У Львівському університеті відбулася конференція «Україна – Європейський Союз: від партнерства до асоціації»

19 березня 2019 року в Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулося урочисте відкриття і пленарне засідання міжнародної науково-практичної конференції «Україна – Європейський Союз: від партнерства до асоціації». Наукову дискусію, яка об’єднала понад 70 вчених з майже 50 українських та закордонних академічних інституцій, присвятили 25-річчю підписання угоди про партнерство і співробітництво між Україною та ЄС.

Конференція є однією з ініціатив Української асоціації викладачів та дослідників Європейської інтеграції, які реалізуються за підтримки Програми ЄС Еразмус+ напряму ім. Жана Моне. Співорганізатором цього академічного заходу стали Українська асоціація міжнародного права та Національний офіс Еразмус+ в Україні. Конференція проводилась у співпраці з ініціативою «Європейський парламент – до кампусу» та за підтримки програми Львівської міської ради «Львів науковий».

Основна мета конференції – комплексно (пере)осмислити різні аспекти відносин між Українською державою та Європейським Союзом упродовж 25 років дії угоди, обговорити ключові здобутки і головні виклики взаємодії України з ЄС у майбутньому та поділитися рефлексіями щодо сучасних трендів європейських інтеграційних процесів.

З вітальним словом до учасників конференції звернувся Ректор Львівського національного університету імені Івана Франка, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник. Ректор наголосив на важливості подібних академічних ініціатив для практичної реалізації конституційних положень щодо стратегічного курсу нашої держави на набуття повноправного членства в ЄС.

«Знаково, що фахівці з міжнародного права аналізують сучасні процеси, які визначають майбутнє нашої держави, саме у Львівському університеті. Завдяки такому моніторингу поточної ситуації та окресленню перспективи подальшої євроінтеграції України і визначається доля нашої держави. У червні 1994 року Україна підписала угоду про співпрацю з ЄС. По суті, саме тоді були закладені правові, політичні та економічні підвалини нашої співпраці. Але знадобилося 25 років і дві революції для того, щоб Україна вийшла на повне укладення угоди про асоціацію з Європейським Союзом. Сьогодні ми нарешті маємо сформовані основи нової архітектоніки розвитку нашої держави і визначені внутрішні норми і параметри, які відповідають європейським стандартам», – зазначив Володимир Мельник.

Голова Української асоціації викладачів і дослідників європейської інтеграції Ірина Сікорська, звертаючись до учасників конференції, закликала науковців, які спеціалізується на Європейських студіях, до подальшої активної співпраці. Ірина Сікорська чітко означила діяльність Асоціації: «Асоціація прагне показати в Україні та за її межами, що в нас є сформована, інноваційна, креативна академічна спільнота, яка досліджує і викладає європейські студії. Вона може донести знання та інтелектуальний ресурс до широкої громадськості».

Декан факультету міжнародних відносин Львівського університету, Надзвичайний і Повноважний Посол України, професор Маркіян Мальський акцентував увагу на досягненнях Університету у сфері європейських студій та його внеску у співпрацю нашої держави з Європейським Союзом. За словами дипломата, питання зовнішньої політики та міжнародної стратегії Української держави є найважливішими і найактуальнішими проблемами становлення України як європейської країни.

«Сьогоднішній захід присвячений надзвичайно важливій, актуальній темі – темі стратегічного курсу України, темі цивілізаційного вибору, темі майбутнього життя кожного з нас. Реалізація Угоди про асоціацію не є простою справою. Тому важливо опиратися на досвід наших сусідів, які пройшли цей нелегкий шлях, залучати всі можливі ресурси, фінанси, досвід експертів, які знають механізми функціонування ЄС, для просування нашої держави. Конференція дає змогу оцінити не лише успіхи, а й проаналізувати помилки, котрі виникають на шляху до реалізації угоди», – зазначив Маркіян Мальський.

Віце-президент Української асоціації міжнародного права, президент Європейського комітету із запобігання катування, нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню або покаранню Ради Європи Микола Гнатовський наголосив на важливості конференції для детального вивчення правових аспектів зближення України з Європейським Союзом.

«Угода про партнерство і співробітництво між Україною та Європейським Союзом свого часу була першою угодою такого типу з країнами колишнього Радянського Союзу. Вона заклала основи для сприйняття України як держави, яка прагне якнайтіснішої співпраці з Європейським Союзом. Після того, як угода про Асоціацію стала реальністю, важливо розуміти, як саме можна використати її потенціал. Тому необхідно, щоб Україна та Європейський Союз якнайшвидше усвідомили необхідність подальшого поглиблення своєї інтеграції», – переконаний Микола Гнатовський.

Від імені організаційного комітету конференції до учасників звернувся Роман Калитчак, доцент кафедри міжнародних відносин і дипломатичної служби Університету, член правління Української асоціації викладачів і дослідників європейської інтеграції. Зокрема, він наголосив, що російська агресія проти України – це єдиний випадок у новітній історії, коли відповіддю на прагнення країни до подальшого зближення з Європейським Союзом є застосування третьою стороною збройної сили.

Надалі в рамках пленарного засідання наукові доповіді представили завідувач кафедри європейського права Львівського національного університету імені Івана Франка, координатор Західного центру Української асоціації міжнародного права Михайло Микієвич («Угода про партнерство і співробітництво як важливий етап інтеграції України до ЄС»); президент Групи Спінеллі, запрошений дослідник Європейської Ради зовнішньої політики (Брюссель, Бельгія), депутат Європейського Парламенту від Великої Британії у 1999-2014 рр. Ендрю Дафф («Future of Europe»); координатор з питань України в Інституті східноєвропейських досліджень Варшава (Польща), Посол Польщі в Україні 2005-2010 рр. Яцек Ключковський («Політика Польщі і український шлях до євроінтеграції: 1994–2019 рр.); президент Асоціації з Європейських студій в Азійсько-Тихоокеанському регіоні, керівник кафедри ім. Жана Моне в Університеті Макао (Китай) Пауло Канелас де Кастро («Is there crisis of values in the European union?»); віце-президент Української асоціації міжнародного права, професор кафедри міжнародного права Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка Ольга Буткевич («Колізії між зобов’язаннями за угодою про Асоціацію з ЄС та іншими міжнародними договорами України»).

У рамках конференції також відбулася відкрита пленарна дискусія координаторів проектів програми ЄС Еразмус+ напряму ім. Жана Моне в Україні. Зазначимо, що Львівський університет є одним із провідних учасників цієї програми та одним із двох університетів в Україні, де діють Центри досконалості ім. Жана Моне.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото