Теоретична фізика: основи для пояснення усіх явищ на Землі

21 грудня 2022 року на фізичному факультеті Львівського національного університету імені Івана Франка відбувся святковий семінар, присвячений 150-річчю кафедри теоретичної фізики імені професора Івана Вакарчука. У заході взяли участь представники адміністрації Університету, Львівської обласної військової адміністрації, Львівської обласної ради, колеги з Інституту фізики конденсованих систем НАН України, Національного університету «Львівська політехніка», професори і викладачі фізичного факультету.

Відкрив науковий форум декан фізичного факультету Ярослав Чорнодольський, який у своєму вступному слові наголосив на урочистості і символічності проведення заходу, під час якого колектив кафедри теоретичної фізики матиме змогу почути теплі слова привітань з нагоди 150-ліття кафедри й ознайомити усіх присутніх з багатолітньою історією кафедри, а також із науковими здобутками сьогодення. «Фізики-теоретики оперують поняттями, за допомогою яких можна моделювати траєкторію розвитку нашого суспільства», –  наголосив Ярослав Чорнодольський.

Від імені адміністрації Університету колектив кафедри теоретичної фізики імені професора Івана Вакарчука привітав проректор з наукової роботи ЛНУ ім. Івана Франка, академік НАН України, професор Роман Гладишевський. «Розвиток науки загалом і наукові традиції Львівського університету неможливо уявити без розвитку науки «Фізика». Постійно ми є свідками революційних фізичних відкриттів, переосмислення концепцій, свідками відкриття несподіваних ефектів, поєднання явищ. Але особливе місце у цьому контексті займають саме дослідження з теоретичної фізики, які стосуються явищ, процесів і матеріалів, які суспільство і широка наукова спільнота відкривають для себе задля розширення власного світогляду та удосконалення технологій», – наголосив Роман Євгенович.

У вітальному слові Роман Гладишевський закцентував увагу присутніх на хронології основних відкриттів у галузі фізики. За словами проректора, саме за етапами розвитку фізики можна простежити, поступ цивілізації загалом, а також зауважив, що Львівський університет має добрі традиції в галузі природничих і точних наук, зокрема фізики, ще з часу свого заснування 1661 року.

«Упродовж двох століть людство здійснило гігантський розвиток в розумінні світла, електромагнетизму. На початковому етапі фізику у Львівському університеті не виділяли як окремий предмет, але революційну на той час Теорію відносності, чи зародження Квантової фізики у Львівському університеті зустріли у складі двох кафедр – експериментальної і теоретичної фізики, які засновані 150 років тому», – додав Роман Гладишевський.

За словами академіка Гладишевського, праці в галузі теоретичної фізики вчених Львівського університету вже у міжвоєнний період «за своєю актуальністю резонували із найважливішими світовими досягненнями. А у Львівському університеті сформувалася потужна школа теоретичної фізики, до складу якої входили відомі вчені».

Резюмуючи свій виступ, проректор зауважив, що кафедра теоретичної фізики – це знана платформа проведення різноманітних форумів, а «випускники фізичного факультету – це згуртована спільнота, яка має вагомі здобутки як в науці, так і в практиці».

«Дослідження науковців кафедри відгукуються на найактуальніші виклики сьогодення. Окрім того, науковці усіх галузей працюють над посиленням особистої і державної безпеки, роботи із великими масивами даних, зокрема дослідження стосуються квантової інформації і квантових комп’ютерів для програмування і вони є надзвичайно перспективними. Саме з проривами у розвитку новітніх технологій пов’язані наша майбутня перемога і повоєнне відновлення України», – висловив переконання Роман Євгенович і вручив працівникам кафедри теоретичної фізики подяки Ректора Львівського університету.

Зі 150-літнім ювілеєм кафедри колег привітав доктор фізико-математичних наук, професор, академік НАН України, народний депутат України кількох скликань, колишній завідувач кафедри теоретичної фізики Ігор Юхновський. Ігор Рафаїлович поділився спогадами про своє навчання у школах, а згодом – в Університеті за часів окупації земель західної України. У цьому контексті Ігор Юхновський зазначив, що «нацизм і диктатура – страшні явища в історії окремої нації та всього людства».

Ігор Рафаїлович також поділився із присутніми спогадами про вступ в Університет та зауважив, що упродовж останніх 15 років займається лише фізикою, зокрема досліджує фазовий перехід першого роду – «філософське поняття переходу речовини із однієї якості в іншу». Завершуючи виступ та звертаючись до своїх колег, Ігор Юхновський наголосив, що фізик-теоретик – це важливий фах.

«Будучи фізиком-теоретиком можна пояснити всі явища, які відбуваються на Землі, будь-яку теоретичну проблему. А відтак, бажаю Вам мати світлу, розумну думку, настрій, повноцінно жити і працювати задля розквіту кафедри та України», – зазначив Ігор Юхновський.

Привітати колектив кафедри теоретичної фізики імені професора Івана Вакарчука зі 150-літнім ювілеєм завітав директор Департаменту освіти і науки Львівської обласної військової адміністрації Олег Паска. Олег Володимирович поділився спогадами про навчання на фізичному факультеті й висловив вдячність своїм наставникам. Зокрема, Олег Паска наголосив, що Львівська обласна військова адміністрація докладає максимальних зусиль задля популяризації і розвитку фізичної науки.

«До фізики треба привертати щоразу більшу увагу. Ми зараз намагаємося змінювати шкільні програми, удосконалювати їх, зробити їх цікавими і заохотити до вивчення фізики якомога більше дітей. Тож розраховуємо на підтримку колективу фізичного факультету», – зазначив Олег Володимирович та вручив науковцям кафедри почесні подяки голови Львівської обласної військової адміністрації Максима Козицького.

До вітальних слів долучився депутат Львівської обласної ради, вчений Львівського університету Юрій Раделицький. Юрій Орестович насамперед висловив переконання, що і в Україні, і в області розвиток фізики буде динамічним та престижним. «Без розвитку фізики немає безпечної країни, її обороноздатності та економічної безпеки. Тож бажаю потужній кафедрі теоретичної фізики розвитку. Нехай Ваші винаходи сприяють поступу української економіки», – зазначив Юрій Раделицький і вручив науковцям кафедри подяки Голови Львівської обласної ради Ірини Гримак.

Крім того, колег із кафедри теоретичної фізики Львівського університету привітали науковці кафедри вищої геодезії та астрофізики Національного університету «Львівська політехніка», вручивши пам’ятні подарунки.

До вітальних слів долучилися науковці з Інституту фізики конденсованих систем НАН України, які чисельною делегацією завітали до колег із кафедри теоретичної фізики. Вчені із теплотою відгукувались про співпрацю із колективом фізиків Львівського університету та висловили сподівання, що така кооперація і надалі даватиме позитивні результати для розвитку фізичної науки в Україні.

Надзвичайно щиро і тепло колектив кафедри теоретичної фізики привітали представники інших кафедр фізичного факультету Львівського університету, побажавши колегам процвітання, створення нових наукових напрямків, моделей, теоретичних наближень та подальшої плідної співпраці між кафедрами задля розвитку фізики як в Університеті, так і в Україні. Колеги вручили доктору фізико-математичних наук, професору, завідувачеві кафедри Володимиру Ткачуку пам’ятні подарунки.

У другій частині святкового семінару, присвяченого 150-літтю кафедри теоретичної фізики, усі присутні мали змогу ознайомитися з історією кафедри. Так, із доповіддю «150 (і трохи більше) років історії теоретичної фізики у Львівському університеті» виступив професор кафедри теоретичної фізики імені професора Івана Вакарчука, доктор фізико-математичних наук Андрій Ровенчак. Доповідач коротко окреслив основні віхи історії зародження і передумов створення кафедри теоретичної фізики, яка була заснована у 1872 році. Зокрема, серед відомих представників кафедри від ранньої історії і до сьогодення є Маріан Смолуховський, Станіслав Лорія, Леопольд Інфельд, Войцех Рубінович, Щепан Щеньовський, Василь Міліянчук, Абба Глауберман, Самуїл Каплан, Ігор Юхновський, Михайло Сеньків, Роман Ґайда, Ігор Стасюк, Лаврентій Блажиєвський, Іван Вакарчук, Володимир Ткачук та інші яскраві постаті. Із заснуванням кафедри теоретичної фізики у 1872 році виокремились такі наукові напрями, як теорія відносності; квантова механіка; теорія поля; нелінійна електродинаміка; атомна і ядерна фізика.

Доповнюючи молодшого колегу, «секретами» становлення кафедри та фізичної науки в ЛНУ ім. Івана Франка поділився Олександр Попель – науковець та наставник не одного покоління вчених Львівського університету.

Про сучасну кафедру теоретичної фізики імені професора Івана Вакарчука розповів завідувач Володимир Ткачук. За його словами, зараз  колектив кафедри активно долучається до поступу української фізичної науки. Так, на кафедрі працюють молоді професори та викладачі і навчаються 8 аспірантів, що доводить – наукові традиції легендарної кафедри матимуть своє продовження у майбутньому.

Зараз кафедра розробляє такі основні наукові напрями – квантова статистична фізика, фізичні системи у квантовому просторі, суперсиметрія у квантовій механіці, квантова інформація та квантові комп’ютери та інші напрями. Викладачі кафедри реалізовують наукові проєкти і гранти, а також демонструють позитивну динаміку публікаційної активності. Також варто зазначити, що на кафедрі теоретичної фізики діє перша в Україні освітня програма «Квантові комп’ютери і квантове програмування».

Додамо, що святковий семінар з нагоди ювілею кафедри відбувся в рамках проведення 26-х Різдвяних дискусій – наукового форуму, в рамках якого провідні вчені дискутують на теми проблем квантової механіки, фазових переходів, статистичної фізики, астрофізики, космології, теорії складних систем, фізики твердого тіла, математики та історії науки.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото