У Львівському університеті відбулася лекція «Олена Пчілка – берегиня української вишивки»

Уже традиційно в третій четвер травня відзначають Всесвітній день вишиванки. Цьогоріч свято випало на 16 травня. З нагоди цього дня відома вишивальниця, дослідниця різних технік вишиття, член Національної спілки митців України Леся Демчук прочитала на філологічному факультеті лекцію «Олена Пчілка – берегиня української вишивки».

Під час заходу майстриня розповіла присутнім про життя та діяльність Олени Пчілки, яка зібрала й опублікувала у 1876 році альбом традиційних українських народних орнаментів і представила їх на Всесвітній промисловій та індустріальній виставці у Парижі. Альбом під назвою «Український народний орнамент. Вишивки, ткани, писанки» складався з 31 листа, на яких було подано зразки українських вишивок, виконані майстринями вручну. Тут були представлені взірці нагрудних та нарукавних орнаментів вишитих сорочок, зразки узорів на рушниках, нашийних стрічкових ґерданів та писанок з коментарями упорядниці.

Завдяки праці Олени Пчілки про самобутні українські народні орнаменти дізналися у всьому світі, а виданий альбом вважається першою систематизованою працею з дослідження українського народного мистецтва. Майстриня-вишивальниця та дослідниця Леся Демчук долучилася до перевидання знакового альбому Олени Пчілки.

Леся Демчук під час проведеної бесіди не лише розповіла про історію різноманітних хрестикових та нехрестикових орнаментів української вишивки, а й показала, як можна використовувати давні шви на сучасній тканині та в сучасному крої, тим самим актуалізуючи народне надбання у теперішніх модних трендах. Цікавою була розповідь про Генрі Брокара, котрий у ХІХ столітті для популяризації свого мила серед простого населення почав випускати мило в обгортках зі схемками хрестикових орнаментів французьких митців. Такі хрестикові узори заполонили всю Україну і певною мірою призвели до забуття давніх нехрестикових швів. Крім того, Леся Демчук розповіла про регіональні відмінності традиційних вишивок, а також дала поради сучасним вишивальницям щодо використання якісних тканин та ниток.

Насамкінець лекторка звернулася до студентів і вкотре заохотила їх зберігати давні українські традиції і втілювати їх у сучасному мистецтві. Вона наголосила: «Звісно, коли вишиваєш, ці узори повинні мати життя. Тому недарма Пчілка, звертаючись до майбутніх поколінь, казала:  «Вишивайте на сучасних тканинах, вишивайте за сучасною модою, робіть сучасні крої, але вишивайте старими швами». Олена Пчілка стала берегинею народної традиції і крізь часи звернулася до теперішньої молоді, яка також має зберегти своє, українське, і тим самим увіковічнити національний код на полотні і в душі».

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото