У Львівському університеті презентували Звіт Проекту ЄС «Право-Justice»

30 січня 2020 року у Залі засідань Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася презентація експертного Звіту Проекту ЄС «Право-Justice» з Моніторингу Адміністративного судочинства в Україні. Участь у засіданні взяли експерти Проекту, представники адміністративних судів та науковці Львівського університету.

Присутні проаналізували ефективність застосування положень Кодексу адміністративного судочинства України та обговорили проблемні питання, пов’язані з дискрецією органів державної влади, забезпеченням доступності та справедливості адміністративного судочинства, судовою медіацією та врегулюванням спорів. Модератором заходу була національний експерт Проекту ЄС «Право-Justice» Оксана Цимбрівська.

У рамках заходу відбулося дві сесії, під час яких учасники презентації змогли ознайомитись із методологією та окремими статистичними даними проведеного дослідження, а також із результатами Моніторингового звіту та долучитися до дискусії про основні проблеми адміністративного судочинства і рекомендації щодо підвищення його ефективності.

Розпочався захід з вітального слова Голови Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду України, доктора юридичних наук Михайла Смоковича. Він висловив вдячність організаторам проекту та підкреслив необхідність проведення подальших моніторингів для вирішення проблем судочинства.

«Сьогодні ми спостерігаємо новий виток реформ як щодо судоустрою, так і щодо процесуальних аспектів судочинства. Тому приємно, що існують такі організації, як «Право-Justice», які оцінюють ці процеси, щоб ми розуміли, як нам рухатися далі. Щодо адміністративного судочинства, то зараз реформатори акцентують увагу на касаційній інстанції. В основу цих реформ покладають те, що всі спори повинні завершуватись на стадії апеляційного розгляду. Щодо судоустрою, то тут також існують певні питання, зокрема щодо оплати праці суддів, щодо роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів, Вищої ради правосуддя та функціонування Верховного Суду», – зазначив Михайло Смокович. Водночас він додав, що поряд із проблемними та дискусійними питаннями у сучасному судочинстві є й багато покращень та позитивних моментів.

До вітального слова запросили Ректора Львівського університету, члена-кореспондента НАН України, професора Володимира Мельника, який, звертаючись до присутніх, наголосив на важливості проведення реформ в Україні. «Зараз ми спостерігаємо позитивну динаміку фундаментальних змін і в організації освітньої діяльності, й у інших сферах життя нашої країни. Глобальні зміни в державі необхідні для того, щоб ми усі разом могли реагувати на виклики сучасності і будувати по-справжньому успішну державу», – зазначив Володимир Петрович.

До вітальних слів приєдналися також Голова Восьмого апеляційного адміністративного суду, кандидат юридичних наук Олег Заверуха та операційний менеджер Проекту ЄС «Право-Justice» Інна Ліньова. Після цього розпочалось представлення результатів Моніторингу.

Моніторинг відбувався у кілька етапів: збір, узагальнення та аналіз інформації, проведення анкетування, консультація із стейкхолдерами, підготовка звіту про результати моніторингу. Метою моніторингу був контроль системності нормативно-правових актів та своєчасна підготовка і розробка концепцій у сфері, яка потребує врегулювання або вдосконалення правового регулювання. Участь у проекті взяли 17 наукових установ та 56 судів, в результаті було отримано близько 200 відповідей.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото