Три проєкти науковців Університету отримають фінансування Національного фонду досліджень України

Наукова рада Національного фонду досліджень України затвердила рейтингові списки проєктів-учасників конкурсу «Наука для безпеки та сталого розвитку України». Загалом для участі у конкурсі від науковців надійшло 432 заявки. Відповідно до умов конкурсу «Наука для безпеки та сталого розвитку України», загальний обсяг фінансування конкурсу в 2022 р. становить до 150 млн. грн. Враховуючи обсяг фінансування, комісія конкурсу визначила прохідний бал для проєктів-переможців – 91,7.

Відтак, переможцями конкурсу стали 57 проєктів, серед яких три – це ідеї науковців Львівського національного університету імені Івана Франка.

Зокрема, Наукова рада НФДУ високо оцінила проєкт «Розробка новітніх матеріалів і процесів для виробництва екологічно безпечних ветеринарних препаратів», науковим керівником якого є проректор з наукової роботи Львівського університету, завідувач кафедри неорганічної хімії хімічного факультету професор Роман Гладишевський. Метою розробки є створення новітніх електродних матеріалів як ключових елементів пристроїв для керованого електрохімічного синтезу високочистих і дієвих розчинів на основі гіпохлоритної кислоти, що можуть застосовуватися у ветеринарії та медицині. Автори проєкту пропонують принципово нові композитні анодні матеріали системи Ti-Pt-Pd-O керованого хімічного складу, кристалічної структури, мікроструктурних параметрів, питомої поверхні, а також комбіновані електрохімічно-піролітичні методи їхнього синтезу.

Друга затверджена ідея вчених ЛНУ ім. Івана Франка – «Drosophila melanogaster як платформа скринінгу нових противірусних сполук та вивчення клітинних механізмів захисту від вірусів». Науковим керівником проєкту  є головний науковий співробітник та професор кафедри генетики та біотехнології біологічного факультету Богдан Осташ. Основна мета проєкту – опрацювання платформи скринінгу противірусних препаратів на основі спеціальних ліній комахи Drosophila melanogaster; оцінення потенціалу цієї платформи для відкриття нових механізмів захисту від вірусів та нових противірусних сполук у екстрактах рослин та мікроорганізмів. Для реалізації задуму перед вченими стоїть низка завдань, з яких ключове – це власне створення платформи скринінгу (опрацювання схеми отримання комах, що нездатні виживати за відсутності протекторної дії певної речовини, додаткових мутацій чи особливих умов вирощування). Результати проєкту приведуть до формулювання нових стратегій лікування вірусних захворювань.

Третьою затвердженою ідеєю є проєкт, який здійснюватиметься під науковим керівництвом завідувача кафедри генетики та біотехнології біологічного факультету професора Віктора Федоренка, «Біотехнологічний та фармакологічний потенціал нового антимікобактерійного антибіотика Je478».  Метою цього проекту є з’ясування шляху біосинтезу та генетичного контролю Je478, а також  вивчення біологічних і фармакологічних властивостей цієї сполуки. Серед завдань проекту секвенування і анотація генома продуцента Je478 – бактерії Streptomyces sp. Je1-322, виявлення і дослідження функцій генів, які контролюють біосинтез антибіотика, конструювання його надпродуцентів, дослідження спектру антибіотичної активності та фармакологічних показників Je478. Як результат, буде сформульовано стратегію подальшого розвитку Je478, як платформи для створення нового класу клінічних протитуберкульозних антибіотиків.

З рейтинговим списком проєктів-учасників конкурсу «Наука для безпеки та сталого розвитку України» можна ознайомитися за посиланням.

Щиро вітаємо науковців Університету і бажаємо успішно реалізувати вкрай важливі для розвитку науки та суспільства в цілому проєкти!