на підробітки: людина, яка наполегливо вчиться, завжди потім знайде добру роботу на все життя, натомість в навчанні можна серйозно втратити.

Упродовж заходу старшокласники висловили свої міркування щодо діяльності судів, а також поставили чимало запитань Дмитрові Гудимі. Найпопулярнішими були питання про діяльність Верховного Суду,  роботу на посаді судді, проблеми, з якими стикаються судді під час виконання професійних обов’язків.