У Львівському університеті підсумували другий етап проекту «Єдність у різноманітності. Гуцули»

26 вересня 2019 року в Актовій залі Львівського університету  відбулися заходи 2-го підсумкового етапу проекту «Єдність у різноманітності. Гуцули», який реалізовує ГО «Студентський клуб» за підтримки відділу національно-патріотичного виховання Міністерства молоді та спорту України. Співорганізаторами заходу є Житомирський державний університет імені Івана Франка та Львівський національний університет імені Івана Франка. Участь у події взяли ініціатори проекту, краєзнавці, школярі, студенти та вчителі з різних регіонів України.

Основною метою і завданням проекту «Єдність у різноманітності…» було ознайомлення української молоді із самобутньою духовною і матеріальною спадщиною Гуцульщини. Саме для цього львівські та житомирські науковці організували своєрідну фольклорно-етнографічну експедицію у село Криворівня (Івано-Франківська область), учасниками якої стали близько сорока школярів та вчителів з усіх регіонів України. Результатом чотириденного перебування молоді та педагогів у легендарному гуцульському селі стала ціла низка напрацювань – відеофільм, навчально-методичний посібник, фотовиставка і палітра багатих вражень, яка, за словами учасників проекту, збережеться на все життя.

Керівник проекту, завідувач навчальною лабораторією «Центр молодіжної політики» Житомирського державного університету ім. Івана  Франка Володимир Виговський під час заходу зазначив, що проект, присвячений Гуцульщині, є другим із циклу «Єдність у різноманітності». Перший дослідники присвятили культурно-мовній розмаїтості Полісся. Результатом реалізації попереднього проекту також став відеофільм, книжкове видання та серія неповторних світлин.

Окрім того, Володимир Виговський анонсував продовження циклу проектів. За його словами, наступні ініціативи повинні відображати культурно-мовне різноманіття бойків та лемків. Представники етнографічних груп із ентузіазмом сприймають таку ідею дослідників. Зокрема, присутня на заході голова Світової федерації українських лемківських об’єднань Ярослава Галик висловила переконання, що такі проекти об’єднують українців і є необхідними для збереження етнографічних особливостей різних регіонів нашої держави. А відтак, вона запевнила, що готова спільно із колегами сприяти майбутнім дослідженням культури, мови та побуту лемків.

Детальніше про проект, присвячений Поліссю, а також про відповідний навчально-методичний посібник розповів професор Житомирського університету Віктор Мойсієнко, який також є одним із керівників обох проектів. Науковець зазначив, що видання «Єдність у різноманітності. Поліщуки» складається з двох частин: у першій вміщено записи діалектичного мовлення поліщуків, друга частина – творчі роботи учасників проекту, учнів із 15 областей України.

«Своїми проектами ми намагаємося продемонструвати молоді культурне різноманіття й унікальність українців. Приємно, що посібники, видані за результатами наших мандрівок, уже є в українських школах і ними користуються учні та вчителі, які не мали можливості побувати з нами в експедиціях», – зазначив Віктор Мойсієнко.

Один із авторів проекту та співупорядник видання «Єдність у різноманітности. Гуцули», декан філологічного факультету ЛНУ ім. Івана Франка , професор Святослав Пилипчук наголосив, що головною ідеєю ініціативи є об’єднання, взаєморозуміння і взаємопроникнення мешканців регіонів України.

«Цей проект – яскраве свідчення того, що ми прагнемо пізнавати особливості різних етнографічних груп, пізнавати одне одного, спілкуватися і доходити до порозуміння, осягаючи свою національну природу», – зазначив Святослав Пилипчук.

Розповідаючи про посібник «Єдність у різноманітности. Гуцули», Святослав Михайлович наголосив, що видання ознайомлює читачів із культурою, побутом та обрядовою звичаєвістю гуцулів. У першій частині посібника подано матеріали з історії опришківського руху та опис побуту опришків, які фіксував відомий знавець і дослідник гуцульської фольклорної традиції П. Шекерик-Доників на початку ХХ століття. Друга частина містить творчі роботи учасників проекту.

Високу оцінку і проекту, і презентованому виданню дав краєзнавець із Криворівні Василь Зеленчук, який висловив щиру подяку усім, хто у такий спосіб долучився до популяризації Гуцульщини. «Тіні наших предків нікуди не зникнуть, якщо існуватимуть такі проекти і якщо люди з усієї України приїжджатимуть до нас для того, аби пізнати нашу культуру», – наголосив краєзнавець.

Один із ініціаторів та ідеологів проекту, професор кафедри української фольклористики імені академіка Філарета Колесси Львівського університету Ярослав Гарасим, підсумовуючи захід, відзначив особливу атмосферу, яка панувала під час експедиції, а також відкритість і зацікавленість, з якою учасники сприймали культуру й традиції Гуцульщини.

«Приємно, що учасники експедиції по-особливому органічно відчували тепло і самобутність наших традицій, розуміли неповторність гуцульської культури і змогли у своїх есе відобразити своє унікальне сприйняття побаченого», – зазначив Ярослав Гарасим і додав, що такі проекти передовсім спрямовані на об’єднання України.

Враження учнів, які стали учасниками проекту, підтвердили слова його ініціаторів. Ділячись емоціями від експедиції, учні шкіл висловлювали щире замилування й особливий трепет від побаченого і пережитого на теренах Гуцульщини. «Здається, ніколи в житті я не була настільки вдячною. Вдячною не лише вчителям, професорам та тим, хто створив проект «Єдність у різноманітності», а ще й чарівним краєвидам Карпат, лісу, квітам і взагалі всьому, що мене оточувало упродовж 4 днів. Вдячною за те, що вони існують не абиде, а на нашій рідній землі. Ще ніколи я не відчувала настільки справжню Україну…», – зазначила учениця Миколаївського економічного ліцею №2 Владислава Беркунська.

Додамо також, що під час заходу учасники мали нагоду переглянути фільм, знятий за результатами проекту, та ознайомитися із фотовиставкою. А на завершення талановита бандуристка і солістка Світлана Ніконорова блискуче виконала народні і сучасні музичні композиції.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото